DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 29°C
Gök Gürültülü

İlk dönem milletvekillerinin çok azı Kocaeli doğumlu

İlk dönem milletvekillerinin çok azı Kocaeli doğumlu

Yrd. Doç. Dr. Cengiz Atlı, Cumhuriyetin ilk döneminde Kocaeli’den seçilen milletvekilleri ve çalışmalarını inceledi

Gazi Süleyman Paşa Sempozyumu, Kocaeli tarihinin bilinmeyenlerini gün yüzüne çıkarıyor. İki yüzü aşkın akademisyen ve araştırmacının bildiri sunduğu tarih sempozyum, konu çeşitliliği bakımından da dikkat çekmekte. Kocaeli’nin bilinen tarihinden günümüze tüm dönemlerin ele alındığı Gazi Süleyman Paşa Sempozyumu’nda Kocaeli’nin ilk dönem milletvekilleri ve seçimleri de ele alındı.

KOCAELİ’NİN CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA 7 MİLLETVEKİLİ VARDI

Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Atlı, “Cumhuriyetin ilk döneminde (1923-1931) Kocaeli milletvekili seçimleri ve seçilen milletvekillerinin faaliyetleri” başlıklı bildirisiyle Cumhuriyetin ilk seçimlerinde Kocaeli’den seçilen milletvekilleri ve milletvekillerin faaliyetlerini ele aldı. Yrd. Doç. Dr. Cengiz Atlı, seçilen milletvekilleri incelendiğinde topluma önderlik etmiş kişiler aday gösterilmeye çalışıldığını, bu dönem süresince seçilen milletvekillerinden çok azının Kocaeli doğumlu olduğunu söyledi. Bu dönemde artan nüfus yapısından dolayı Kocaeli’nin 6 olan milletvekili sayısının 7’ye çıkarıldığını aktardı. Yrd. Doç. Dr. Cengiz Atlı, “ Kocaeli’de 20 bin kişiye bir milletvekili düşmekte ve erkekler oy kullanmaktaydı. Seçilen milletvekillerinin performansı beğenilmediğinde tekrar aday gösterilmiyordu. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra 1923’te yapılan seçimlerde Kocaeli’nden Ahmet Şükrü, Mehmet Ragıp Akça, Saffet Arıkan, Mustafa Keremzade, İbrahim Tolon ve İbrahim Süreyya Yiğit milletvekilliğine seçilmişlerdir. 1927 yılında yapılan seçimlerde Mehmet Ragıp Akça, İbrahim Tolon ve İbrahim Süreyya Yiğit tekrar milletvekilliğine seçilirken, 1923 milletvekillerinden aday gösterilmeyen milletvekillerinin yerine Mehmet Selahattin Yargı, Kemalettin Olpak, İsmail Hakkı Kılıçoğlu, Reşit Saffet Atabinen milletvekilliğine seçilmiştir” dedi.

DÖRT AKADEMİSYEN BİLDİRİ SUNDU

Pertev Paşa Salonu’nda yapılan ve Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse başkanlığında yapılan oturumda Doç. Dr. Zeki Çevik, Yrd. Doç. Dr. Cengiz Atlı, Kemal Çibuk ve Yrd. Doç. Dr. Gül Karpuz, Dr. Ali Bora bildiri sundu.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜNÜN KURUCUSU SALİH FUAT BALKAN

Balıkesir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeki Çevik “Kocaeli’nin Komiteci Milletvekili Salih Fuat Balkan” başlıklı bildirisiyle 8. Dönem Kocaeli Milletvekili olan Salih Fuat Balkan hakkında dinleyicilere bilgi verdi. Salih Fuat Balkan’ın Beşiktaş Kulübünün kurucu başkanı olduğunu aktaran Doç. Dr. Zeki Çevik, “Salih Fuat Balkan, Milli Mücadele döneminde çok önemli görevler üstlenmiş ve milletvekilliği döneminde Kocaeli’ye önemli hizmetlerde bulunmuş” dedi

SÜS EŞYALARININ İLK ÖRNEKLERİ İNCELENDİ

IMG_7432 IMG_7434 IMG_7430Kemal Çibuk ve Yrd. Doç. Dr. Gül Karpuz tarafından sunulan bildiride Kocaeli Müzesinde bulunan bilezikler incelendi. Cam bileziklerin ilk örneklerinin Milattan Önce 3 binli yıllarda görüldüğünü söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gül Karpuz, ilkin çocuklar için yapılan cam bilezikler sonrasında yetişkinler içinde yapılmış olduğunu belirtti.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.