DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Sağanak Yağışlı

KAR YAĞIYOR LAPA LAPA

18.01.2016
1.297
A+
A-

Yıllar önceydi, Değirmendere’de Belediye Başkanlığı seçimleri yapılıyor. Dönemin sevilen isimlerinden Mühendis İbrahim Kaba Doğruyol Partisinden Belediye Başkan adayı. Bulduğu kardeşlik sloganıyla gönüllerde yer ediyor. Tertemiz pırıl pırıl bir adam. Halkın teveccühü yüksek. Demek o dönemde şiddetli kar yağışları vardı ki, aday Kaba bir kahvehanede konuşma yaparken gençlerin şu sloganı çok hoşuma gitmişti; “Kar yağıyor lapa lapa, Başkanımız İbrahim Kaba.” O yağışlar ve kardeşlik sloganı öyle uğurlu gelmişti ki, sonunda Doğruyol Partisi seçimi kazandı, İbrahim Kaba da Belediye Başkanı oldu. Bugün kar yağıyor lapa lapa dediğimizde sokaktaki kedi ve köpekleri düşünüyorum, kuşları düşünüyorum ve doğal olarak biçare insanları düşünüyorum. Bir simitçi aslında tezgah açmayacakmış, ancak fırın sahibi geceden simitleri çıkardığı için mecburen tezgâhının başına geçmiş. Üzerinde derme çatma giysiler, sokakta bulduğu bir iki tahta parçasını yakarak ısınmaya çalışıyor. Ekmek parası bu, başka bir şeye benzemez. Bir yandan tir tir titriyor, diğer yandan da simitlerin bir an önce bitmesi için dua ediyor. Şimdiki hayat böyle. Kar yağıyor lapa lapa çaresizlerin içi kana kana.

 

SORUNU KENDİMİZ YARATIYORUZ

Yetkililer sürekli olarak uyardılar, mesela ‘Kar lastiklerinizi mutlaka takın’ dediler. Zorunlu olmadıkça özel araçlarınızı kullanmayın. Mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yapın. Dinleyen var mı? Yok. Ne hikmetse, altına arabayı çeken neredeyse tuvalete dahi özel aracıyla gidecek. Halbuki böylesine doğa şartlarının hayatı zorlaştırdığı dönemlerde, kendi kendimize sorunlar yaratıp, o sorunların bir parçası olacağımıza egolarımızı bir kenara bırakıp aklıselim davrandığımızda çözümün bir parçası oluruz. Ekiplerin ne kadar yoğun çalışma temposu olsa da Gölcük’ün köyleriyle birlikte büyük bir kent olduğunu unutmayalım. Zaman zaman yolda kalan özel araçları görüyoruz. İşte bu ciddi bir sorunun yaratıcısı olabiliyor. Ekipler özel araçlarla yoğun bir şekilde ilgilenmek zorunda kaldığında bir başka yerde arıza yapmış veyahut yoğun kar yağışları nedeniyle sorun yaşamış olan toplu taşıma araçlarına müdahale etmekte geç kalıyor. Bu nasıl bir duygu ve nasıl bir anlayışsa başınıza dert olan sorunları biz bizzat kendimiz oluşturuyoruz. Sonra da barbar bağırıp “Nerde bu millet nerde bu devlet!” diye haksız sözlerin sahibi oluyoruz.

 

PAZAR YERLERİ KAPALI OLMALI

Gölcük’te kapalı pazar yeri dendiğinde ilk akla gelen kalıcı konutlar bölgesindeki pazar yeri. Ne Değirmendere Salı ve Cumartesi Pazarlarında nede bölgenin en büyük pazarı olan Çarşamba Pazarında kapalı alan yok. Halbuki yıllar önce tam da Tevfik Hoca Camii ve civarının olduğu yerde Salı günü öğleden sonra başlayan Çarşamba günü akşam sona eren semt pazarı vardı. Orası aynı zamanda her ne kadar açık pazar yeri görüntüsünde olsa da tezgahların üzerleri kapalı olduğu için hiç olmazsa pazarcı esnafları büyük sorunlar yaşamazdı. Bugün Gölcük’ün merkezinde kurulan pazar yeri ana pazar olmasına rağmen ne kapalı alanda ne de dörtdörtlük sağlık şartlarına haiz durumda. Aynı şekilde Değirmendere Salı ve Cumartesi Pazarları için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Genellikle mahallelerin içine kadar yansıyan pazar yerlerinde sorunlar daha fazla olur. Toplu bir alan olmadığı için hem vatandaşlar, mahalle aralarına sokak aralarına kadar girip daha fazla yol alırlar, hem de pazar yerinin sağlıksız şartlarının olumsuzluklarına da muhatap olurlar. Gölcük artık sürekli gelişen ve büyüyen bir kent. Dolayısıyla hem ilçemize hem de Değirmendere’ye kapalı bir pazar yeri şart. İlçemizde kurulacak olan kapalı pazar yeri sair günlerde otopark ihtiyacını karşılayabilir, bu önemli bir trafik sorununun da çözümü demektir. Aynı şekilde Değirmendere’deki Salı ve Cumartesi Pazarları da kapalı hale getirildiğinde bu bölgelerde de pazarların kurulmadığı günlerde vatandaş o kapalı pazar yerlerinden otopark olarak yararlanabilir. Gördüğünüz üzere kış şartları artık sert geçmeye başladı. Vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayabildiği en önemli alan olan pazar yerleri ilçemizin de ileriye dönük gelişmesi göz önünde bulundurularak kapalı hale getirilmelidir. Bu benim değil vatandaşın isteğidir.

 

ESMA-ÜL HÜSNA

*ER-RAKİP: Bütün mahlukatını gözetimi altında tutar, gözetir. (Her kim bu ismi şerifi hanımı, evladı veya malı üzerine yedi defa okursa; düşmanlıktan ve afetlerden emin olur.)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.