DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Kuvvetli Sağanak

GÖLCÜK KÜLTÜR DERNEKLERİ PLATFORMUNDAN KENTSEL DÖNÜŞÜME TAM DESTEK

GÖLCÜK KÜLTÜR DERNEKLERİ PLATFORMUNDAN KENTSEL DÖNÜŞÜME TAM DESTEK
13.03.2016
968
A+
A-

GÖLCÜK KÜLTÜR DERNEKLERİ PLATFORMUNDAN KENTSEL DÖNÜŞÜME TAM DESTEK

 

Gölcük’te 6306 Sayılı Afet riski alanların dönüştürülmesi hakkında kanun uygulamaları kapsamında “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantıları başlatıldı. Bu kapsamda Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Sivil Toplum Kuruluşları, Dernekler, esnaflar ve halkı bilgilendirme toplantılarına devam ediyor.

 

Son olarak Gölcük Kültür Dernekleri Platformuna Kentsel dönüşüm hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Ellibeş konuşmasında, “ Biz şehrimizi geliştirmek ve dönüştürmek istiyoruz. Eskimiş ve ekonomik değerini yitirmiş yapıları yeniden gözden geçirmek istiyoruz.Gölcük’ümüze kent kimliği, güzel ve estetik binalar kazandırmak istiyoruz. İşte bu yüzden üç bölgede Kentsel Dönüşüm uygulamaya karar verdik.

 

DENİZEVLER BÖLGESİ

 

Birinci bölge Denizevler bölgesi. Zemin depremde iki metre çökmüştü. O bölgede yaşayan insanlarımız afete maruz kalmış bölge olmasına oturmaya devam etmiş. Olası bir depremde o bölgede yaşayan insanlarımıza bir şey olsa bunun hesabını veremezdik. O bölgede ‘tek katlı evde olsa burada oturabilir miyiz?’ diye bizlere istekler sunuldu. Yetkililerin çalışmalarıyla o bölgenin zemin etüdünü yaptırdık ve o bölgenin konuta uygun olmadığı anlaşıldı. İkinci bölgemiz ‘Sanayi’ bölgesi. Orada sanayi esnaflarımızı uzun yıllardır bazı sıkıntılar yaşadı.

 

SANAYİ VE KENT MERKEZİ

 

Bizler de Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte esnaflarımızın isteklerini yerine getirmek için ,esnaflarımızın daha rahat çalışabilmeleri için sanayi bölgemizde kentsel dönüşümü başlatıyoruz. Üçüncü bölge ise kent merkezi. Gölcük’ün merkezinde belli başlı sorunlar var. Merkezi canlandıracak, sosyal alanların bol olduğu, insanların mutlu olacağı bir Gölcük’ü inşa edeceğiz.

 

GÖLCÜK BİR KÜLTÜR MOZAİĞİ

 

Gölcük Türkiye’nin her b ir yöresinden her bir bölgesinden insanların gelip yerleştiği mutlu bir yaşamı sürdürdüğü bir bölge bu anlamda Gölcük’ün dününde ve bugününde var olan sizlerin yarınında da olacağına gönülden inanıyorum. Güzel bir Gölcükte yaşabilme adına her birimizin bir katkı koyması gerekiyor.o Yüzden buraya geldiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum sizin şahsınızda tüm hemşerilerinize teşekkür ediyorum.Gölcük’ün dününde vardınız bugününde varsınız, inşallah yarınında birlikte, beraber, el ele, kol kola, gönül gönüle Gölcük’ümüzü daha mutlu, daha sağlıklı, daha gelişmiş bir gölcük olması için çalışmalarımız devam edecek. Her birimiz Gölcük’ün kalkınması için mücadele ettik ve çalıştık bundan sonrada Gölcük’ü daha gelişmiş ve modern bir şehir haline getirmek için beraber çalışmaya devam edeceğiz. Bir deprem yaşadık ve tekrar bir deprem yaşama riski her zaman var. Yaşanılacak bir depremde oluşacak zararın en aza indirgenmesi için herkesin omuzlarına düşen görevler var. Bu anlamda kentsel dönüşüm başarıyla tamamlandığında domino etkisi yapacağına inanıyorum. Şimdiden Kentsel dönüşüm bölgelerinin dışından bir çok mahallelerden insanlar geliyor bizim bulunduğumuz mahalleleride kentsel dönüşüm alanı içersine alın diye talepte bulunuyorlar” dedi.

 

BAŞKAN ELLİBEŞ FİNANSAL DESTEK HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 

Uygulanacak Kentsel Dönüşümde vatandaşa sağlanan finansal desteklerle ilgili olarak bilgilerde veren Başkan Ellibeş” Bakanlığımız kira yardımı veya kredi faiz desteği sağlamaktadır. Ayrıca 6306 sayılı kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, Belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücetlerden muaf tutulacaktır. Ayrıca kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralardan da banka ve sigorta muameleleri vergisi alınmamaktadır” dedi.

 

DERNEK BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜME TAM DESTEK VERDİ

 

Toplantı sonrası düşüncelerini belirten Dernek Başkanları ve yöneticileri Başkanımızın dediği gibi yaşadığımız şehirde bir deprem gerçeği var. Bu yüzden Gölcük’ün yeniden yapılanması adına bizde üstümüze düşen bütün görevleri yapmaya hazırız. Gölcük’te Kentsel Dönüşüm konusunda Gölcük Belediyesine ve Başkan Ellibeş’e güvendiklerini ve tam destek verdiklerini dile getirdiler. Toplantı soru cevap bölümüyle son buldu.

IMG_8463 IMG_8497 IMG_8507

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.