Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

KADINA KARŞI ŞİDDET HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

KADINA KARŞI ŞİDDET HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
  • 25.11.2016
  • 304 kez okundu

CHP Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet,

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Uluslararası Kadına Karşı Şiddetle Mücadele günü münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

“Kadına şiddeti önlemek durumundayız”

Vekil Hürriyet, “Dominik Cumhuriyeti’nde yaşanan 56 yıl önce diktatör Turijillo rejimine karşı direnişin sembolü haline gelen ‘Mirabal Kardeşler’ bu başkaldırının bedelini canlarıyla ödediler. Yaşanan bu olay, kadınların ne kadar güçlü olabildiklerini gösterdiği gibi, ne kadar kolay hedef gösterilebileceğinin de en kara örneklerinden biri olarak dünya tarihinde yerini aldı. Birleşmiş Milletler 1999 yılında yaşanan bu vahşi olayın yaşandığı tarihi, ‘Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ olarak kabul etti ve bünyesindeki ülkeleri bu konuda çalışmalar yapmaya yükümlü kıldı. Ancak bugün Mirabel kardeşlerin devlet eliyle katledişinin 56. yıldönümü ve kadına karşı şiddet ülkemizin alnında hala kara bir leke olarak duruyor. Bizler kilometrelerce uzakta, Türkiye’de her yıl onlarca kadının tecavüze uğrayışına, zulmedilişine ve katledilişine; katillerinin ise iyi hallerine bakılarak cezalarında indirim yapıldığına, yargının suçlunun yanında olduğuna tanık oluyoruz.

“AKP, çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmelerini olanaklı kılan bir yasa çıkarma derdine düştü”

Türkiye’de kadına yönelik şiddet, cinsel istismar ve kadın cinayetleri maalesef artarak devam ediyor. 2016 yılında Kasım ayına kadar 272 kadın katledildi. 284 kadın tacize uğrarken, 376 çocuk da cinsel istismara uğradı. Daha ilk dönemlerinde bile kadın cinayetleri yüzde bin 400 artarken, iktidar ‘Şiddetin artmadığı görünürlüğünün arttığı’ yalanı ardına sığınmaya devam ediyor. Ancak, 14 yıldır yama tutmayan tek gerçek şiddetin her geçen gün giderek arttığı oldu. Bütün bu yaşananlar ülke tarihimizde kara bir leke olarak dururken, AKP, çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmelerini olanaklı kılan bir yasa çıkarma derdine düştü. Ne kadınlarımızı ne de çocuklarımızı hiçbir siyasi iradeye ve onların karanlık zihniyetlerinde yatan fikirlere yedirmeyeceğiz. 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle kadına yönelik şiddete karşı sesimizi bir kez daha yükseltiyor ve kadın haklarını her platformda savunacağımızın, mücadelemizin her alanda devam edeceğinin de bilinmesini istiyoruz.”

fatma-kaplan-hurriyet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ