Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

DEPREM MAĞDURLARI 17 AĞUSTOS’U ANLATTI

DEPREM MAĞDURLARI 17 AĞUSTOS’U ANLATTI
  • 16.08.2017
  • 300 kez okundu

 

17 Ağustos 1999 asrın felaketi Gölcük depreminde dükkânlarını kaybeden esnaflarla bir röportaj gerçekleştirdik. Tüm zorluklara rağmen dükkânlarını yeniden kuran esnaflarımız bizlere depremde yaşadıkları zorlukları anlattı.

Saim Zeytin – Hasan Zeytin Dükkânı

Ben 23 taneye yakın akrabamı kaybettim. Gece depremle beraber uyandık. Dükkân malları önemli ama insanlar vefat etti. Deprem bize yokluk getirdi. Depremden sonra bizim dükkân yıkıldıktan da sonra müşterilerimiz kalmadı. Kimine ise varlık getirdi bu deprem. Hala bile toparlanmaya çalışıyoruz, toparlanamıyoruz. Depremden sonra küçük esnafların çoğu toparlanamadı. Depremden sonra devlet bize devlet pek yardımda bulunmadı. 18 yıl önce 5 bin TL kredi çektik 8 bin TL ödeme yaptık. Şimdi bir deprem olsa yine biz bunun üstesinden gelemeyiz ve altından da kalkamayız.

Davut Araç – Kardeşler Kuruyemiş

Kardeşler Kuruyemiş adıyla 1976 yılından beri bu caddede hizmet vermekteyim. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde iş yerim yıkıldı. 2 ay sonra yeni bir iş yeri hizmete sokabildim. Zira hayat devam ediyordu. O kadar büyük acılar yaşadık ki o acılarla beraber olgunlaştık. Yaşanan depremden alınacak o kadar ders var ki umarım bu dersler alınarak bundan sonra olabilecek doğal afetlere karşı daha bilinçli ve hazırlıklı olunabilir. Ben kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve huzurlu bir ömür diliyorum.

Ercan Serbes – Öz Serbesler Pastanesi

Yakinen bir kaybımız yok. 2 personelimizi kaybettik. Aradan 18 yıl geçti. Tabii ki bir şekilde toparladık. Toparlanma sürecimiz 5-6 yıl ticari olarak devam etti. 3 dükkan ve 1 konutumuz yıkıldı. Mecburen ticari olduğumuz için toparlanmak zorundaydık. 60 yıllık bir ticaretin içindeyiz. Yine bir deprem olsa aynı şeyi yaşamayız. Kısmi olarak hazırlık içindeyiz. Depremden sonra çok göç oldu ama Donanmanın burada kalması Gölcük’ün erken toparlanmasını sağladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ