Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

BİZİ 365 GÜN HATIRLAYIN

BİZİ 365 GÜN HATIRLAYIN
  • 29.11.2016
  • 551 kez okundu

Engelliler günü diye bir şey yoktur

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat ve kendilerini asla engelli görmeyen, çalışmalarıyla ve hırslarıyla herkese örnek olan Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde sosyal hayat ile bütünleşen engelliler ile 3 Aralık Engelliler Günü yaklaşırken önemli bir röportaj yaptık.

Bat, “Gölcük’te engellilere bakış açısını değiştirdik”

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, röportajımızda kendilerini asla engelli olarak görmediklerini, engellilerin sadece bir gün değil her gün hatırlanılması gerektiğini belirtti ve şu sözleri dile getirdi: ” 3 Aralık Engelliler Günü her yıl kutlanan bir gün. Dünyada 100 ülkede kutlanıyor. Faaliyetlerimiz o gün için var. İlk olarak Aynı kaderi, paylaştığımız tüm engellilerin gününü kutluyorum. Engelli olmak kaderdir, farkındalık değildir, Gölcükte engellilere bakış açısını değiştirdik. Merkezimize gelenler engellilerimizi tanıdı, onların ne istediklerini ne yapacaklarını öğrendi. Bizde işçi olmak isteyenler bile var. Bizim engelliler için istediğimiz güler yüz, samimiyet ve sohbet. Engellilerimizin güler yüze, tatlı sohbete ihtiyacı var. Onların yüzünün gülmesi bize yetiyor. Ben hepsinin tekrar 3 Aralık Engelliler Gününü kutluyorum” dedi.

Önerbay, “Engellilerimizin yüzü gülsün bize yeter”

Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi Görme Engelliler Komisyon Başkanı Mevlüt Önerbay ile yaptığımız röportajda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü hakkında şu açıklamalarda bulundu: “3 Aralık diye bir gün olmaması gerekiyor. 365 gün diğer insanlar gibi bizim olmalı. Belli uzuvları eksik olan insanların engellilik çatısı altında toplanması o insanlara aslında engellemek demektir. 3 Aralık ve buna benzer engellilerle alakalı günlerin aslında insanların engelli olduğunu hissettirmek daha çok hayattan kopmasına sebep oluyor. Fakat engelsizler gibi her anı dolu dolu geçen insanlara bakıldığı gibi onlara bakırsa görüşleri aslında onlar engelli değil uzuvları farklı” dedi.

Kaya, “Engelliler Gününe olumlu bakmıyorum”

Bir diğer vatandaş Zafer Kaya, “Bence engelliler günü diye bir şey yoktur. Sağlıklı insan günü var mı bir araştırın. Biz engelli olduğumuz için farklı değiliz. Kutlanan günün bizlere engelli olmamızı hatırlatmaktan başka bir şeye yaramıyor. Biz engelleri bu merkezde aştık. Hangi engelli bilgisayar kullanabiliyordu. Hangi engelli ok atıyordu, Şimdi bakın bize hırsımızla, öğrenme isteğimizle, sosyal hayata bütünleşmemizle herkese örnek oluyoruz. Bizlerin bugünlere gelmesinde desteği büyük olan Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’e teşekkür ediyorum. Bizlerde artık engelsiz olarak yaşamak istiyoruz. Bizim için engel bizim engelli görenlerdir. 3 Aralık günü anılıp, diğer 364 gün unutulacak mıyız” dedi.

Karaaslan, Engelliler günü diye bir şey yoktur”

Bir diğer vatandaş Sultan Kocaaslan, “Bizler 3 Aralık’ın bir güne sığmasının taraftarı değiliz. Herkes bir engelli adayı, Bende sağlam bir insandım, Depremden sonra engelli adayı oldum. Sadece 3 Aralık engelli haftası olarak kutlanmasın. Her gün engelli günü olsun, Bizim sorunlarımıza duyarlı olsunlar. Bilhassa şoförler, Kaldırımlara araba park etmesinler. Mesela sahil yolunda hiç bir kaldırım yok. Kavaklı’ya giderken yoldan gidip geliyoruz tehlike bizim için. Gölcük deprem yaşamış ve engellilerin çok olduğu bir yer. Yetkililerden duyarlı olmalarını istiyoruz” dedi.

Bacaksız, “Engellilere engel çıkartılmasın”

Bir diğer vatandaşımız Simla Bacaksız, “Bizi bir gün değil her gün dikkate alsınlar. Yaşantımız İçinde bize kolaylıklar sağlamalarını istiyoruz. Rampalar bizi çok yoruyor. Dükkanların önüne giremiyoruz. Her taraf araba dolu, Engelliler için kimse birşey yapmıyor. Üst geçitlerdeki asansörün çalışmaması bizim evden çıkmamızı zorlaştırıyor. Bizim bu sosyal hayata girmemiz için uğraşan başta Gölcük belediyesi Başkanı Mehmet Ellibeş’e Başkanımız Hasan Abi’ye bizleri bu noktaya getirdikleri için hepsine teşekkür ediyorum. Bizleri evlerden çıkarıp diğer vatandaşlardan farkımız olmadığını bize hatırlattılar. Ben sadece buradan yetkililere sesleniyorum bizler için yol yapsınlar, bizlerde sokakta araba çarpar mı düşüncesiyle yollarda kalmayalım” dedi.

mevlut-onerbay-gorme-engelli-komisyon-baskani simra-bacaksiz sultan-kocaaslan zafer-kaya hasan-bat-1-sayfaya

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ