DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Yeni nesil yazarkasa kullanma zorunluluğu 1 yıl ertelendi

Yeni nesil yazarkasa kullanma zorunluluğu 1 yıl ertelendi

1391116428_necmi-kocamanGölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, kendisine devamlı gelen yeni nesil yazar kasa kullanma zorunluluğu hakkında yapılan değişiklik hakkında açıklama yaptı.

ESNAFLAR LEHİNE DEĞİŞİKLİK YAŞANDI

Başkan Kocaman, esnaflar adına yaptığı açıklamasında şunları dile getirdi: “Daha önce birkaç kez, işyerlerinde yazar kasa kullanan esnaf sanatkarlarımızın 1 Ocak 2016 yılından itibaren Maliye tarafından zorunlu kılınan “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz”larını kullanılacaklarını hatırlatmıştık. Bilindiği gibi seyyar POS cihazı kullanan işletmeler 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren yeni cihazları kullanmaya başlamışlardı. İşletmesinde sabit POS cihazı kullanan tüm işletmeler için ise zorunluluk 2016 yılı başından itibaren başlayacaktı.
KADEMELİ GEÇİŞ  Ancak esnaf sanatkarların yeni döneme daha sağlıklı uyum sağlayabilmeleri ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğu bir yıl ertelenmiştir.  25.12.2015 tarihli ve 29573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile, yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğu, 2014 yılı satışları brüt hasılatı 150 bin liranın altında olan esnaf sanatkarlar için bir yıl ertelenmiş, diğer esnaf grupları için de kademeli bir geçiş süresi öngörülmüştür.

Buna göre yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğu; 2014 yılı satışları/brüt iş hasılatı;

150 bin liranın altında olanlar için 01.01.2017 tarihinde,

150-500 bin lira arasında olanlar için 01.10.2016 tarihinde,

500 bin-1 milyon lira arasında olanlar için 01.07.2016 tarihinde,

1 milyon liranın üzerinde olanlar için ise 01.04.2016 tarihinde başlayacak.

Bu açıklanan sürelerden önce kullanılan yazarkasaların mali hafızaları dolduğu taktirde, esnaf sanatkarlar yazarkasalarına yeni bir mali hafıza taktıramayacak, yeni nesil yazarkasa kullanmaya başlayacaklardır.  Ayrıca dileyen mükellefler belirtilen sürelerden önce Maliye Bakanlığı’nca onaylanmış cihazları kullanabileceklerdir. Yine aynı şekilde 2016 başından itibaren (1.1.2016 tarihinden sonra) işe başlayacak esnaf ve sanatkarlarımız yeni nesil yazarkasa kullanacaklardır. Bu kapsamdaki üyelerimiz işe başlama tarihinden itibaren 30 gün içinde yeni nesil yazarkasalarını edinmek zorunda olacaklardır.  Tanınan ek süre dolmadan mali hafızası dolduğu için veya 2016 başından sonra işe başladığı için yeni nesil yazarkasa alan üyelerimiz, yeni cihazların alış faturasında yer alan tarihten itibaren 30 gün içinde bağlı bulundukları vergi dairesine cihazlarını kaydettirmek zorundadırlar.

BASİT USÜL  Bu noktada basit usüle tabii çalışan üyelerimizden sıkça gelen bir soruyu da yanıtlamak gerekirse; basit usülde vergiye tabi esnaf sanatkarların zaten yazarkasa kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır.  Dolayısıyla basit usüle tabi üyelerimizin bu yeni cihazları da kullanma zorunluluğu olmayacaktır.  Elektronik Tebligat’ta da erteleme Gelir İdaresi Başkanlığı daha önceden hızlı ve masrafsız bir sistemi hayata geçirmek için 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vergide Elektronik Tebligat dönemini başlatacağını açıklamıştı. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı yayınlandığı yeni bir tebliğ ile, elektronik tebligat uygulamasını 3 ay ertelemiş, başlangıç tarihini 1 Nisan 2016 olarak değiştirmiştir. Söz konusu uygulama, kurumlar vergisi mükellefleri ile, ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanları kapsamaktadır. Basit usüle tabi olanlar uygulama kapsamına girmemektedirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.