Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,82 / Satış: 4,84
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,62

SARAYLI-ÖRCÜN KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ BAŞLIYOR

SARAYLI-ÖRCÜN KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ BAŞLIYOR
  • 10.08.2017
  • 355 kez okundu

Gölcük yeni bir festival ile anılacak

Saraylı – Örcün Tarihi Koridorunda Doğal Yaşam Projesi kapsamında Gölcük Belediyesi Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali Cumartesi günü yapılacak olan Örcün Köyü Meydanı’nda yapılacak törenle gerçekleşecek.

Gölcük turizm cazibe merkezi olacak

Kocaeli Gölcük Başiskele Termal Turizm Merkezi Birliğince, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan anayollar üzerinde bulunan Kocaeli-Gölcük’ün bölgesel, ulusal ve uluslararası bölge turizminin geliştirilmesi kültür ve doğa turizminin canlandırılması için bölgesel etkileşimli turizm ağı ile sürdürülebilir bölgesel turizm sistemi geliştirilmesi, bölgenin turizm cazibe merkezi haline getirilmesi için hazırlanan, Gölcük Belediye Başkanı/Birlik Başkanı Mehmet Ellibeş Başkanlığında , Birlik Müdürü Ayşe Dışpınar Koordinatörlüğünde yürütülen; Gölcük Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, proje ortağı Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Proje İştirakçileri olarak Gölcük Kaymakamlığı, Gölcük Belediyesi, Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği,  Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (GFSD) olan “Saraylı – Örcün  Tarih Koridorunda Doğal Yaşam” projesinin 12-13 Ağustos 2017 tarihinde yapılacak iki günlük festivalle halk ile buluşmaya hazırlanıyor.

El emeği ürünler ve gelenekler yaşatılacak

Bu kapsamda; Gölcük Belediyesi Saraylı Örcün Kültür ve Turizm Festivali düzenlenmiştir. Festivalde Saraylı ve Örcünlü bayanlarca üretilen organik ürünler, yöresel yiyecekler (reçel, marmelat, erişte, börek, ve tatlılarla) kadınlarımızın el emeği işlenmiş ahşap hediyelik eşyalar hazırlanarak satışa sunulmuştur. Festivalde ayrıca, yöre gelenek ve kültürünü örf ve adetlerini tanıtıcı etkinlikler ( kına gecesi, heyamola, gelin alayı vb.) yer almaktadır. Değişik yarışmalar (halat çekme, yoğurt yeme vb) ve yöresel müzik dinletileri misafirlerimizin beğenilerine sunulacaktır.

Festivale tüm halkımız davetli

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Gölcüklü vatandaşlarımızı dolu dulu bir festival bekliyor. Festival kapsamında eski geleneklerimiz yeniden canlandırılacak ve köylü kadınlarımızın yapmış olduğu el emeği ürünlerin sergileneceği bir festival olacak.   Bölgemizin kültür ve turizm değerlerinin tanıtılması, bölgenin turizme kazandırılması, halkın turizm hareketlerine katılımını ve bölgenin turizm cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak amacıyla düzenlenen festivale tüm halkımız davetlidir” dedi.

Gelenekler yeniden yaşatılacak

Saraylı – Örcün Tarih Koridorunda Doğal Yaşam projesi Koordinatörü Ayşe Dışpınar, ” Cumartesi günü gerçekleşecek olan festivalimiz aslında 2 buçuk yıllık bir hazırlığın bitiş töreni olacak. Gölcük Belediyesi olarak Saraylı-Örcün Köylerinde gerçekleştirdiğimiz projelerin ve restorasyon çalışmalarının bitişi ve güzel bir festivalin başlangıcı olacak. İki gün sürecek olan festivalin içinde birbirinden güzel etkinlikler yapılacak. Örcün Köyü’nün yıllar önce yapmış olduğu gelenekler yeniden yaşatılacak. Biz böyle bir projenin içinde olduğumuz için çok mutluyuz. Tüm Gölcüklü vatandaşları festivale bekliyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ