Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu 14 Mart Tıp Bayramı mesajı yayınladı

İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu 14 Mart Tıp Bayramı mesajı yayınladı
  • 13.03.2018
  • 229 kez okundu

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu 14 Mart Tıp Bayramı münasbetiyle günün anlam ve önemini belirten bir basın açıklaması yaptı.

Sağlık çalışanı olmak kolay bir iş değildir

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. M. Sabri Medişoğlu 14 Mart Tıp Bayramı mesajında şu sözlere yer verdi: ‘‘Sultan II. Mahmut’un emri, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkısıyla 14 Mart 1827 de modern anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuştur. Bu vesile ile de 14 Mart tıp tarihimizde ki yerini almıştır.1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal günlerinde, bu işgali protesto etmek ve direnişe çağrı yapmak amacı ile tıp öğrencileri ve doktorlar 1919 yılı 14 Mart günü toplanmış ve eylem yapmışlardır. Böylece bu özel gün daha bir anlamlı olarak tarihe geçmiştir. Bugün de 14 Mart’ı Tıp Bayramı olarak kutlamaktayız.Sağlık çalışanı olmak kolay bir iş değildir. En başta ciddi bir emek ve fedakarlık ister. Kimsenin sevmediği, girmek zorunda kaldıysa bir an önce çıkmak istediği o hastaneler sizin yaşam alanınız olur. Orda çalışır, orda yemek yer, uzun saatlik nöbetler sırasında biraz fırsat bulabilirseniz orda uyursunuz. Uyumaya çalışırsınız.

İnsanlarla sürekli ve doğrudan muhattap olan tüm meslekler zordur. Ama sağlık çalışanı iseniz muhattap olduklarınız sadece insan değil. Kendisi veya bir sevdiği hasta olan yani derdi yüksek tahammül sınırı düşük insanlardır.Bu sebeple daha bir zordur. Her hasta kendi derdini en yüksek sanır ve gördüğü ilgiyi yetersiz hisseder. Oysa o hekim tüm gündür ne dertlerle boğuşmuş ne sorunlu insanlar ile uğraşmıştır. Üstelik kendilerinin de bir sürü derdi olmasıyla birlikte. Eğer bir hekimi elinde kahve ile görürsek, ya da bir yakını ile telefonda konuşurken hemen sinirleniriz. ‘Biz burda beklerken o ne yapıyor öyle!’ diye. Oysa hekimin ve birçok sağlık çalışanının bir mesai saatinin olmadığını bilmeliyiz. Ne yazık ki yoktur. Öğle arasını bir ameliyatta geçirebilir. Ya da tam yemekhanedeyken gelen bir telefon ile her şeyi bırakıp servise çıkabilir. Gece eşiyle baş başayken, çocuğu ateşli yatarken hastaneden gelen bir telefon ile her şeyi bırakıp gitmesi gerekebilir. Üstelik geceyi hastanede geçirseniz bile ertesi sabah yine işinizin başında olmanız gerekmektedir. Ya da 112 de çalışan arkadaşlar gibi gecenin bir saati kimsenin gitmek, girmek istemeyeceği nice tehlikeli yerlere gitmek zorundadırlar. Elinizin altında insanlar ölür. Bir sürü acı olaya şahit olursunuz. Velhasıl, kolay bir iş değildir. Ama kıymeti yüksektir. İçtenlik ve şükran ile bakan bir çift göz şarj eder insanı, çalışma gücü verir.Bu güzel ve anlamlı gün vesilesi ile doktorların, hemşirelerin ve tüm sağlık çalışanlarının tıp bayramlarını kutluyorum. Şifaya vesile olan eller olmamız ve o ellere saygı gösterilen güzel günleri görmemiz dileklerimle“ sözlerine yer verdi.

İsim: Serap DURUKAN

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ