DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu

BİR YIL İÇERİSİNDE 300’E YAKIN KADIN CİNAYETE KURBAN GİTMİŞTİR.

BİR YIL İÇERİSİNDE 300’E YAKIN KADIN CİNAYETE KURBAN GİTMİŞTİR.

DSC_01

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 8 Mart Dünya kadınlar Günü nedeniyle açıklama yaptı.

 

Ülkemizde Çok Önemli Meseleleri Bir Güne Sıkıştırmak Gibi Bir Genel Kabul Vardır.                  Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker 8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle Selma Çalışkan, Emine Kartal, Dilek Yılmaz, Tuğba Bilen, Havva Yıldırım Güler, Hatice Altıntaş Gülen’in katılımı ile yapmış olduğu basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı Çeker; Ülkemizde çok önemli meseleleri bir güne sıkıştırmak gibi bir genel kabul vardır. 3 Aralıkta Engelli vatandaşlarımız, 24 Kasımda öğretmenlerimizi, 14 Martta sağlık çalışanlarımızı, 8 martta da kadınlarımızı gündemin en ön sırasına getirilir, bir gün konuşulur ve sonra ne yazık ki unutulur dedi.

Süslü Cümleler İle Kıymetli Vakitler Heba Edilmektedir.                                                                            Başkan Çeker; Günü birlik sözler, yarına hatırlanmayacak vaatler ve süslü cümleler ile kıymetli vakitler heba edilmektedir. Bu önemli günleri sorunların çözümü için somut adımların atıldığı günler olarak görmek temel beklentidir dedi. Çeker; Ülkemiz bu sene  kadına yönelik şiddetin ve cinayetin tahammül edilemez bir düzeye ulaştığı bir hal ile 8 Martı karşılamaktadır. Bir yıl içerisinde 300’e yakın kadının cinayete kurban gitmiştir dedi. Çeker; Neredeyse her gün kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz haberleri yurdun dört bir yanından gelmektedir diyen Çeker; Tarihi köklerinde kadının ayrı bir değeri ve önemi olan medeniyetimiz bugün içine düştüğü bu durumdan mutlak suretle kurtulmalıdır dedi.

Sömürülen, Güvencesiz Çalışmaya En Fazla Mahkum Edilen Kadınlarımızdır.                Şube Başkanı Çeker; Kadınlarımızın sosyal hayatta karşılaştıkları sorunların yayında çalışma hayatında da sıkıntılar yaşamaktadırlar. Türkiye’de iş gücü piyasasında emeği en fazla sömürülen, güvencesiz çalışmaya en fazla mahkum edilen kadınlarımızdır diyen Çeker; Tekstil atölyelerinde, temizlik işlerinde, tarım işçiliğinde yemek şirketlerinde ve belediyelerin taşeronluk yapan firmalarda en çok ezilen düşük ücrete mahkum edilen ve iş güvencesiz olarak çalıştırılan kadınlarımızdır dedi. Çeker; İş yerlerinin küçülmeye giderken önce kadınların işten çıkarılması ile başlamaları gibi birçok olumsuzlukta kadının çalışma hayatında yakasını bırakmayan sıkıntılardır.  Bugün Türkiye’de nüfusun yarısı kadınlardan oluşurken istihdamda ne yazık ki oranları yüzde 27’dir diyen Çeker; Avrupa Birliği üye ülkelerinin istihdam oranı incelendiğinde; 2013 yılında kadın istihdam oranının en yüksek olduğu ülke %72,5 ile İsveç iken en düşük olduğu ülke %39,9 ile Yunanistan’dır. Avrupa Birliği üye ülkelerinin (28 ülke) ortalama kadın istihdam oranı ise %58,8’dir. Yani ülkemiz bu ortalamaların ancak yarısına ulaşabilmiştir. Dedi.

Üst Düzey Kadrolar da Kadınlarımız Yeteri Kadar Temsil Hakkı Bulamamaktadır. Şube Başkanı Çeker; Kamudaki tabloda da birçok sıkıntı mevcuttur. Üst düzey kadrolar da ne yazık ki kadınlarımız yeteri kadar temsil hakkı bulamamaktadır dedi Çeker;  2 milyon 722 bin 652 devlet memurundan 993 bin 973’ü, 8 bin 288 üst düzey memurdan ise sadece 663’ü kadındır. En çok mobbinge uğrayan ve amir baskısına maruz kalanlar kadın çalışanlarımızdır diyen Çeker;  Süt izinlerinde ve doğum izinlerinde bir takım artışlar olsa da beklentiden uzaktır. Ağır iş yükü, son gelmek bilmeyen nöbetlerin en çok yorduğu ve tükenmişlik sendromuna ittiği yine kadın kamu görevlileridir. Ailesine vakit ayıramayan, çocuğuna kreş bulmak için bin bir sıkıntıya maruz kalan kadınlarımız dedi.

Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutluyoruz.                            Çeker; İş yaşamlarındaki zorlukların aile yaşamlarını etkilediği kadın kamu çalışanlarımızın bu sorunlarının çözülmesi için mutlaka somut adımlar atılmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak başta şehit anneleri ve eşleri,  Sağlık ve sosyal hizmet alanında şifa dağıtan, şefkat veren,  Çalışma arkadaşlarımız olmak üzere, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Dedi. Çeker; Toplumsal yaşamda ve sendikal hayatta mücadele eden kadınlarımıza başarılar diliyor ve kadınlarımızın tüm sorunlarının göstermelik tartışmalardan uzak bir şekilde çözüm odaklı olarak irdelenmesini istiyoruz dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.