DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 15°C
Parçalı Bulutlu

HAKKIMIZI ALALIM GİDELİM

HAKKIMIZI ALALIM GİDELİM

Denizevler Mahallesi Kentsel Dönüşümden yana

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Denizevler Mahallesi sakinleri Kentsel Dönüşüm hakkında düşüncelerini dile getirdi. Bir çok mahalle sakini bilgi kirliliğinin hat safhada olduğunu fakat kendilerinin doğru aydınlatıldıkları takdirde ve haklarının ödenmesi sağlandıktan sonra gitme taraftarı olduklarını dile getirdi. Denizevler Mahallesi ve Denizevler sitesi sakinleri yapmış olduğu basın açıklamasında şunları dile getirdi. Emine Efe isimli Mahalle sakini düşüncelerini şu şekilde dile getirdi.

EFE “ HAKKIMIZI VERİRLERSE GİDERİM”

“Bu konuyla alakalı olarak öncelikle adaletli bir şekilde yaklaşımdan yanayım, bana kalırsa ben ev istemiyorum, ben ev yerine para istiyorum çünkü bizim duyduğumuz kadarıyla kentsel dönüşümde bizi şehirden uzak bir yere taşımayı amaçlıyorlarmış, ben burada her yere yakınım o yüzden adil bir şekilde evimin ve arsamın karşılığı olan parayı istiyorum, bu parayla da yine merkeze yakın bir yer alacağım. Şöyle ki Gölcük’te iki yüz bin liradan aşağıya daire yok, bu durum göz önüne alınarak bizlere bir fiyat verilmeli ki bizlerde buralardan gönül rahatlığıyla gidebilelim. Yani 200 bin lira ve arsa payımı versinler giderim” şeklinde açıklamada bulunurken, bir başka Denizevler Mahallesi sakini ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi.

KARADEMİR “GERÇEK HAKKIMIZI VERİRLERSE SEVE SEVE GİDERİM”

Fatmanan Karademir: “ Depremden sonra Yeniköy Kalıcı Konutlarında oturmaya gidenlerin büyük bir çoğunluğu geri geldi, bunun en büyük sebebi ise oranın Gölcük’e uzak oluşu, Benim burada 5 evim var, evimin ve arsamın hakkını gerçekten verirlerse giderim. Benim 4 çocuğum var tüm birikimimi bu 4 çocuğuma ve kendime bir ev yapmak için ömrümü adadım, bu saatten sonra da geri ödemeli ev verecek olurlarsa vermesinler zaten geri ödeyecek gücüm olsaydı deprem zamanında Yeniköy’e giderdim, hakkımı verirlerse buradan seve seve giderim” şeklinde açıklamada bulundu. Şükriye Kula isimli mahalle sakini ise konuyla alakalı şu değerlendirmede bulundu.

KULA “ HAKKIMI VERİRLERSE GİDERİM”

“ Benim evime denk bir ev verirlerse arsa payımı da verirlerse giderim fakat bu evi verirken benden geri ödeme istememeleri şartıyla çünkü burada ki mahalle sakinlerinin büyük bir çoğunluğu emekli kemsi, hangi emekli geri dönüşüme para verecek gücü var, zaten emekli maaşlarıyla insanlar zor geçiniyor, geçinebilmek için kendi evlerinin bulunduğu bahçelere meyve sebze ekiyorlar, hakkımı adaletli bir şekilde verdikleri takdirde giderim” şeklinde açıklamada bulundu.

“DENİZEVLER SİTESİ SAKİNLERİ KENDİLERİNİN MAĞDUR EDİLMEMESİ ŞARTIYLA GİTMEKTEN YANA”

Denizevler Mahallesinde bulunan Denizevler sitesinin sakinleri ise kendilerinin diğer mahalle sakinlerinden durumlarının farklı olduğunu dile getirdiler. Site sakinleri ise, burada bizim haricimiz de site yok, burada herkesin yeri müstakil, bizim ise Denizevler Sitesi olarak 18 dönümlük yerimiz var, şuanda 40 kişi bu sitede yaşıyor, 140 hane vardı depremden öncesinde burada şimdi ise 40 kişi, geri kalanları depremden sonra Yeniköy Kalıcı Konutlarına gittiler gidenlerin bir çoğu ise kısa sürelerle geri döndü. Burada bizlerin durumu ne olacak bizlere haklarımız nasıl dağıtılacak, her birimizin burada 130m2 ye yakın evleri var bu arsa payları ve evlerin rayiç bedelleri nasıl belirlenecek, Eğer burada bu belirlemeler yapılırken hakkımızı verirlerse, kendilerini bu konuda mağdur etmeyecekler ve mağduriyetlerinin önleneceği teminatının verildiği takdirde site sakinleri de ellerinden gelen desteği yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Bir başka mahalle sakini Fatma Özkan ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi.

ÖZKAN “ HUZURUMUZU BOZMADAN BU İŞİ HALLETSİNLER”

Burada bir rant olacaksa eğer bu rant depremden sonra bu kadar yıl buranın kahrını ve çilesini çekenlerin olsun, deprem sonrasında tüm yetkililer burayı gezdi ve buranın sağlam olduğunu dile getirdiler, dışarıdan birçok insan gelip bizim huzurumuzu bozuyorlar, ben 45 yıldır burada yaşıyorum, ama bu olay başladı başlayalı huzurumuz kalmadı, bizim tek istediğimiz huzurumuzu bozmadan bu işlerin halledilmesi” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. Denizevler sakinlerinden Usule Karagöz ise şunları dile getirdi.

KARAGÖZ “ HERKESİN HAKKINI VERSİNLER”

Burada bu uygulama gerçekleştirilecekse eğer ahıra verilen parayla normal bir eve verilen paranın aynı olmaması lazım, bodruma 100 bin lira veriliyorsa benim evimin daha fazla ederi olması lazım çünkü ben evimde gerekli tadilatları yaptırdım, gerekli düzenlemelerini yaptırdım adamın bodrumuyla benim evimin halinin farklı olduğu aşikarken bu ödeme ve ödeme belirleme konusunda adaletli olmalarını istiyorum, bu konuda ki adaletsizliği kaldırsınlar. Kısacası ben evime o kadar masraf yapmışken arsa fiyatına ev vermek istemem. Devletin burada adaleti sağlaması lazım ki bu proje başladığında herkes memnun kalsın” şeklinde açıklamada bulundu. Bir başka mahalle sakini 82 yaşında ki İbrahim Özkan ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi.

ÖZKAN “ PARAMI VERİRLERSE GİDERİM”

Benim yaşım 82 evlat ben bu saatten sonra ev ile geri ödemeyle falan uğraşamam zaten ödeyemem de. Benim burada 5 tane dairem var, bu 5 dairemin değerinin altında devletin para teklif edeceğini sanmıyorum o zaman gitmem, zaten gidecek olsaydım zamanında yani deprem sonrasında yapılan Yeniköy’de ki Kalıcı Konutlar’a giderdim. Depremden sonra bizler yerlerimizi terk etmedik, depremden sonra 16 yıldan bu yana buraya yapılanlar ortada, her yağmur kar yağdığında bir sürü sıkıntı yaşıyoruz, devlet herkesin hakkını adaletli şekilde sağladığı ve herkese hakkını verdiği takdirde kimsenin ses çıkaracağını sanmıyorum. Yani demek istediğim ahıra 100 bin lira verecekse eve de aynı parayı vermesinler, bu arada ben ev falan istemiyorum benim istediğim evimin ve arsa paylarının hakkını adaletli bir şekilde verirlerse ben seve seve gitmeye razıyım” şeklinde açıklamada bulundu. Bir başka Denizevler Mahallesi sakini Havva Kaba ise açıklamasında şunları dile getirdi.

KABA “HAKKIMI VERİRLERSE GİTMEYE RAZIYIM”

Ben evime karşılık ev istiyorum fakat uzaklardan istemem, artık yaşımış başımız almış bu saatten sonar son zamanlarımızı huzurlu yaşayalım, bizleri söylendiği gibi Selimiye’nin oralara gönderip hem şehirle irtibatımızı kesmesinler. Burası her yere yakın, hastaneye, camiye, pazara, sahile, sağlık ocağına yine aynı şekilde yani merkezi yere yakın bir yerde ev yaparlarsa evimi verip yapılacak olan yeni yere gitmeyi isterim, bir de geri borçlanma olmadan. Mahalleliyi gez, mahalle sakinlerinin çoğu emekli kıt kanaat geçinen insanlar, eğer ki bizlere evlerimize karşılık ev verip geri ödeme istemeyeceklerse ve hakkaniyetli davranacaklarsa ben gitmeyi isterim” şeklinde açıklamada bulundu.

Son olarak ise Denizevler Mahallesi Denizevler Sitesi sakinlerinden Sadık Gümüş önemli açıklamalarda bulundu. Gümüş yapmış olduğu açıklamasında burada yapılacak olan fiyatlandırmanın nasıl yapılacağını bu mahalle de kendilerinden başka bir site olmadığını ve geri kalan herkesin yerlerinin müstakil olduğunu site olarak bir arada oldukları için bu mahalle de en büyük toprak 18 dönüm ile kendilerine ait olduğunu, kafalarında ki soruların cevaplarını aradıklarını fakat karşılarında devletin bir yetkilisini görmek istediklerini dile getirerek şunları ifade etti.

GÜMÜŞ “ SİTE SAKİNİ OLARAK HAKKIM VERİLİRSE, GERİ ÖDEME İSTEMEZLERSE GİTMEYE RAZIYIM”

Ben site hakkında konuşuyorum, 17 seneden beri çok mağduruz, belediyeden diğer yerlere verdiği hizmeti göremedik. Deprem sonrasında 17 senedir ne yaptıysa site sakinleri kendi çabalarıyla yaptı. Bana devlet ya da devlet yetkilileri dese ki evine karşılık ev verecek akşamı beklemeden giderim. Bizim sitemizin içerisine bir şey yapılmadı 17 senede çektiğimiz sıkıntıları bir tek biz biliriz. Bana kimse 17 senedir resmi pusulayla gelmediler bizim sitemiz için, bana resmi olarak gelsin devlet. Bir de bizlere ev vereceklerken geri ödeme şartı istemesinler, bu yaştan sonra geri ödemeyle kimse uğraşamaz bende uğraşamam. Emekliyim emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyorum, bir de geri ödeme derse bizler ne yer ne içeriz? Burada hiçbir emekli 300-500 lira taksitle ev ödeme şansı yok. O yüzden geri ödemesiz ev verirlerse ya da normal daire alacağımız evin parasını verirlerse hiç düşünmeden giderim” şeklinde açıklamada bulundu.

Denizevler sitesi sakinlerinin genel kanısı bu yönde olurken, birçok mahalle sakini karşılarında yetkili devlet görevlilerinin gelip kendilerini bilgilendirmesini istiyor, Çünkü mahalle sakinleri ifadelerinde ise genel olarak burada bu konuyla alakalı müthiş bir bilgi kirliliğinin yaşandığını ifade ederken, devletin kendilerine hakkı olan fiyat politikalarını uyguladıkları takdirde mahallelinin genel görüşü kendilerininde devlet’e ellerinden gelen yardımı ve desteği sağlama konusunda hazır bulunduklarını ifade ediyorlar.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.