Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

ÇİÇEKLERİMİZ

Aysu Azak
Aysu Azak
  • 22.11.2016
  • 598 kez okundu

Yüreklerimizin en derin yerlerinde çok özel, sadece bize ait olanlar vardır ki hiç kimsenin bilmediği, sormayı bile akıl edemediği, bir türlü dile gelmeyenler ve getiremediklerimiz.

Kimseler bilmez, bazen ağlamaklıdır anılarımız, bazen mutluluğun doruğunda bazen de fırtınadan sonraki sessizliğin çaresizliğindedir düşlerimiz.

Bu yürekler, bu anıları bu düşleri nereye kadar taşır, nereye kadar korur bilinmez. Bilinen bir gerçek var ki onlar bizimdir ta ki paylaşana kadar.

Dalarız buruk anıların serin sularına. Yüreğimiz üşür, dudaklarımız titrer kelimeler dilimizin ucuna kadar gelir ama özgürleşemez.

Bir çıkarıversek, bir özgürleşiverse kelimeler, işte o zaman ne bir çatışma kopar ne de üşür yüreğimiz en derinlerde.

Ve düşler, kendini gösterir irili ufaklı. Her bir düş, her bir buruk anıyı tedavi eder ve zamanla, barış gelir iç dünyamıza. Fırtınalar diner, sular ısınır. Solan yüzleri güldürür, biten sevgileri doldurur. Barış içinde yaşarız, kendimizle barıştık mı bir kere…..

Zaman, derler ya ‘en büyük ilaç’, buruk anılar yerini düşlere bırakır zamanla. Güzel düşler büyür büyür ve bir bakarsınız gerçek olur.

Düşlersiniz sizde, sevdiklerinizi, tıpkı bizim gibi. Gülen gözleri, kızgın bakışları, sevgi dolu yürekleri düşlersiniz ve menfaatsiz sevgilerin masumiyetini, samimiyetini.

Bir güneş gibiyiz. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa biz de güneş gibiyiz dağların en yüksek yerinde açan çiçeklerimize…

Geçer gözlerimizin önünden her biri ayrı renk, ayrı desende olan kır ve dağ çiçekleri, gönlümüzün bahçelerinde mis gibi kokan, gönül verdiklerimiz, nefes aldıklarımız.

Dünyanın bütün çiçeklerine sahip mesleğine gönül vermiş tüm meslektaşlarımın Öğretmenler Günü’ nü kutlar; başta Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi, Atamızın,

“Öğretmenler! Cumhuriyet, sizden fikri hür, Vicdanı hür, İrfanı hür nesiller ister.” sözünü hatırlayarak saygıyla anıyorum, ruhları şad olsun.

Büyüdükçe daha bir güzelleşen, “Dünyanın Bütün Çiçekleri” sevgiyle kalın…

Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum  Bütün çiçekleri getirin buraya,  Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,  Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer  Bütün köy çocuklarını getirin buraya,  Son bir ders vereceğim onlara,  Son şarkımı söyleyeceğim,  Getirin, getirin… ve sonra öleceğim.  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum  Kır ve dağ çiçeklerini istiyorum.  Kaderleri bana benzeyen,  Yalnızlıkta açarlar, kimse bilmez onları,  Geniş ovalarda kaybolur kokuları…  Yurdumun sevgili ve adsız çiçekleri,  Hepinizi, hepinizi istiyorum, gelin görün beni,  Toprağı nasıl örterseniz öylece örtün beni.  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum  Ben bir köy öğretmeniyim, bahçıvanım,  Ben bir bahçe suluyorum gönlümde,  Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden  Ne güller fışkırır çilelerinde,  Kandır, hayattır, emektir benim güllerim  Korkmadım, korkmuyorum ölümden,  Siz çiçek getirin yalnız, çiçek getirin.  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum  En güzellerini saymadım çiçeklerin,  Çocukları, öğrencilerimi istiyorum  Yalnız ve çileli hayatımın çiçeklerini,  Köy okullarında açan, gizli ve sessiz,  O bakımsız ama kokusu eşsiz çiçek.  Kimse bilmeyecek seni, beni kimse bilmeyecek  Seni, beni yalnızlık örtecek, yalnızlık örtecek.  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum  Okulun duvarı çöktü altında kaldım,  Ama ben dünya üstündeyim, toprakta.  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum  Baharda Polatlı kırlarında açan,  Güz geldi mi Kop dağına göçen,  Yürükler yaylasında, Toroslarda eğleşen,  Muş ovasından, Ağrı eteğinden,  Gücenmesin, bütün yurt bahçelerinden  Çiçek getirin, örtün beni,  Eğin türkülerinin içine gömün beni.  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum  Ben mezarsız yaşamayı diliyorum,  Ölmemek istiyorum, yaşamak istiyorum,  Yetiştirdiğim bahçe yarıda kalmasın,  Tarumar olmasın istiyorum, perişan olmasın,  Beni bilse bilse çiçekler bilir dostlarım,  Niçin yaşadığımı ben onlara söyledim,  Çiçeklerde açar benim gizli arzularım.

Ceyhun Atuf KANSU
 

 

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ