Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

İLÇE KENT KONSEYLERİ 5. İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

İLÇE KENT KONSEYLERİ 5. İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
  • 20.11.2016
  • 215 kez okundu

İLÇE KENT KONSEYLERİ 5. İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Kentimizde yer alan kent konseyleri arasındaki işbirliğini arttırmak amacıyla düzenlenen Kent Konseyleri İstişare Toplantılarının 5.si Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Başkan Abdullah Köktürk, Genel Sekreter Gültekin Görüm, Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Emekli Meclisi Başkanı Halil Atay, Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı ve Gençlik Meclisi Başkanı Ozan Denli ve kent konseylerinin 12 ilçedeki başkan, genel sekreter ve meclis başkanları katıldı.

Genel Sekreter Gültekin Görüm gündem maddelerini sıraladı ve toplantıya katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal’a katılımlarından dolayı teşekkür etti. Yeşildal’ın Kent Konseyleri üzerine yaptığı çalışmalara değinen Genel Sekreter Görüm, bu durumun kendileri için büyük bir şans olduğunu ifade etti.

Kent Konseyleri Arasında Kocaeli Önemli Bir Yerde

Başkan Köktürk, Kocaeli ilçelerinde bulunan birbirinden bağımsız kent konseyleri arasındaki iletişimi güçlendirmek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak amacıyla başlatılan istişare toplantılarının 5. sinde yeniden bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kent Konseyi olarak çok iyi yerde olduklarını söyleyen Başkan Köktürk, bunun Türkiye genelinde pekte öyle olmadığını üzülerek ifade etti. Belediye sayısıyla kurulan kent konseyleri sayısı arasındaki uçuruma değinen Başkan Köktürk, bu anlamda ilçelerimizde kurulan ve faaliyetlerini sürdüren tüm kent konseylerini tebrik ettiğini söyledi. Kent Konseyinin ödül aldığı iki projeye de kısaca değinen Başkan Köktürk daha sonra sözü Dr. Ali Yeşildal’a bıraktı.

Kent Konseyleri Uzlaşının Çatı Teşkilatıdır

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Kent Konseyleri toplantısına ilk defa katıldığını fakat gıyabında birçok çalışma yaptığını söyledi. Doktora tezini kent konseyleri üzerine yaptığını belirten Yeşildal adeta kent konseylerinin ultrasonunu çektiğini söyledi. Birçok araştırma ve çalışma yaptığını söyleyen Yeşildal, zaman içinde edindiği bilgileri paylaşmak istediği aktardı.

“Türkiye genelinde faaliyetlerini sürdüren kent konseyleri arasında Kocaeli gerçekten başarılı olan illerden biri. Bu anlamda hepinizi tebrik ediyorum.

Ne yazık ki kent konseylerinin işleyişini engelleyen ana problemler ve bürokrasi tarafından önüne çekilen setler söz konusu. Kent konseyleri ve bürokrasi yürütücü icra arasındaki iş ve işlemlerin tanımlanmamış olması alan tanımlamalarının yapılmamış olması bu sıkıntıları doğuruyor. Bunu aşmak için uzlaşı yolunun bulunması gerekmektedir. Uzlaşının çatı teşkilatı da kent konseyidir. Hem bürokratları hem de özel sektörü ve vatandaşı ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren bir çatı kuruluşu olan kent konseyleridir. Dünyada kent konseyleri modelinin uygulama alanı Türkiye’dir. Dolayısıyla ne tecrübemiz, ne sıkıntımız varsa biz yaşıyoruz ve bütün dünyaya örnek olmak durumundayız. Sonuç olarak bu uzlaşı kültürünü ne kadar başarırsak dünyada ve Avrupa’da bu model uygulamaya geçecektir. Çatışma kültürünü bir tarafa bırakıp uzlaşı kültürünü masaya koyduğumuz takdirde çok güzel çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum.” dedi.

Ödül Alan Projelerin Sunumu Yapıldı

İlçe kent konseyleri temsilcilerinin söz alarak kendilerini tanıtmalarıyla devam eden toplantının ikinci bölümünde Genel Sekreter Gültekin Görüm, 14-15 Nisan tarihlerinde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” kapsamında düzenlenen “Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışması’nda” “Gri Sus Sistemleri” projesi ile birincilik alan, “İşaret Dili Eğitimi” Projesi ile UCLG-MEWA özel ödülüne layık görülen çalışmalar hakkında sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

İlçe Kent Konseyi Temsilcileri Söz Alarak Önerilerde Bulundular

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, ödül alan projelerden dolayı Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi temsilcilerini tebrik ederek, söz konusu çalışmaları ilçe bazında da gerçekleştirmek için destek istedi. Şentürk, toplanmanın en önemli amacının bilgi ve tecrübe paylaşımı olduğuna değinerek Şentürk, ilimizdeki kent konseylerinin yıl içinde yaptığı çalışmaların yıl sonunda düzenlenecek bir toplantıda brifing olarak tüm kent konseyleri ile paylaşılması önerisinde bulundu.

Körfez Kent Konseyi Başkanı İsa Taş, Kocaeli Kent Konseyleri olarak ortak bir çalışma yaparak, Kocaelinin kültürünü, ekonomisini, sosyal yapısını, ihtiyaçlarını, eksiklerini ve birçok özelliğinin ortaya konulabileceği bir çalıştay yapılması önerisinde bulundu. Ayrıca bu araştırmalardan çıkarılacak verilerle her ilçenin üstleneceği çeşitli projeler hazırlanması gerekliliğine dikkat çekti.

Başiskele Engelliler Meclisi Başkanı Ümmühan Aysu, engellilere yönelik yapılan çalışmaların vatandaşlar tarafından hala algılanamadığını, kimilerinin sesli uyarılardan rahatsızlık duyduğunu söyledi. Herkesi empati yapmaya davet ettiğini belirten Aysu, gerek büyükşehir gerekse ilçelerde engelli vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Çayırova Kent Konseyi Genel Sekreteri Taha Dülger Baki, kent konseylerinin bütçede yaşadığı sıkıntılara, toplum tarafından yeterince tanınmamasına, görev tanımının yapılmamasına, icra mı yoksa temsil makamı mı olduklarına ve çalışma organlarının yeterince oluşamamış olmasına değinerek bunların çözümlenmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Yapılan Alan Çalışmaları Takip Edilmeli”

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, kent konseyleri olarak başarıya ulaşmak için öncelikle bağlı olunan belediye, il ya da ilçedeki kamu kurum ve kuruluşlarının kadın, engelli, emekli, genç ya da çocuk konularında ne gibi çalışmalar yaptıklarının araştırılması gerekliliğine dikkat çekti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin birçok çalışması ve projesi olduğunu dolaysıyla herkesin bunlardan faydalanabileceğine değindi.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Başkan Köktürk, katılım sağlayan herkese teşekkür ederek, yeniden bir araya gelmekten mutlu olacağını söyledi. İyi dilek ve temennilerle toplantı sona erdi.

 

 

pb140041

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ