Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,75 / Satış: 4,76
€ EURO → Alış: 5,49 / Satış: 5,51

AİLE KONAK’TAN SİGARA VE KANSER SEMİNERİ

AİLE KONAK’TAN SİGARA VE KANSER SEMİNERİ
  • 08.11.2016
  • 358 kez okundu

Gölcük’te faaliyet gösteren Aile Konak Hastanesi, Sigara kullanımı ve Akciğer Kanseri konusunda Gölcük Belediyesi Kent Konseyi ile ortaklaşa bir seminer düzenledi

Aile Konak Hastanesi ve Gölcük Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Sigara ve Kanser konulu seminer Gölcük Sanat Galerisi’nde yapıldı. Aile Konak Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç Dr. Murat Sezer’in sunumuyla gerçekleşen seminerde, sigara kullanımı ve pasif içicilikle ilgili detaylar paylaşan Doç Dr. Sezer, sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkilerinin her insanda farklı nüksederek, ağır tahribatlara yol açtığını, kansere yakalanma oranını hızla yükselttiğini söyledi.

Kanser oranı yüksek

Gölcük Belediyesi ve Aile Konak Hastanesi işbirliği ile düzenlenen seminerde, Akciğer Kanseri konusunda önemli bilgiler paylaşan Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç Dr. Murat Sezer, ülkemizde kanserde ölümlerin %20’sinin Akciğer Kanseri’nden hayatını kaybettiğini ve sigaranın kansere yakalanmada faktörünün çok yüksek olduğunu sözlerine ekledi. Tüm dünyada en çok öldüren kanser türü olan Akciğer Kanseri’nden kaliteli beslenme ve sigarasız yaşam ile korunabileceğimizi, yılda bir kez düzenli Solunum Fonksiyon testi ile erken teşhis konulabileceğini ifade etti.

Bronkoskopi ile kesin tanı

Göğüs Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Murat Sezer, Gölcük Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen Sigara ve Kanser konulu seminerde, alciğer kanserinin teşhisinde büyük rol oynayan Bronkoskopi işlemine dair bilgiler paylaştı. Göğüs Hastalıklarında vazgeçilmez bir tanısal işlem olan Bronkoskopi sayesinde başta kanser olmak birçok hastalığının tanısının konulabildiğine dikkat çekti. Kanlı balgam çıkaranlar, Akciğer Grafisinden anormal bir durum izlenene hastalar, nefes borusunu yardımcı cisim kaçan hastalara, nedeni anlaşılmayan ciddi ve kronik öksürüklerde bronkoskopi yöntemine başvurulduğunu söyledi.

doc-dr-murat-sezer dsc_0185 dinleyiciler

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ