Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,57 / Satış: 4,59
€ EURO → Alış: 5,40 / Satış: 5,42

‘’Aile toplumun çekirdeğidir’’

‘’Aile toplumun çekirdeğidir’’
  • 22.11.2016
  • 270 kez okundu

Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin Trabzonlular Dernek Başkanları ile bir araya geldi

Başkan Karaosmanoğlu,

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu ve diğer on iki ilçe şube başkanını makamında ağırladı. Toplumun tüm değerlerinin Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile birlikte korunabileceğini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Aile toplumun çekirdeğini oluşturur. O çekirdek içinde bulunduğu toplumun içinde serpilir ve gelişir. Yeni tohumlar vererek inkişaf eder. Bir toplumun geleceğini tahmin etmek, değerler açısından aile yapısına bakmakla mümkündür” dedi.

STK’LARIMIZ ÖZ DEĞERLERİMİZİ GERİ KAZANMADA ADIMLAR ATIYOR

‘’Toplumlar ortak değerler üzerinde uzlaşan ailelerden oluşur’’ ifadesini kullanan Başkan Karaosmanoğlu, “Aileler amaçlı bir şekilde millî değerlerine sahip çıkarsa, içinde bulundukları milletleri de şekillendirirler. Çünkü değerler, toplum fertleri tarafından paylaşılır, ciddiye alınır. Zira değerler, sosyal ihtiyaçların karşılanmasında fert ve topluma motivasyon işlevi kazandırır. Aileye ve aile değerlerine hizmet eden STK’larımız da bireylerin yalnızlaştığı, değerlerin giderek yitirildiği toplumumuzda öz değerlerimizi geri kazanıma yönelik önemli adımlar atmaktadırlar. Bizlere de bu noktada yol gösterici, rehber olmaktalar” diye konuştu.

ÖNCÜ VE ÖRNEK TÜRKİYE’NİN TEMELLERİ ATILIYOR

Toplumumuzun geleneksel bir aile yapısına sahip, yani sadece çekirdek diye tabir ettiğimiz bir aileden öte anne, baba, çocuk, büyük anne, büyük babanın da içinde olduğu geniş bir aile yapımız olduğunu vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, “Bu tip aile yapıları, ferdin doya doya mensubiyet duygusunu içselleştirdiği ve sosyalizasyon sürecine katıldığı bir ortamdır. Bu noktada Sivil Toplum Kuruluşları’nın ve sizlerin ürettiği projeler ve aileye temas eden organizasyonları şahsen destekliyorum. Bireyin ruhsal gelişimi bu tip aile yapılarında daha sağlıklı ve dengeli bir seyir izler. Böyle bir gelenekle beslenen milletlerin ve bireylerin geleceği de aydınlıktır. İşte böylesine aile yapılarını koruyabilmek hepimizin ödevi olmalıdır. STK’larımız değerli çalışmalarıyla gelecekteki parlak günlerin; dünyaya öncü ve örnek bir Türkiye’nin de temellerini atıyor” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI BİR NESİL ANNELERİN ELLERİNDE YETİŞİR

‘’Aile yaşamınızdaki huzur ve o huzurlu yuvalarda yetişecek nesiller için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de var gücümüzle çalışıyoruz’’ şeklinde açıklamasına devam eden Başkan Karaosmanoğlu, “Meslek ve Sanat Eğitimi kurslarımızda özellikle ev hanımlarını sosyal çevreye kazandırma noktasında önemli adımlar atıyoruz. Kadın istihdamına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarımızla çocuklarımızın eğitimi için yaptığımız her girişimde sürece annelerimizi de dâhil ediyor, eğitimlerimizle onlara bilinçli ebeveyn olma yolunu gösteriyoruz. Okuma yazma kursları açıyoruz. Sağlıklı yaşamın temellerini henüz çocuk doğmadan anne karnında atıyoruz. Her anneye süt yardımında bulunuyoruz. Annelerimiz daha sağlıklı olsun ve sağlıklı nesiller yetiştirsin diye ‘sağlık için harekete geç’ kampanyamızı başlattık. Gerek ücretsiz spor aktiviteleri gerekse eğitimlerle önce annelerimizin daha sağlıklı bireyler olmalarının önünü açıyoruz. Çünkü biliyoruz ki; anne ne kadar sağlıklı olursa yetiştirdiği birey de o kadar sağlıklı olur. Sağlıklı bir nesil sağlıklı annelerin ellerinde yetişir” diyerek sözlerini tamamladı.

2 3 1

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ