DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 15°C
Parçalı Bulutlu

Özzeren; Uğur Mumcu ve Ali Gaffar Okkan’ı andı

Özzeren; Uğur Mumcu ve Ali Gaffar Okkan’ı andı

Hayati ôzzerenDemokratik Sol Parti (DSP) Kocaeli İl Başkanı Hayati Özzeren, ölüm yıldönümlerinde gazeteci Uğur Mumcu ile Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı andı.

Demokratik Sol Parti (DSP) İl Başkanı Hayati Özzeren, 1993 yılında arabasına yerleştirilen bomba sonucu katledilen gazeteci Uğur Mumcu ile 2001 yılında kimliği belirsiz kişilerce düştüğü pusuda şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı il binasında gerçekleştirdiği basın toplantısıyla andı.

 

Özzeren Mumcu ve Okkanı Andı

DSP İl Başkanı Hayati Özzeren şu ifadelere yer verdi; ‘’Uğur Mumcu ve Demokrasi şehitlerimizi anan Özzeren “demokrasi” sözcülüğün tanımını hatırlatıp, ” Demokrasi, kelime manasıyla Demos ve Kratos’tan oluşmuş Latince kökenli bir kavramdır. Yani Halkın iktidarı terimlerinden oluşan demokrasi; Yunanca democratia sözcüğünden gelmektedir. Kısaca demokrasi halkın yönetimi veya iktidarı anlamına gelmektedir. Antik Yunan çağından buyana demokrasi konusunda tüm dünyada binlerce hatta milyonlarca aydın, genç, eğitimci, hukukçu ve bilim insanı bu yüce mücadelede canları pahasına yaşadıkları ülkelerinin aydın ve demokratik bir geleceği olabilmesi için mücadele vermişlerdir. Bizim de ülkemizin aydınlık ve demokratik geleceği için canlarını hiçe sayarak bu özgürlük davasında mücadele eden ve hafızalarımıza, ülkemizin tarihine maalesef mutlulukla kazınamayan ama bazı acı tarihleri ve kahraman demokrasi şehitlerimizi üzülerek hatırlatmak istiyorum.”dedi. Aydınlarımız rastgele katledilmediler Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Sivas Katliamı 35 aydınımız, Onat Kutlar, Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okkan, Necip Hablemitoğlu, Mustafa Yücel Özbilgin, Hrank Dink’in isimlerini sayıp, ölüm tarihlerini açıklmayan,DSP Kocaeli İl Başkanı Özzeren  “Rastgele katledilmediler özellikle hedef seçildiler. Çünkü onlar demokrattılar, barıştan, bilimden yanaydılar, talana, vurguna karşıydılar, gerçek, yurtseverdiler, terörün her türlüsüne, bölücülüğe, gericiliğe karşıydılar, dinimize değil, mezhepsel ayrımcılığa ve din tüccarlarına karşıydılar, Atatürkçü düşüncenin gerçek savunucularıydılar, laiklikten ve hukukun üstünlüğünden yanaydılar, Hangi dil, din, ırktan olursa olsun halkların ayrıştırılmasına karşı bir birbirlerine düşürülmesine karşı insanların sömürülmesine karşı, ama bir o kadarda ulusal bütünlükten yanaydılar.” dedi ve Nazım Hizmet’in bir şiirinden “Bir ağaç gibi tek ve hür, bir ormancasına kardeşçe yaşamaktan yanaydılar.” bölümünü okudu. Mumcu dün yazdıklarıyla, bugünleri anlatıyor Özzeren, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Uğur Mumcu, “Bir Örnek” başlıklı yazısında adeta bugünleri kaleme almıştı. Mumcu, 15 Ocak 1976’da kaleme aldığı yazısında şu cümleler yer verdi: “Bir toplum böyle çöker işte. Devletin yerini kaba kuvvet alır, susulur. Yasanın yerini Allah alır, korkulur. Yolsuzluklar, cinayetler birbirini izler. Eller kollar bağlanıp götürülür. Vuran vurur, öldüren öldürür ve bütün bunlardan sonra bir çete gelir ve devleti teslim alır.”

Bu aydınlarımız, ülkemize yönelik emperyalist planlara karşı çıkıyorlar, bu planları açığa çıkartıyorlar ve dahası bu gerçekleri bir bir anlatarak halkı bilinçlendiriyorlardı. Aynı zamanda da geniş kitleleri Atatürkçülük ve milliyetçilik bayrağı altında birleştiriyorlardı. Bu yüzden de hedef seçilmişlerdi. Türkiye Cumhuriyeti devleti kendini koruyan aydınları koruyamadı. Tetiği çeken parmaklara hükmedenler yakalanamadı.

Haince canlarına kıyılarak aramızdan alınan yiğit aydınlarımızın savundukları düşüncelerin takipçisiyiz. Gerekirse her birimiz birer Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan olup Cumhuriyetin varlığına, ulusal değerlere düşman olanlarla mücadele etmeye hazırız. Ulusal bilincimizi diri tutma ulusal değerlerimizi sahiplenme, ulusal onurumuzu koruma yolunda bize yol gösterici olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, teröre şehit verdiğimiz tüm aydınlarımızı unutmadık unutturmayacağız.  Işığımız oldular, ışıklar içinde olsunlar” dedi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.