DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Denizevler Mahallesinden Kentsel Dönüşüme şartlı evet HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Denizevler Mahallesinden Kentsel Dönüşüme şartlı evet  HAKKIMIZI İSTİYORUZ
06.03.2016
3.504
A+
A-

Denizevler Mahallesinden Kentsel Dönüşüme şartlı evet

HAKKIMIZI İSTİYORUZ

Gölcük Belediyesinin en büyük projesi olarak gösterilen Kentsel Dönüşüm ilçemizde üç bölgede uygulanacak. Gölcük Merkez, Sanayi Çarşısı ve Denizevler Mahallesinde uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm Projesiyle ilgili vatandaşlar konuya genelde sıcak bakıyor ve haklarının kendilerine en iyi şartlarda verilmesinden yanalar. Bölgede halen üç görüş hakim, bir projeyi destekleyenler, bir diğeri yerinde dönüşüm olsun diyenler, bir bölüm de henüz evet veya hayır konusunda kararsız olanlar. Konu mahalle sakinleri tarafından gazetemize iletilince bizler de hem mahalle muhtarı hem de mahalle sakinlerinin görüşlerini aldık.

Kentsel dönüşüm ile alakalı mahallelilerin genel düşüncelerini almak üzere konuştuğumuz Denizevler Mahallesi Muhtarı Ayşe Kaba şunları dile getirdi.

KABA “ ÜÇ AYRI DÜŞÜNCE YAPISI HAKİM”

“Kentsel Dönüşüm başladığı günden bu yana mahalle sakinlerimizde fikir ayrışmaları yaşanıyor. 3 e ayrılmış bu düşünce. Bunlardan ilki illa da gitmem diye diretenler var, bir de merkeze yakın olduğu için gitmek istemeyenler var ama gönlümü hoş ederlerse giderim diyenler var. Bunun yanı sıra Gitmek isteyenlerde var bunlarda deprem sonrasında buraya yani evlerine çivi çakamadıkları için gitmek istiyorlar birde muallakta olanlar ise fiyatta anlaşırsak gideriz düşüncesi hakim” dedi. Vatandaşlar ise konuyla alakalı şunları dile getirdi.

Mehmet Yüksel : Devletten benim beklediğim tapu dairesinden aldığım 113m lik bir dairem var, benim devletten tek istediğim toprağım senin olsun ama bana geri ödeme olmadan ev yap, bana geri ödeme olacak derlerse zaten ben deprem sonrasında Kalıcı Konutlar’a taşınırdım, Ben bu evimi yaparken 3 defa kredi çektim, devlet bana geri ödemeli ev verirse o zaman ben çocuklarıma ne derim, zaten emekli insanlarız kendimizi zor geçindiriyoruz bir de geri ödemeli evin borcunu nasıl ödeyeceğiz. Ben evimi yapana kadar buraya varımı yokluğumu her şeyimi bu eve yatırdım, gençliğimi, ömrümü bu eve yatırdım, artık genç de değilim ki bir daha geri ödemeli ev sahibi olayım” şeklinde düşüncelerini dile getirirken, Sadık Özkan ise şunları dile getirdi.

ÖZKAN “ AYNI ŞEKİLDE EV VERECEKLERSE GİDERİM”

Esasında gitmek istemiyorum benim her şeyim burada, her yere yakınım çarşı merkeze spor sahasına sahile ulaşımım da rahat. Gidebilmem için şehre yakın ulaşım rahatlığı sağlayacak yer olursa giderim ben buradan tek vesait ile gidip geliyorum, ben ömrümü buraya verdim depremden sonra bile burayı terk etmedim o yüzden bana aynı emsallerde ve aynı şartlar sağlanırsa giderim, yani yeni şehir merkezine yakın olacak diğer sosyal faaliyetlerin olduğu yere, Pazar’a sağlık ocağına camiye yakın olacak bir yer verirlerse giderim aksi takdirde ben yerimden memnunum bana bu şartların sağlanamadığı yer verirlerse gitmem gitmeye de niyetim yok” şeklinde düşüncelerini dile getirirken, bir başka Denizevler sakini Ümit Karaman ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi

KARAMAN “ BURASI BİZLER İÇİN YENİDEN YAPILSIN”

Ben 1960 yılından beri burada ikamet ediyorum, Kentsel Dönüşüm’den benim anladığım yerinde dönüşüm. Ben bu durumu hem Büyükşehir Belediye Başkanına hem de zamanın da Fikri ışık beyefendiye de anlattım. Zamanında burası imaraaçıktı. 1975 yılında Denizevler sitesini kooperatif olarak aldık. 1976 yılında buranın temelini attık, Ankara’dan heyet geldi buranın yapısını incelemek için o zaman zemin artı 3 kat’a kadar izin verdiler, o zaman zemin sağlamdı da şimdi zemin nasıl çürük ? Aldığımız izinler ve devletin buralar hakkında vermiş olduğu yapı kararları devletin elinde de mevcut. Burada bir rant var, burada yeniden yapılanma istersekte yerinde yapılanma isteriz, böyle bir imkan varsa burada bu imkan bizler için kullanılsın. Deprem sonrasında Rahmetli Işıkara ve Karaosmanoğlu ile Kemal Ünal geldi. Işıkara buraları inceledi ve bizlere bu binalar radyal temel üzerine kurulu, hiçbir şey olmaz, binalarınız da gönül rahatlığı ile oturabilirsiniz dedi. Şimdi nasıl oluyorda zemin çürüyor” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. Bir diğer Denizevler mahallesi sakini Metin Lama ise düşüncelerini şu şekilde paylaştı.

LAMA “ İNSANLAR DOĞAL YAŞAMI TERK ETMEK İSTEMİYOR”

Burada yaşayan vatandaşların çoğunun evi kendine ait müstakil bir tek Denizevler sitesi var burada site olarak, vatandaş burada doğal hayat yaşıyor, kendi gideri kadar meyve sebze ekiyor biçiyor geçimine bu şekilde katkı sağlıyor, hal böyle olunca de müstakil evlerde yaşan bir çok sakinimiz de doğal hayatını tert etmek istemiyor. Eğer bizi buradan illa da kaldırmak istiyorlarsa emsal değerlerini güzel ayarlamalılar, yani burada doğal hayata alışmış vatandaşa başka bir yerde yine şehir merkezine yakın bir yerde aynı hayatı kurabileceği bir emsal fiyat ile ikna etmeliler, yani bizler de buradan gittiğimiz de başka bir yerde yeniden aynı hayatımızı yaşamaya devam etmeliyiz, bu şekilde olduğu takdirde inanıyorum ki birçok insan buna rıza gösterecek fakat emsal değer de yapılan ayarlamalar yanlış olursa bir çok kişi buna rıza gösteremeyecek” şeklinde düşüncelerini ifade etti. Bir başka Denizevler sakini Ramazan Karagöz ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi.

KARAGÖZ “ EMSAL HAKKIMIZI VERİRLERSE SATARIM “

Benim evime 100 bin liradan iki yüz bin lira para veriyorlar bana soruyor mu bu değeri verirken yada arsa payımı neden katmıyor, ben hak ettiği değerini bulmadan satmam evimi daha yeni evime 35-40 bin lira arasında masraf yaptım, bir de bazı insanlar burada yaşayan vatandaşları devlet korkusuyla korkutmaya çalışıyorlar, yerlerinizi bize verin, biz size bu kadar veriyoruz eğer yerlerinizi bize vermezseniz devlet sizden yerlerinizi daha düşük fiyata alır şeklinde konuşuyorlar insanların miğdesini bulandırıyorlar” şeklinde düşüncelerini dile getirirken son olarak ise Denizevler sakini Hüseyin Çağlar Kentsel Dönüşüm ile alakalı şunları dile getirdi.

ÇAĞLAR “ 40 YILLIK BİRİKİMİMİN KARŞILIĞINI İSTİYORUM”

Ben Almanya’da 40 yıl çalıştım, 40 yıllık birikimim ile burada kendime bir ev yaptım. Binamda eskiden kiracım vardı şimdi burası yıkılacak diye kiracı da gelmiyor ama ben devlete emlak vergisini ödüyorum. Eğer burası kalkacaksa hakkım neyse onu istiyorum, beni ve benim gibileri başkalarının eline düşürmesin devlet gelsin emsal değerinin hakkını versin bizlere burada yaşadığımız hayat standartını başka yerde de yaşayacak imkanı tanısın, geri ödeme demesin o zaman bende gönül rahatlığı ile devlete evimi arsamı 40 yıllık emeğimi vereyim” şeklinde açıklamada bulundu.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

 

YORUMLAR
  1. Avatar Rüstem dedi ki:

    Mahalle sakinleri en sonunda aynı dili konuşmaya başlamış.Daha önce birlik beraberlik olsaydı mahalle bu halde olmazdı.Yine de geç kalınmış sayılmaz.Mahallede birlik beraberlik olursa en azından arsa ve evlerin gerçek değeri alınır. pazarlık yaparken ford otosan yan sanayi adına arsa ve evleri alan emlakçının verdiği değerler örnek gösterilebilir.Birlikte hareket edilirse hak gasbı olmaz diye düşünüyorum.

  2. Avatar Baris Ertop ve Mürvet Ertop dedi ki:

    Merhaba, biz. Almanyada yaşiyoruz, annem eylül’de gölcüke geliyor, biz de halkımızı arıyoruz.

    golcuk deniz evler okul caddesinde bulunan 3 katlı babamda kalan evimiz kamulaştır madan dolayı haksızlıklara madur kalmışız pafta no 2 parsel no 1940 ve 285m bulunan 3 katlı evimizin bedeline 2 kat vererek birkatımızı ortadan kayboluyor bu gibi haksızlıklara karşı madürüyetimizin yetkililerden düzetilmesini arz ederim