Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,55 / Satış: 4,57
€ EURO → Alış: 5,34 / Satış: 5,36

Görme engelliler için bireyli alfabesi kursu açtık HAYALDİ GERÇEK OLDU

Görme engelliler için bireyli alfabesi kursu açtık  HAYALDİ GERÇEK OLDU
  • 20.11.2016
  • 639 kez okundu

Görme engelliler için bireyli alfabesi kursu açtık

HAYALDİ GERÇEK OLDU

Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi geçtiğimiz gün kendi merkez binasında Okçuluk kursunun açılışını ve diğer kurslar hakkında bilgi verdi.

Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi Başkanı Hasan Bat ve Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürü Dinçer Koç, Gölcük Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Hafiz Arvas ve dernek üyeleri ile birlikte açılan ve açılacak olan kurslar hakkında bilgiler verdi. Konuşmaya ilk olarak Engelsiz Yaşam Merkezi Başkanı Hasan Bat başladı. Bat konuşmasında şu sözleri dile getirdi: “Her hafta okullarımızı gezdik, okullarımızda görme engelli çocuklarımıza nasıl bir yardım yaparız diye ama durum gördüğümüz üzere vahim. Onun içinde biz nasıl bir şey yapabiliriz diye düşündük öğretmenlerimize kurs açmaya karar verdik. Bireyli alfabesi için kurs açtık. Hep birlikte burada kursa katılacağız, katılımcı öğretmenlerle birlikte başlıyoruz. Öğretmenlerimiz de çok ilgi gösterdi. Devlet daha önce böyle bir imkan sağlamış ama devem ettirmemiş, onun için katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Önerbay, “Gönüllü olan tüm hocalarımıza teşekkür ederiz”

Bireyli alfabesinin açıklamasını yapan Gölcük Belediyesi Görme Engelliler Komisyonu Başkanı Mevlüt Önerbay, “İlk olarak buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Aslında bugün burada bulunmamızın sebebi bugüne kadar kanayan yara haline gelmiş olan engellilerin her bir platformdan faydalanamama sıkıntısının bir tezahürü. Görme engelli kardeşlerimiz okula gitmek istediği zaman muhakkak seçim hakkı olmamıştır bugüne kadar. Yani Ankara, İzmir, İstanbul gibi yerlerde anca eğitim alabildi ve yatılı olabildi. Ana kuzusu çocuklarımız ana sevgisinden malum, analarda evlat sevgisinden malum kalmamalı. Devletimiz bir proje başlattı bireyle alfabesi yani kabartma yazı kursu görme engellilerin alfabesi olarak bilinir. Bu kursu devlet vermek istedi fakat eğitmen kardeşlerimiz Ankara’ya gitmek çok sıkıntılı olsa gerek ki çok talep almadı. bizde buradan hareket ederek müdürümüzü ziyaret ettik sayın müdürümüze durumu izah ettik, artık görme engelli çocuklarımızı analarından ayırmayalım. bu yüzden Öğretmenlerimize bireyli alfabesini öğretmek için gönüllü öğretmenlerimizden Allah razı olsun bizlere yardımcı oldu,ben kendim ve tüm görme engelli arkadaşlarımız adına katılan hocalarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

Arvas, “Halk eğitim olarak Engelli kardeşlerimizin her zaman yanındayız”

Daha sonra Gölcük Halk Eğitim Merkezi Mehmet Hafiz Arvas bireyli alfabesinin Halk Eğitim merkezinde de başladığını belirterek şu sözleri dile getirdi: “Bizler Gölcük Halk Eğitim Merkezi olarak Gölcük Engelliler Derneği’nden gelen her talebi karşılıyoruz, karşılamaya da devam edeceğiz. Engelliler bizim başımızın tacıdır. Toplumumuzun sigortası onlar. Halk Eğitim Merkezi olarak onların her istediklerini yerine getirmekten mutluluk duyarız” dedi.

Gülsuyu, “Engellilerimize yönelik açılan her kursu önemsiyorum”

Gerçekleştirilen programda konuşma yapan Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, şu sözleri dile getirdi: “Ben olaya şöyle bakıyorum, biz bir halkayız, toplum dinamiğinin içerisindeyiz, sizin bir kardeşiniz hasta olsa, derdi olsa ne yaparsınız? Hemen yardıma koşarsınız, biz de diyoruz ki Gölcük’te yaşayan tüm vatandaşlarımızın dertlerini ve sıkıntılarını kendi derdimiz ve sıkıntımız olarak görüyor, çalışmalarımızı o doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Bu kursla ilgili Sayın Kaymakamımız Adem Yazıcı ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş ile istişare ettik. Kendileri sağolsun kursa destek vereceklerini belirttiler. Kendilerine düşüncelerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Bizler seminerler düzenliyoruz. Gölcük’te yaşayan engellilerimizi sosyal hayat ile buluşturan bu türlü kursları çok önemsediğimi belirtmek istiyorum. Bu kursun açılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Öğretmenlerin Braille alfabesi kursu başladı

Engelliler merkezinde yapılan konuşmalar sonrasında Gölcük Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli Kursa katılan Öğretmenler kabartma yazılı Braille alfabesinin öğrenmek üzere kurs başladı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden gelen Kurs Hocası Dilek Karaca nezaretinde ilk Braille alfabesi kursu başlatıldı.

1-sayfaya img_7815

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ