DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Kuvvetli Sağanak

EN FEDAKAR KADINA PLAKET VERİLDİ

EN FEDAKAR KADINA PLAKET VERİLDİ

ETİL (1) KÖKTÜRK (2) SANAYİ ODASI (3)

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla müştereken bir program düzenledi.       Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Abdullah Etil, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı, Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Körfez Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Baha Baykal, DSP eski Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı, çok sayıda STK temsilcisi ve kadınlar katılım sağladı.

“Bayram Havasında Kutlayacağımız 8 Martlar Temenni Ediyoruz”

Programda konuşan Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı, Türkiye’de gerek kamu kurumları gerekse sivil toplum kuruluşlarının girişimleriyle kadın hakları konusunda önemli yol kat etmiş durumdayız. Lakin eşitlik ve adalet dengesini tam anlamıyla sağlamış değiliz. Kadınlığımızın reklam malzemesi yapılarak aşağılanması en büyük hazinemiz olan anneliğimizin değersizleştirilmesi, kadın olarak en fazla bizleri üzmektedir. Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için üzerimize düşen ne görev varsa yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tüm bu olumsuzluklardan arınmış, bayram havasında kutlayacağımız bir dünya olmasını temenni ediyor ve kadınlar gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum.

Kadının İlerlemesi Sosyal Adaletin Şartıdır’

Programda konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, “İlimizde en çok kadın istihdamına yer veren kurumlardan bir tanesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür. Bundan yüzyıllar önce dinimiz Yüce Peygamberimiz Veda Hutbesi’nde insanların birbirleri üzerinde ve kadınların haklarından ilk kez resmi olarak bahsetmiştir. Kadın toplumun en yönlendirici, birleştirici ve kurucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartıdır. Bu sadece bir kadın sorunu da değildir. Kadınlarımızın kendilerini yenilemek, gelişmiş pratiklerini sorgulamak ve kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine büyük oranda ihtiyaçları vardır. Kadınlar için yapılan düzenlemeler her gün biraz daha ilerlemektedir” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ise tarihte yeri ve önemi büyük olan kadınları anlattı. Köktürk, “Bu güzelliklerin 365 güne yayılması dileğiyle hepinizin gününü kutluyorum” dedi.

‘Kadının Ezilmesi Erkeğin Yücelmesi Değil’

Vali Yardımcısı Abdullah Etil ise, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak insanlık tarihi boyunca süren bir onur mücadelesinin simgesi olduğunu belirterek “8 Mart tüm sorunları hatırlamak ve çözüm için ortak iradeyi sürdürmek amacıyla bir fırsattır. Ayrımcılığın olduğu yerde kalkınma ve başarıdan söz edilemez. Sosyal dokuyu en fazla takip eden ayrımcılık cinsiyet ayrımcılığıdır. Kadın hakları derken kadının insan hakları olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Kadınları haklarının korunması kadın erkek rekabeti şeklinde anlatılmamaktadır. Kadının ezilmesi erkeğin yücelmesi değil, toplumun yozlaşmasını getirir” dedi.

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ Sunumu

Kadın hakları konusunda erkeklerin de çaba göstermesi gerektiğini dile getiren Etil, “Yalnızca devlet değil, tüm toplumsal kuruluşlar da destek vermelidir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için toprağa düşen şehitlerimizin anne ve eşlerinin de biz emanet edildiğini belirtmek istiyor, kadınlar gününün tüm dünyaya katkılar sunmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Protokol konuşmalarından sonra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Ayşegül Gökalp Kutlu, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından alanında başarılı olan kadınlar tanıtılarak plaket takdim edildi. 30-45 yaş arası zihinsel ve bedensel engelli 4 tane çocuğuna bakan çift Hatice Uğurlu ve Baki Uğurlu’ya Vali Yardımcısı Abdullah Etil plaket takdim etti. Katılımcılar da fedakar kadın Hatice Uğurlu’yu alkış yağmuruna tuttu.

Çalışan Kadın Sayısı Her Alanda Az’

Sunumunda Kutlu, “Maalesef ülkemizde 550 milletvekilinden sadece 81’i kadın, 27 bakandan sadece ikisi kadın, 81 validen sadece ikisi kadın, 25 müsteşardan sadece biri kadın, 30 büyükşehir belediye başkanından sadece üçü kadın, 2948 belediye başkanından 27’si kadın, 7 yüksek yargı organı başkanından sadece biri kadın, üst düzey memurların yüzde 8’i kadın, Cumhuriyet Savcılarının yüzde 6,6’sı kadın, okuma yazma bilmeyenlerin sayısı ise yüzde 81,6’sı kadın” şeklinde açıklamalarda bulundu.

‘Ben Başarabilirim Demelisiniz’

Son olarak konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş da “Peşinde koşmamız gereken eşitlik ve adalettir. Kadını istismar eden kim olursa olursan insanlığı istismar ediyor demektir. Kadına haksızlık eden insanlığa zulmediyor demektir. Kadın varsa insanlık vardır. Ülke bütünlüğü vardır. Kadına hak ettiği değeri verme yolunda daha büyük adımlar atılacağında ümidim fazla. Keşke bu konuştuklarımızı erkeklere hitap ediyor olsaydık. Bu konuşmalar hamasi konuşmalardır. Böyle platformlarda erkeklere daha fazla yer verilmesi gerekiyor. Kadınlarımızın öz eleştiri de yapması gerekiyor. Ben başarabilirim demediğiniz zaman bu haldesiniz aslında” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.