Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

Çiftçilerimiz için bu sezon kurak geçebilir

Çiftçilerimiz için bu sezon kurak geçebilir
  • 15.11.2016
  • 262 kez okundu

Çiftçilerimiz için bu sezon kurak geçebilir

Gölcük ziraat odası Başkanı Bekir çanakçı yağış oranının az olmasından dolayı  üretim sezonunun kurak başladığını belirterek “çiftçilerimiz yağışlardan dolayı olumsuz etkileniyor” dedi.

Çiftçilerimiz olumsuz etkileniyor

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı ülke genelinde ve gölcük’te yağış oranının az olmasından dolayı üretim sezonunun kurak başladığını söyledi. Çanakçı  Konu hakkında şu açıklamalarda bulundu ” Ülkemiz genelinde Karadeniz bölgesi hariç olmak üzere üretim sezonunun başladığı Ekim ayı genelinde yağış azlığından ötürü sezon kurak başladı. buda üreticilerimiz için sıkıntı oluşturdu. Gölcük ve aynı zamanda ülke ortalamasına baktığımız zaman yağış ortalaması geçtiğimiz yılın Ekim ayına oranla yarı yarıya düştü. Yağış miktarına bakarsak azalma oranının yüzde 75 olduğunu görülüz” dedi.

Bu sezon kurak geçebilir

Çanakçı sözlerine şu şekilde devam etti ” Tohumların geneli Ekim ayı içerisinde  ekiliyor ve bu ekim ayı işlemleri geçtiğimiz ay içerisinde tamamlanmış oldu. Fakat yağış az olduğu için bu durum çiftçilerimizi olumsuz etkiliyor. Bazı çiftçilerimiz de yağışları beklemek zorunda kalıyor. Kasım ve Aralık aylarında beklenen yağışlar olduğu takdirde kuraklık yaşanmaz. Fakat beklenen miktarda yağışlar bu aylarda da olmazsa kurak bir sezon yaşayabiliriz. Beklenen yağışlar gerçekleşmediği takdirde ekilen tohumların çürüme riski de var. Ümidimiz yeterli yağışın ve ürünün bol olduğu bir dönem olması yönünde” dedi.

dsc_0005
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ