DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Sağanak Yağışlı

Başkan Karaosmanoğlu,

Başkan Karaosmanoğlu,

Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şubesini konuk eden Başkan Karaosmanoğlu, Başkanlık sistemi üzerine açıklamalarda bulundu.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yrd.Doç.Dr Abdulvahap Akıncı ve yönetimini konuk etti. Sendikal faaliyetler ve ülkemizde tartışılan başkanlık sistemi ile yeni anayasa için açıklamalar yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Türkiye’nin başkanlık sistemine ihtiyacı var. Bu noktada geleceğin gelişmiş ve güçlü ülkesine geçiş için bu adımı millet olarak atmalıyız. Yeni sivil bir anayasa başta olmak üzere, demokrasiye inanmış milyonların başkanlık sistemine de destek vereceğine gönülden inanıyorum” dedi.

MEVCUT ANAYASA DARBE RUHUNU TAŞIYOR

Değişim yaşamasına rağmen hâlâ 1960 ve 1980 darbelerinin ruhunu taşıyan anayasanın değişmesinin gereğini de ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Mevcut Anayasanın sürekli değiştirilmesine rağmen günümüzün çağından uzak bir görünüm sergilemektedir. Parlamenter sistem ülkemizde artık hizmet süresini doldurmuştur. Yeni Türkiye’nin yükselme sürecinde yeni anayasaya ve onunla hayata geçirilecek başkanlık sistemine ihtiyaç vardır. Bununla birlikte başkanlık sistemi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel problemi de değildir. Ülkemizin 2023, 2051 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için böyle bir yönetim sistemine sahip olması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

HSNC9340 HSNC9346 HSNC9348 HSNC9336BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ÜNİVERSİTELER VE STK’LARDA TARTIŞILMALI

Türkiye’de başkanlık sistemi tartışılmaya başlandığı söyleyen ve bunun her platformda olmasını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Halkımızın yeni anayasa veya başkanlık sisteminin iyi anlatılabilmesi için yazılı ve görsel medyada bu konunun çok iyi izah edilmesi gerekiyor. Üniversiteler ve STK’lar bu durumun öncüsü olmalıdırlar. Eğitim Bir-Sen gibi memur ve işçi sendikalarımız da bu konu üzerinde kafa yormalı ve üyelerine başkanlık ve yeni anayasa hakkında bilgilendirme yapmalılar” diyerek hatırlatmalar yaptı.

 

 

 

BAŞKANLIK SİSTEMİNİN DÜNYADA ÇOK FARKLI UYGULAMALARI VAR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, başkanlık sisteminin nasıl uygulanacağı konusunda tartışma zeminin oluşturulmasının önemine dikkat çekerken, “Dünyada bu sistemin çok farklı ülkelerde farklı uygulamaları bulunmaktadır. Bunların hepsi inceleyerek kenti modelimizi oluşturabiliriz. Bu noktada yeniden bir yapılanma ihtiyacı doğacaktır. Mevcut sistem maalesef krizlere çok açıktır. Bunun bedelini millet olarak zaman zaman ödüyoruz” açıklamasını yaptı.

 

AKINCI, “ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRDIK”

Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yrd.Doç.Dr Abdulvahap Akıncı da ziyarette sendikal anlamda çalışmalarına hız verdiklerini belirtti. Ayrıca Akıncı, “Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi rektörlerimiz, üniversiteleri STK’larla birlikte yönetmelidir. Bu şekilde üniversiteler daha iyi ve verimli olabilir” dedi. Yapılanması KOÜ, Gebze Teknik Üniversitesi ve KYK yurtlarında olan Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şubesinin üye sayısında da artış olduğu görüşmede belirtildi. Başkan Karaosmanoğlu’da, “Üniversiteler halkla, sendikalarla, sanayicilerle ve ticaretin merkeziyle iç içe olmalı, onlara yol göstermelidir. Biz yönetim olarak faydalı işlerde varız. Sivil toplum merkezimiz sizler gibi STK’ların hizmetindedir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.