DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu

CEYHAN, KONUYU MÜZAKERE EDEREK İLGİLİLERLE PAYLAŞACAĞIZ

CEYHAN, KONUYU MÜZAKERE EDEREK İLGİLİLERLE PAYLAŞACAĞIZ

IMG_1646 IMG_1650 IMG_1616 IMG_1621 IMG_1626 IMG_1632 IMG_1637 IMG_1644

Türk Metal Sendikası tarafından, TBMM’ye sunulan Özel İstihdam Büroları yasa tasarısı hakkında toplanana imzaları İl Başkanı Şemsettin Ceyhan teslim alarak, konuyu müzakere ederek ilgililerle paylaşacağız, dedi.

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, makamında Türk-iş Sendikasına bağlı Türk Metal Sendikasının Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli temsilcilerini makamında ağırladı. Özel istihdam büroları hakkında meclis başkanlığına gönderilen yasa tasarısın toplanan imzaları teslim alarak, temsilcilerle bir süre müzakare etti.

İMZALARI İLGİLİLERE İLETECEĞİZ

Özel istihdam büroları hakkında toplanan 70 bin imzayı teslim alan Ceyhan, Asıl işçinin doğum iznine ayrılması, asıl işçinin askere gitmesi, asıl işçinin hamilelik, izin, hastalık gibi iş sözleşmesinin askıya alınması halleri, mevsimlik tarım işleri, hasta, yaşlı ve çocuk bakımı gibi ev hizmetleri, durumunda ortaya çıkan geçici istihdam konusunda belli bir düzene sokulması için ortaya çıkan bir yasa tasarısıdır, dedi. Temsilcilerin Yasa tasarısı metninin tam olarak netleşmesini istediklerini belirten Ceyhan, temsilcilerin oluşan boşlukların kötü kullanıma açık olmasından duydukları kaygılarını dile getirdiklerini söyledi. Konu hakkında müzakerelerini devam ettireceklerini ifade eden Ceyhan, imzaları öncelikle milletvekillerimize ve bakanımıza ileteceğiz, konunun takipçisi olarak, yasa tasarısı hakkında çözüm önerilerini değerlendireceğiz, dedi.

GEÇİCİ İŞÇİ SAYISI, TOPLAM İŞÇİ SAYISININ YÜZDE 25’İNİ AŞAMAYACAK.

Asıl işçinin doğum ve askerlik iznine ayrılması; mevsimlik tarım işleri ve ev hizmetlerinin yanı sıra “işletmenin iş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması” halinde geçici işçi çalıştırılabilecek, kurumlarda bu durum, bir işyerinde çalıştırılacak geçici işçi sayısı, toplam işçi sayısının yüzde 25’ini aşamayacak. Yasa tasarısına göre, geçici işçi, sadece özel istihdam büroları aracılığıyla “geçici iş ilişkisi” sözleşmesi imzalamak suretiyle çalıştırılabilecek. Kamu kurumlarıyla yeraltı maden işlerinde ve grev-lokavt uygulanan işyerlerinde geçici işçi çalıştırılamayacak.

6 AY GEÇMEDİKÇE YENİDEN GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞTIRAMAYACAK.

Geçici işçinin çalıştırılacağı süre, doğum izni ve askerlik dolayısıyla işe alımlarda asıl işçi işe dönünceye kadar devam edecek. Mevsimlik tarım işlerinde ve ev hizmetlerinde süresiz olacak. Diğer durumlarda ise geçici işçi 4 ay çalıştırılacak. Dört aylık sürenin bitiminden itibaren, geçici işçi sözleşmesi 8 ayı geçmemek üzere iki defa yenilenebilecek. Böylece 12 aya kadar çalıştırılabilecek. Geçici işçi çalıştıran işveren, söz konusu sürelerin sonunda aynı iş için 6 ay geçmedikçe yeniden geçici işçi çalıştıramayacak. Geçici işçi sayısı, bir işyerinde çalışan normal işçi sayısının dörtte birini aşamayacak.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.