DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

MASTER PLAN

MASTER PLAN
SONY DSC

SONY DSC

68c4d011df6dc77d521f73635a8af691 573859fe05a09eda662f2dba7e83d584 f0b9f2621ef3d2c84f6ed3aea72d0c4c 1d78336a1d8e2dbee346f8df47cfd5ed

 

Çevreye duyarlı meclis üyesi Nazım Usta dan;

Gölcük belediyesinin aynı zamanda sağlıklı kentler birliği üyesi olan meclis üyesi Nazım Usta kamuoyunda çevreye olan duyarlılığı ile tanınmaktadır. Bu konu da önemli fikir ve araştırmalara sahip olan tanınmış belediye meclis üyesi Nazım Usta ile makamında önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Çevre kirliliğinin nedenlerinden konuyla ilgili alınması gereken tedbirlere hayvan haklarından gürültü ve hava kirliliğine güneş enerjisinden çevreye olan bilincin nasıl sağlanması konusundaki çok önemli konulara değindiğimiz belediye meclis üyesi Nazım Usta’ya Gölcük Haber

Gazetesi olarak sorduk, usta da tüm samimiyeti ve içtenliği ile cevap verdi.

 

Gölcük Haber: Sizce Çevre kirliliğinin nedenleri nelerdir?

Nazım Usta: Çeşitli kaynaklardan çıkan katı, sıvı ve gaz halinde ki kirletici maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliğine neden olmaktadır. Hızla gelişen teknoloji ve nüfus artışları da var olan çevre kirliliklerinin önemli nedenlerinden biridir.

Gölcük Haber: Çevre Kirliliği nasıl önlenir ?

Nazım Usta: Çevre kirliliği sadece ülkemizin değil aslında tüm dünyanın sorunu olup acil çözüm gerektiren önemli bir sorundur. Bu konu da çok sayıda insan büyük bir uğraşı vermekle birlikte bir çok hükümetin ve büyük şirketlerin duyarlı olduğu da söylenemez. Kirliliğe karşı önlemlerin yüksek maliyetli olması şirketlerin karlılığını da azalttığından dolayı, çeşitli önleyici tedbirler alınmasına rağmen başarılı olunduğunu söyleyemeyiz. Aslında bunun önlenmesi için çevre bilincinin yerleştirilmesi, insanların eğitilmesi ve toplumun bu konu da yaşam biçimi ve alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Eğitim son derece önemlidir, eğitilen insanların çevreye duyarlılık konusunda hassasiyet göstereceğine inanıyorum.

Gölcük Haber: Kömür kullanımı nasıl doğalgaz’a dönüşebilir?

Nazım Usta: Bu konu son derece önemli, burada çözüm kesinlikle doğalgaz kullanımının arttırılması olmalıdır. Sağlıklı Kentler Birliğinin Trabzon’da yapılan toplantısına katıldım, bu toplantı da o dönemin Çevre Bakanlığı Yardımcısı ve şimdi Milletvekili olan Muammer Balta’da hazır bulunmuştu. Kendisine Ankara dar gelirli ve fakir aileler için kömür yardımı yapıyor. O evlerde zaten fakir insanlar oturuyor, Çevre kirliliğinin şehirlerde önlenmesi son derece önemli, ben kömür dağıtımı yerine ona karşılık gelen Doğalgaz yardımı yapılmasını önerdim. Bunun için de evlerin mutlaka doğalgazlı hale dönüştürülmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve bu konunun beş yıl içerisinde çözülmesi gerektiğini ifade ettim. Doğru olan da bu, tüm kentlerde Doğalgaz kullanılmalı ve bu mecbur yapılmalı. Konu teşvik edilmeli, uymayanlar içinde ciddi yaptırımlar uygulanmalıdır.

Gölcük Haber: Görüntü kirliliği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Nazım Usta: İlçemiz adına bu önemli bir konu, Belediye olarak Atatürk Bulvarında ki Apartmanların yöneticileriyle önemli bir toplantı gerçekleştirdik, amacımız şehrimizin vitrini olan bu önemli merkezin görüntü olarak Donanma Kentine yakışır bir hale dönüştürülmesiydi, biliyorsunuz İzmit Bursa yolu şehrimizin tam içinden geçmektedir. Vatandaşlara sırf apartmanların boyanması için önemli imkânlar sunduk, her türlü ihtiyaç maddesinin karşılanacağını 24 aylık taksitler halinde ödeme imkânları olacağını boyanın da yarısının karşılanacağını ifade ettik ancak bu konu da olumlu bir sonuç alamadık. Egzost gazları konusuna da değinmek istiyorum. İlçemizde 4 adet ışıklı sinyalizasyon bölgesi var, buradan her gün şehirlerarası otobüsler ve diğer araçlar geçiyor. Duruş ve kalkışlarda havaya bıraktıkları egzost gazları çevre kirliliğine neden oluyor. Bunun önlenmesi için Kocaeli’nden Yalova’ya kadar tramvay hattı olmalı, metrobüslerin yolcu taşımacılığı yapılmalı, ayrıca ilçemiz içerisinde bir battı çıktı yol sistemi kurularak egzost gazlarının çevreye verdiği zarar en aza indirilmelidir. Bir başka sıkıntı ise ses kirliliğidir, yüksek sesle müzik çalınmasının önlenmesi, evlerin camlarının ses geçirmeyen sistemde olması önemlidir ayrıca vatandaşlarımız da duyarlı davranarak belli günlerde konvoylar halinde klakson çalarak şehir turları atmamalıdır. Bu konuda da insanlarımızın eğitilmesinin yararlı olacağı düşüncesindeyim.

 

Gölcük Haber: Sokak hayvanları konusunda ne düşünüyorsunuz?

Nazım Usta: Öncelikle sokak hayvanlarının yaşam hakkının korunmasından yanayım, Büyükşehir Belediyesinin Kandıra’da ki Rehabilitasyon merkezinde bu hayvanlar, kısırlaştırılıp gerekli aşı ve tedavileri yapıldıktan sonra alındıkları yere bırakılıyorlar. Ancak vatandaşlarında yardımcı olmaları önemlidir. Bakın yine bir sağlıklı kentler birliği toplantısında İngiltere’nin Liverpool şehrinin Belediye Başkanı sokak hayvanlarını Belediye önünde toplayarak telef ettiklerini anlatmıştı. Ben buna karşıyım, yaşam hakları ellerinden alınmamalı ancak insanlara ve çevreye zararları önlenmeli gece bağırtı çağırtıları küçük yaşta ki çocuklara saldırmaları büyük bir travma ya neden oluyor, bunun içinde herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Yine Fransa’da hayvan hakları konusunda şöyle bir tespitimiz oldu. Orada bütün hayvanlar sahipli, sokakta hayvan göremiyorsunuz, hepsinin birer nüfus kağıdı var, dolayısıyla meseleyi bu yönde ele alıp modern bir çözüm yolu bulmuşlar. Bizlerde Avrupa ülkelerinin çeşitli uygulamalarından kendimize uygun olanların hayata geçirilmesini sağlamalıyız. Belediyeler her ne kadar bu konu da üzerlerine düşen görevi yapsa da bazı yasaların değişmesi gerekiyor aksi takdirde olumsuzlukların önüne geçmemiz mümkün değil. Mesela yasa’da şöye diyor “ Sahipsiz hayvanların toplanması, toplatılması, sağlık bakımlarının yapılması, kısırlaştırılması, aşılanması ve alındıkları ortama geri bırakılmasına karar verilenlerin kimliklendirilerek bırakılması geçici hayvan bakımevlerinin çalışması usul ve esasları ile yerel yönetimlerin ve yerel hayvan koruma görevlilerinin görev ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemeli yapmaya ve sahipsiz hayvanların çevreye verebilecek olumsuz etkileri gidermeye yönelik alınacak tedbirler” maddesi sıkıntıyı açıkça ortaya koymaktadır.

Gölcük Haber : Enerji Kaynaklarının kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nazım Usta: Enerji kaynaklarının ülkemiz şartlarına uygun olarak kullanılması son derece önemlidir. Mesela Fransa ve İspanya Güneş enerjisinden azami ölçüde yararlanmaktadır. Ülkemiz bu konu da daha şanslıdır Türkiye’de de güneş enerjisinin kullanımı hem teşvik edilmeli hem de yaygınlaştırılmalıdır. Böylece Çevre kirliliğinin de önlenmesinde önemli bir adım atılacağı gibi insanlar, kendi enerjilerini kendileri ürettikleri için önemli bir ekonomik faydanın da sağlanmasına yol açacaktır.

Sevgili Nazım Usta bu güzel söyleşi ve röportaj için teşekkür ediyoruz, tekrar görüşmek ve buluşmak üzere.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.