Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,57 / Satış: 4,59
€ EURO → Alış: 5,40 / Satış: 5,42

KOCAELİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

KOCAELİ’NDE GERÇEKLEŞTİ
  • 05.11.2016
  • 366 kez okundu

Özel Olimpiyat Bölge Oyunları

Atletizm, masa tenisi, yüzme, karma futbol, karma basketbol branşlarında gerçekleştirilen Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları, Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) gerçekleştirildi. KOÜ Gazanfer Bilge Spor Salonunda müsabakalar öncesinde, oyunlarda mücadele edecek 7 ilden 208 sporcu kortej geçişi yaptı.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek, gazetecilere yaptığı açıklamada, özel olimpiyatların dünyada 178 ülkede faaliyet gösteren ve genellikle öğrenme güçlüğü çeken bireylerin sporla topluma kazandırılmasına yönelik faaliyetler gösteren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi. Dünyada özel olimpiyatların 4,5-5 milyon sporcusu bulunduğunu ifade eden Civelek, “Özel Olimpiyatlar bunun Türkiye’deki uzantısı. Biz özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden kardeşlerimizi spor yoluyla topluma kazandırmak için bir çaba harcıyoruz. Bu çabanın da meyvelerini alıyoruz. Bu sezonun 2. bölgesel oyunu, sene de 5 bölgesel oyun yapıyoruz. Amacımız, sporu araç olarak kullanarak öğrenme güçlüğü çeken kardeşlerimizin topluma kazandırılması.” ifadesini kullandı.

 Civelek, günün sonunda herkesin madalya kazandığını anlatarak, yarışmalardaki kuralların da esnetildiğini bildirdi. Son yıllarda özel sporcularla partner sporcuların takım oluşturduğunu dile getiren Civelek, “Spor yaparak birbirlerini daha iyi tanımaları sağlanıyor. Organizasyonla ön yargıları yıkmaya çalışıyoruz. Toplumda engellilere yönelik bazı ön yargılar var. Biz de daha çok acıma hissiyle bakılır. Biz onların topluma katılması için bir şeyler yapılması gerektiğini düşünerek bu işe başladık. Onları hayata bağlayacak faaliyetler yapılması önemli biz de bunu yapıyoruz. Bu şekilde de ön yargıları kırıyoruz.” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından 84 yaşındaki atlet Nuri Sabuncu, özel sporcularla bir araya geldi.

civelek1 ozel-olimpiyatlar-turkiye-orduulak-700x467

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ