Türkiye'nin en büyük yerel ilçe gazetesi-
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

SEÇİMDE BİR OYA MUHTAÇ İKEN

Nurettin Şenemre
Nurettin Şenemre
  • 20.03.2018
  • 213 kez okundu

Kimileri vardır, ortalıkta küçük dağları ben yarattım edasıyla gezer. Bilmez ki varlığının sebebi Allah’tır. Bir kibir, bir kendini beğenmişlik, bir fütursuzluk sonunda toplumdan yok olma demektir. Yapılacak olan seçimlerde bir oya bile muhtaç iken, o kibir o artistlik niye? Genel merkezlerin politikalarıyla aşağıdaki politikalar, zaman zaman örtüşmez. O politikaları örtüştürmeyenler, kendi çıkar hesabında olup, aslında bağlı bulundukları siyasi partilerin genel merkezlerine de dolayısıyla genel başkanlarına da yanlış yaparlar. Türkiye çok önemli süreçlerden geçerken, kendini bir şey zannedenler sonunda bağlı bulundukları siyasi partilerin genel merkezleri tarafından da mutlaka fark edilecekler. Bugün baktığınızda özellikle İktidar Partisi AK Parti’de hem Genel Başkan hem de Cumhurbaşkanı olan Sayın Erdoğan’ın karizmatik liderliği tartışma götürmez. Yukarıda 50+1 hesapları yapılırken, aşağıda birileri sadece kendi hesaplarını yapıp, ben işime bakarım havasında geziyorlarsa merak etmesinler, sonunda mutlaka fark edilir ve kapının önüne de konurlar. Siyaset kendini bir şey zannetme sanatı değil, karşındakini en küçüğünden en büyüğüne kadar sevmek saymak ve onlarla gönül bağı kurabilmektir. Siyasette tek çıkar vardır, o da hangi siyasi partiye bağlı olursanız olun öncelikle o siyasi partiyi bir adım öne geçirecek tutum ve davranışlar sergilemektir. Bakınız Cumhuriyet Halk Partisinde lider önemli, lakin CHP’nin klasik oy modelinin üzerine çıkmak için mutlaka tıpkı İktidar Partisinde olduğu gibi CHP’de de sıcak temaslar kurulmalı. MHP’de Devlet Bahçeli’nin duruşu “Haydi MHP bitiyor mu?” sözlerini genel kurultay da bir tokat gibi cevapla yalanladı. Yine aynı şekilde burada da siyasetin bam teli mutlaka daha ileri yürümek ve bu konuda yorulmak olacaktır. İYİ Parti’de Meral Akşener etrafında bütünleşenler mutlaka çok ama daha çok çalışmak zorunda olduklarını biliyorlar. Sonuçta yukarıda esen rüzgarların aşağıda devam etmesi için çalışmak, çok çalışmak gerekiyor. Evet dediğim gibi, seçimde bir oyun dahi hesabı yapılırken, kendi havasında gezip küçük dağları ben yarattım edasıyla dolaşanlar sonuçta gerekli cevabı da mutlaka bulacaklar.

 

Hata yaparak öğreneceğiniz koca bir hayat var

Bir bilim adamına kariyerinizi kime borçlusunuz diye sorarlar? Tereddütsüz ‘anneme’ diye cevap verir ve anlatır: ‘3 yaşımdayken, buzdolabından süt şişesini çıkartmaya çalıştım ama şişeyi tutamadım. Yere düştü ve kırıldı. Her yer süt oldu. Sesi duyan annem yanıma geldi ve ‘Robert, muhteşem bir süt gölü yapmışsın.

Kağıttan gemi yapıp oynayalım mı biraz’ dedi. Birkaç dakika keyifle oynadıktan sonra annem saçlarımı okşayarak ‘herkes kırdığı, döktüğü şeyleri temizlemeli. Sütü temizlemek için sünger mi istersin, bez mi?’ diye sordu. Yeri temizlememizin ardından ‘hadi gel bir şişe alıp bahçeye gidelim’ dedi. Bahçede cam bir şişeyi düşürmeden nasıl tutabileceğimi ve bardağa nasıl süt boşaltabileceğimi gösterdi.

Keyifle, huzurla defalarca denedik. Ve ben hatalarımdan yeni bilgiler, deneyimler çıkarmayı; yılmadan, utanmadan, vazgeçmeden denemeyi sütü döktüğüm gün öğrendim.’ Hadi gelin bugün çocuğumuzun hatalarına kızmayı bir kenara bırakalım. Bir musibetin, bin nasihatten etkili olduğunu unutmayalım. Çocukluğun düşe-kalka öğrenmek olduğunu kendimize hatırlatalım.

Ve kocaman bir tebessümle çocuklarımıza haykıralım; ‘Dökün, saçın, kırın, kurcalayın çocuklar… Önünüzde hata yaparak öğreneceğiniz koca bir hayat var’

Hatice Kübra Tongar

 

Fazla Maaş

Hz. Ömer bir gün eve geldiğinde eşinin yeni aldığı elbisesinin farkına varması için etrafında dönüp durduğunu fark eder, sorar:

“Hayrola hanım bu elbiseyi yeni almışsın, ancak ben sana bunun için para verdiğimi hatırlamıyorum.” Eşi “Ya Ömer, doğrudur. Ben elbiseyi bana verdiğin harçlıklardan biriktirip aldım.” deyince, Hz Ömer, “Ya öyle mi. Demek ki ben fazla maaş alıyorum. Yarın gidip maaşımda indirip yapılmasını teklif edeyim.” der.

Günümüzde böyle devlet adamı bulunur mu? Ne dersiniz?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ