Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,65 / Satış: 4,66
€ EURO → Alış: 5,46 / Satış: 5,48

TÜRKİYE’DE BİR İLK

TÜRKİYE’DE BİR İLK
  • 20.09.2017
  • 568 kez okundu

Down Sendromlu Çocuklar Tiyatro’ya yönlendiriliyor

21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu +1 Fark ile Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Down Cafe bu sefer de başka bir aktivite gerçekleştirecek. Down Sendromlu çocuklarla beraber bir tiyatro kulübü kuracaklarını bildirdiler. Gölcük Down Sendromlular Derneği Başkanı Belgin Abanoz, 21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu Yönetmeni Yücel Yeşilyurt ve 21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu Başkanı Hande Özbay ile dün Down Cafe’de bu gerçekleştirecekleri aktiviteler hakkında açıklamalarda bulundu. İlk olarak Gölcük Down Sendromlular Derneği Başkanı Belgin Abanoz konuştu.

“Abanoz, “21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu’nun Down Cafe’de çok büyük emekleri var”

Abanoz, “Aktif şekilde çalışıyoruz. Yapmak istediğimiz şey aslında çok açıktı. Down Sendromlu bireyleri sosyal hayata katmak. Onlara ufakta olsa bir meslek edindirmek. 2 aydır bazı çalışmalarımızı bekletmeye aldık. Çünkü burası anca oturdu, anca düzene girdi. Çocuklarımız artık her şeyi öğrendi. Artık bizim değişik işler yapmamız gerekiyordu. Bizim Down Cafe’den sonra gerçekleştirmek istediğimiz birçok etkinlik vardı. Birincisi tiyatro kulübü kurmak. İkincisi bir dans grubu kurmak ve bu tip sanatsal etkinliklere yer vermekti. Yücel bey de yıllardır tiyatro konusunda emeklerini veren bir isim. 21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu’nun Down Cafe’de çok büyük emekleri var. Oynadıkları oyunla biz ilk kiramızı, bu dükkânın depozitosunu ve bir takım giderlerimizi 21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu’nun oynadığı oyunlarla karşıladık. Ve bu bizim için çok önemli bir adımdı. Onlar sayesinde biz aktif çalışmalarımıza başlama fırsatı bulmuştuk. Tiyatro kulübü kurmak derken aklımıza başka bir isim gelmedi. Kendileri bize böyle bir teklifle geldiler ve biz de seve seve bu teklifi kabul ettik. Ve tiyatro kulübümüzü 21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu’yla birleştirerek kulübümüzü onların yönetmenliğinde onların deneyimleriyle kurmaya karar verdik. Ama +1 Farkla Gölcük Down Sendromlular Derneği aktif şekilde sanatsal etkinliklerine devam edecek” dedi.

Yeşilyurt, “Oyuncu arkadaşlarımızın da desteği ile tiyatromuzu +1 Fark ile Gölcük Down Cafe’yi ekleme kararı aldık”

Ardından konuşmaya başlayan 21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu Yönetmeni Yücel Yeşilyurt şöyle devam etti; “Gölcük’te böyle bir oluşumun içerisinde bizim de olmamız bizleri çok mutlu etti. Biz oyuncu arkadaşlarla aramızda bir toplantı yaptık. Toplantı sonucunda da Tiyatronun Başkanı Hande hanımla beraber bir karar aldık. Bunu oyuncu arkadaşlarımıza ilettik. Oyuncu arkadaşlarımızın da desteği ile tiyatromuzu +1 Fark ile Gölcük Down Cafe’yi ekleme kararı aldık. Burada bizim amacımız hem Gölcük Down Cafe’ye bir şeyler kazandırmak hem eğlenmek hem burada çalışan Down Sendromlu arkadaşlarımızı bizim içerimize almak. Bizim aktivitelerimiz içerisinde onları da görmek istiyoruz açıkçası. Sadece tiyatro ile sınırlı kalmayacağız. Down Sendromular Derneği adı altında drama ve yaratıcı drama, sahne sanatları, kamera önü oyunculuk dersleri vermeye başlayacağız. Önümüzdeki günlerde ilk derslerimize başlayacağız” dedi.

Abanoz, “Ben çok teşekkür ediyorum. Bizleri her zaman desteklediniz”

Ardından tekrar söz alan Belgin Abanoz, “Biz çocuklarımızın yeteneklerinin olduğunun farkındayız. Fakat bunların birisinin bilinmesi tarafından destek vermesi lazım. Biz burada onlara bir takım bir şeyler katmaya çalışıyoruz ama tiyatro bambaşka bir şey. Ve yarın bir gün şehir dışına oyuna çıkması için hatta yurtdışında bazı oyunlara bazı dans etkinliklerine katılabilmesi için böyle bir kulübümüzün olması gerekiyordu. Ve bilen birinin desteklemesi gerekiyordu. Çocuklarımızın gelişimini bilen bir kişinin onlara oyunculuk dersi vermesi çok önemli. Ayrıca bu çocuklar destek verildiği zaman çoğu şeyi yapabileceklerini biliyorlar. Türkiye’de gerçekten olmayan bir proje. Bu da Gölcük için çok önemli bir adım. Ben ilk başta sizleri bilgilendirmek istedim. Çünkü bunlar basın tarafından duyurulursa çevredekiler daha çok ilgilenecek. Burada tabii sizin desteğiniz çok önemli. Bu tip şeyler desteklenmeli. Bu tiyatro kulübünün ciddi anlamda manevi açıdan desteğe ihtiyacı var. Bu desteğin sizler tarafından olacağını biliyorum. Ben çok teşekkür ediyorum. Bizleri her zaman desteklediniz. Aynı desteği de bu tiyatro kulübümüz için istiyorum” dedi.

Yeşilyurt, “Oyuncularımızın hepsini ev hanımı”

Bilgilendirme için konuşan 21.Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu Yönetmeni Yücel Yeşilyurt, “Oyuncularımızın hepsini ev hanımı biliyorsunuz. Ev hanımları tarafından oluşan bir oyuncu ekibi. Geçtiğimiz pazartesi günü provalara başladık. Bu sezon çok yoğun bir talep geldi bize. Biz normalde şu an da bir tiyatro oyunu hazırlıyoruz. 6-7 tane skeç hazırlıyoruz şu an da. Tahminimize göre 1 ay içerisinde yani önümüzdeki Ekim ayının sonuna doğru oyunumuz çıkar Kasım ayının ilk haftası oyunu oynamayı düşünüyoruz, +1 Fark ile” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Berk dedi ki:

    Çok güzel bir çalışma. Ancak; Türkiye’ de ilk değiller. Unutulmasın ki, 1993-1995 yılında Değirmendere Dostlar Tiyatrosu engelli çocuklar ve içlerinde down sendromlu olanlar da vardı. O çocuklara, Zeki Karakol ve Volkan Dündar tarafından tiyatro eğitimi vererek değil Türkiye’ de Dünyada ilki gerçekleştirmişlerdi.

YORUM YAZ