DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 13°C
Hafif Yağmur

KURULTAY NE DEMEKTİR?

19.01.2016
1.049
A+
A-

Kurultay deyince öncelikle aklımıza siyasi partiler gelir. Kelime anlamı önemli kararların alındığı istişarelerin yapıldığı büyük bir toplantıdır. Öncelikle işe CHP Kurultayından bahsedelim. Siyasette demokrasinin her alanda işlemesi son derece önemli ve gereklidir. Siyasi partilerin her zaman çok sesli bir koro olması tercihimdir. Herkes fikirlerini rahatlıkla söyleyebilmeli, özgür ve hür iradelerini amasız kullanmalıdır. İşte demokrasi budur. Aslında demokrasi büyük bir kurultaydır. İçinde her şey olur, konuşursunuz, tartışırsınız ve sonunda bir karar varırsınız. Siyasette genel başkanlar partilerini kimi zaman olağanüstü kurultaylara kimi zaman da olağan kurultaylara götürürler. Ve her kurultayın aslında ana teması da düne ait ne varsa geçmişte kaldı, bugün yeni bir şeyler söylemek gerek. Konu budur. Dönelim CHP kurultayına, sürekli yeni CHP diye karşımıza çıkan cumhuriyet tarihimizin ulu çınarı ne yazık ki yeni bir şeyler söyleyemediği için iktidara alternatif olamıyor. Sürekli olarak ana muhalefette kalmak bir büyük siyasi hareket için hiç bir şekilde başarı değildir. Düşünün, lig şampiyonu olursanız, Avrupa’da şampiyonlar ligine direk katılıyorsunuz. Lig ikincisi olursanız, öncelikle ön elemeler oynamak zorundasınız. Burada başarılı olamazsanız yolunuz bir alt lig olan UEFA ligine düşüyor. Siyaseti de böyle görelim. Eğer iktidar değilseniz ve ileriye doğru bir umudu da ana muhafetteyken topluma enjekte edemiyorsanız, o zaman olağanüstü kurultaylarla yeni bir şeyler söylemeye çalışanlara yol açacaksınız. CHP Kurultayında bu olmadı. Tek adayla gidilen bir seçimde verilen oylara baktığınızda Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun A Takımının elendiğini görüyorsunuz. Bir blok liste çıkmasına rağmen delegelerin verdiği farklı aday oylarıyla CHP’nin merkez yürütme kurulu tamamen değişecek. Bu aslında tabanın da artık yeter, iktidara gelmek istiyoruz mesajıdır. Kurultaylar da bunun için vardır.

 

BİR BAŞKA KURULTAY

Siyasete bir başka kurultay ise MHP’de olağanüstü toplanılmaya çalışılıyor. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin geçirmiş olduğu ameliyat ve sağlık sorunları nedeniyle öncelikle kendisine acil şifalar dileyerek başlayalım. Sürekli iktidar söylemleriyle gidilen tüm seçimleri MHP Bahçeli liderliğinde kaybetti. 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerde iktidarın yıpranmışlığından da gelen oylarla seksen milletvekili gibi sayıda önemli bir artış sağlanmasına rağmen daha az oy almasına karşı HDP’yle aynı sayıda milletvekili çıkarılması buruk bir sevinç yaşattı. MHP’nin yedi buçuk milyonluk önemli bir oy potansiyeli gelişen süreçte hükümetin kurulamayışından da kaynaklanarak alınan yeniden seçim kararı sonrasında milletvekili sayısı olarak yarı yarıya erirken yedi buçuk milyonluk oy da altı milyona kadar düştü. Bugün mecliste grubu bulunan partiler arasında dördüncü sırada yer alan MHP artık yeni bir şeyler söylemek gerek zamanı gelmesine rağmen genel merkezin devam kararıyla aslında çok büyük bir handikap yaşıyor. Parti içinde iktidara ele geçirmek isteyen muhalif kanadın olağanüstü kongre için beş yüzün üzerinde imza toplaması son derece önemli. Hani demokrasi en büyük kurultaydır dedik ya, işte bu işlediği zaman MHP olağanüstü Kongreyle delegelerin karşısına çıkacak, Devlet Bahçeli belki tekrar devam edecek, belki MHP yeni siyasi yüz ve söylemlerle iktidara alternatif olmaya çalışacak. Bunları önümüzdeki günlerde göreceğiz. Neticede kurultaylar önemlidir, yeri ve zamanı geldiğinde demokrasinin işleyişi noktasında işlerlik kazanması adına da , yapılmalıdır.

 

İKTİDARIN BÜYÜK KURULTAYI

Türkiye’yi on dört yıldır bugün Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun soluklu Başbakanlık döneminden sonra görevi, devralan Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti yönetiyor. AK Parti de kurultaylara gitti, önemli kararlar aldı. Çatlak sesler çıkmadı, farklı düşünceler oluşması doğaldır. Farklı yorumlar da oldu. Hatta önemli isimlerle yol ayrımına gelindiğinde çok farklı söylemleri de işittik. Tüm bunlara rağmen muhalefetin “AK Parti çatırdıyor” istek ve arzuları 1 Kasım seçimlerinde itibar bulmadı. Nedeni gayet açık. 7 Haziran ve 1 Kasım arasında geçen muhalefetin sınıfta kaldığı hükümetin kurulamaması sınavı ve bir büyük gerçek partinin doğal lideri olarak kabul edilen ve halkın oylarıyla Cumhurbaşkanlığı makamına gelen Recep Tayyip Erdoğan. Siyasette kurultaylar lider seçmek için toplanır, bugün AK Parti’nin liderlik sorunu olmadığından ve sayın Cumhurbaşkanını karizmatik kişiliğinden kurultaylar ancak ve ancak olağan zamanlarda yapılıyor. İşte iktidarla muhalefet arasındaki kurultay farkı da budur.

 

ESMA-ÜL HÜSNA

*EL-MUCİP: Kulların dualarına icabet edendir. (Her kim bu ismi şerifi okursa ve beraberinde bir şey bulunsa Allah’u Teâlâ’nın emanında olarak yazılır. )

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
31 Ağustos 2020
12 Şubat 2020
13 Temmuz 2018
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.