DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 29°C
Gök Gürültülü

DÜNYA SU GÜNÜ KUTLU OLSUN

DÜNYA SU GÜNÜ KUTLU OLSUN

Değerli Kocaelililer. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Brezilya’nın Rio de Jenerio şehrindeki BM Çevre ve Kalkınma Kongresi’nde aldığı bir kararla 22 Mart tarihini Dünya Su Günü olarak kabul etti. Bu vesile ile Dünya Su Günü’nün ilimize, ülkemize ve dünyamıza hayırlara vesile olmasını dilerim.

Kocaeli’nin içmesuyu ile altyapı hizmetlerini yürüten Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü olarak, 2004 yılında başlattığımız altyapı yatırım atağı ile Kocaeli’ nin marka bir kent olmasında önemli hizmetlerde bulunduk. Geçen 12 yıllık süre zarfında yaptığımız binlerce km uzunluğunda yeni altyapı ile birlikte bugün toplam 14 bin km uzunluğunda içmesuyu, atıksu ve yağmursuyu altyapısı işletiyoruz. Dere ıslahları ile yüzey sularını kontrol alına alarak İzmit Körfezi’nin kirlenmesinin önüne geçtik. Köylere kadar yaptığımız örnek arıtma tesislerimiz ile Türkiye’nin en çok ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip kurumuyuz. Bu tesisleri verimli çalıştırarak yaptığımız yüzde 99 arıtma oranı ile İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerini kirlilikten arındırdık.

Bugün, 710 binin üzerinde abonemize sağlıklı, arıtılmış ve içilebilir dünya kalitesinde su sağlıyoruz. Tek bir kaynağa bağlı kalmayarak Namazgah Barajı, Sapanca Gölü, Denizli Göleti, derin su kuyuları,yerel kaynak suları, geri kazanım suyu ile birlikte içmesuyu ve kullanma suyu kaynaklarımızı artırdık.

 

Kocaeli’nin ülkemizin en önemli sanayi bölgelerinden bir olmasından dolayı sanayi tesislerinin kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için geri kazanım suyu projesini uygulamaya aldık. Atıksu arıtma tesislerinde arıtılan atıksuların ikinci bir arıtmadan geçirilmesi ile elde edilen geri kazanım suyu ile önemli bir kaynak oluşturduk. Bugün ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş’ a günlük 45 bin m3 geri kazanım suyu sağlıyoruz. Bu proje ile birlikte içmesuyundan tasarruf sağladığımız gibi bölgemizin önemli tatlı su kaynağı olan Sapanca gölünü de koruma altına almış olduk.Kurum olarak 2040 yılına kadar bölgemizin su ihtiyacını karşılayacak şekilde planlamalar yaptık.

Teknolojik yeniliklerin öncüsü bir kurum olarak da ülkemizde birçok ilki de gerçekleştirdik. İçmesuyu ve Atıksu Scada Sistemi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Mobil İş Emri, Altyapı Bilgi Sistemi (İKABİS), Yüksek Tüketim Projesi,Ödeme Kioskları gibi birçok örnek proje ile Kocaelililere modern ve çağdaş hizmetler sunuyoruz.

Bugün Dilovası ve Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri, Seyrek, Sarısu ve Sucuali Modüler Atıksu Arıtma Tesisleri, İzmit Su Kayıpları Projesi-Şebeke SCADA, Namazgah, Soğuksu ve Avluburun HES, modern ve akredite laboratuar, içmesuyu, kanalizasyon hatları ile dere ıslahları gibi 39 adet ayrı projenin inşaatını sürdürüyoruz.

Kurum olarak 12 yıllık süre zarfında siz değerli Kocaelililere aralıksız olarak yatırımlar ile modern ve çağdaş işletmecilik ve kesintisiz hizmetler sunuyoruz. Bu çalışmalarda desteklerinizi her zaman yanımızda görmekten dolayı da yürekten teşekkür ederiz.

òSU-GENEL MöDöR òLHAN BAYRAM (2) òSU-GENEL MöDöR òLHAN BAYRAMSanayi şehri Kocaeli’yi temiz, uygar ve yaşanabilir bir marka kent ile olarak yeni nesillere bırakmanın şevk ve arzusu ile çalışan İSU Genel Müdürlüğü olarak 22 Mart Dünya Su Günü’nüzü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

                                                                      

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.