DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu

KADINLARIN YERİ KALPLERDİR

KADINLARIN YERİ KALPLERDİR

8 Mart Dünya kadınlar Gününde Gölcük böyle dedi

CHP Belediye Meclis öyesi ûengÅl Bekar Fatih-Bayram GÅrsel Albayrak Kadçn Muhtarlar Melahat Gîkdeniz ve Sevim Kanat murat uzuner TÅrkan Äimen Bilge Saral iá 1

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bugün tüm dünyada ve ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü büyük bir coşkuyla kutlanacak. Kadınlar günü ile ilgili ilçemizde birçok etkinlik ve programlar icra edilecek. Peki ilçemizin önemli ve değerli isimleri 8 Mart Dünya Kadınlar günü hakkında ne düşünüyor? İlçemizin önemli isimleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında önemli açıklamalarda bulunarak kadınların ülkemizde hak ettikleri yere bir an önce çıkartılması gerektiği düşüncesini belirterek, tüm Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Saral, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değer ortadadır”

Kadın Muhtarlar Derneği Kocaeli Temsilcisi ve Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında şu duygu ve düşüncelerini dile getirdi: “8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür.Kadın haklarını insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir . Kadın hakları ile savunulan kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Dünya Kadınlar Gününde, bugün de ilk başlarda yapıldığı gibi eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için çalışılıyor. Yine 20.yüzyılın başında Ulu önder Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken , bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur. Kadınlarımızın tüm mücadeleler sonucunda elde kazanımlara rağmen eğitimli de olsa; eğitimsiz de olsa, ülke gelişmiş de olsa ; gelişmemiş de olsa kadınlara yönelik baskı, şiddet, gibi haksızlıklar halen devam etmektedir. Özellikle kadın cinayetleri, kadına şiddet artış göstermiştir. Kadınlarımız haklarının bilincine vardıkça , ekonomik bağımsızlığına kavuştukça baskıyla kadını sindirmeye alışmış erkelerin şiddetine maruz kalmakta ve öldürülmektedir.Bunun için de milletçe toplu mücadeleye devam etmeliyiz ve kanunlarında caydırıcılığının arttırılması, hafifletici sebep saçmalıklarının da kaldırılması için mücadele etmeliyiz.Yüksek sesle söylemek istediğim en önemli şikayetçi olduğumuz erkekleri yetiştiren anneleredir , çocuklarını kız erkek ayrımın yaparak yetiştirmeleri, erkek çocuklarını kızlarına bekçi gibi göstermeleri en başta ayrımcılığın beyinlere yerleşmesine sebep olmakta ve daha ilerideki zamanlarda da erkeğin üstünlüğü durumuna dönüşmektedir.Hatta bu erkek çocukları annelerine dahi hükmeder durumuna gelmektedir.Kadınlarımız en başta kendileri egemenliği erkeğe kendi bırakıyor, en basit örnekle çocuk suç işlediğinde , yaramazlık yaptığında sorunu kendisi çözmek yerine akşam baban gelince söylerim diyerek kendini aciz duruma düşürmektedir.O nedenle annelere büyük görev düşmektedir Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır .Kadın demek sevgi demektir, şefkat demektir çünkü o bir annedir. Çevremize, ailemize ve tüm insanlığa sevgimizin azalmaması ve şefkatin hayatımızdan hiç yok olmaması dileğiyle tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum. . Sadece 1 gün değil her gün hatırlanmak dileği ile tüm kadınlara selam olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

Çimen, “Erkekler kadınların olduğu yerde kendilerini daha çok otokontrol eder”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, bugün tüm dünyada ve ülkemizde kutlanacak olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Çimen, “Öncelikle bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım. Kadınlar asla eve hapsedilemez. Kadınların yeri eve hapsolmak değildir. Kadınlar dünyayı güzelleştiren varlıklardır. Erkekler kadınların olduğu yerde kendilerini daha çok otokontrol eder. Erkek egemenliğine Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak karşıyız.”

Bayram, “Kadına şiddet kabul edilemez”

Gölcük Sanat Galerisi Müdürü E. Fatih Bayram, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında şu düşüncelerini dile getirdi: “Kadınlar bulundukları ortama güzellik katan, erkeklerin en güzel baş taçlarıdır. Kadınların olmadığı bir dünya adeta düşünülemez. Bugün ülkemizde yaşanan kadına şiddet kabul edilemez bir durumdur. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bir erkeği doğuran kadındır ve cennet annelerin yani kadınların ayağının altındadır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, gelecekte kadına şiddetin olmadığı güzel bir Türkiye dilerim” dedi.

Gökdeniz, “Kadınların söz sahibi olduğu ülkeler gelişmiş ülkelerdir”

Gölcük Merkez Mahallesi Muhtarı Melahat Gökdeniz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında şu açıklamaları yaptı: “Ülkemizin gelişebilmesi için kadınların söz sahibi olmaları şart. Kadınlar bir toplumu güzelleştiren nadide varlıklardır. Fakat ülkemizin gelişmesini istemeyenler kadınları baskıcı tutumlarıyla sindirmeye çalışıyorlar. Bugün gelişmiş ülkeleri incelediğimizde kadınların söz sahibi olduğu toplumlar gelişmiş toplumlardır. Ülkemizde yaşanan kadına şiddet olayları artık had safhaya ulaşmıştır. Bu durum kadına verilen değeri gözler önüne sermiştir. Bizle daha güzel bir toplum için kadınların söz sahibi olduğu bir Türkiye’yi istiyor, temenni ediyoruz. Bu münasebetle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım” dedi.

Kanat, “Kadınların yeri şiddet değil, kalplerdir”

Şehitler Mahallesi Muhtarı Sevim Kanat, “Öncelikle bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım. Bende ülkemizde kadınlara verilen değerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde kadın cinayetleri, kadına şiddet devam ettikçe bu türlü günler hep havada kalır. Ben bu kadar gelişen ülkemizde önümüzdeki yıllarda kadına şiddetin biteceği ümidini yaşıyorum. Bugün ülkemizde kutlanacak olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde anlatılmak istenen mesaj inşallah erkeklerce iyi anlaşılır. Kadınların yeri şiddet değil, kalplerdir” dedi.

Aslan, “Kadınlar çiçektir, kadınların hakları asla ödenmez”

Türkiye Muharip Gazileri Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Arslan, bugün kutlayacağımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Arslan, “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Kadınlar çiçektir, kadınların hakları asla ödenmez. Çünkü kadınlar annedir, eştir, kardeştir,haladır. Kadınların toplumdaki yeri kesinlikle erkeklerle eşittir. Kadına yapılan her şiddet erkeğin zayıflığını arttırır. Kadınlar şiddeti değil, sevgiyi hak eder. Kadınların olduğu yerde güzellik artar, sevgi artar ve saygı oluşur. Kadına şiddetin olmadığı bir toplumda ise kadınlar o ülkeyi cennete çevirir.”

Uzuner, “Kadınlara verilen her zarar acizliği gösterir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Uzuner, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında şu sözleri dile getirdi: “Kadın Cinayetlerinin, kadına şiddetin, tacizin bu kadar arttığı ve artmaya devam ettiği bu ülkede kadınlar gününü 365 günün sadece birinde hatırlamak yerine 365 gün boyunca onların bizim hayatımızdaki önemini unutmasak. Ne kadar değerli olduklarını akıllarınızdan çıkartmasak ve hakettikleri değeri versek. Zarar vermek yerine koruyup kollasak. Tabii ki hiçbir kadının bir erkeğin korumasına ihtiyacı yoktur, kadın erkek eşitliği diye ortalığı inlettik bizler yıllarca. Ama bu ülkede bazıları artık kadını hor görüp, koruyup kollamak yerine canından olmasına sebep olmakta. Kadın erkek eşittir. Bu eşitliği Türkiye Cumhuriyetinde resmi olarak hayata geçiren kadına seçme ve seçilme hakkını Avrupa’da bir çok ülkede bile yok iken veren, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e tüm kadınlarımız adına şükranlarımı iletiyor ve Atamızı bir kez daha yad ediyorum. Bu duygu ve düşünceler ile tüm annelerin tüm anne adaylarının emekçi kadınlarımızın toplumun herkesimin de elinin değdiği yeri güzelleştiren kadınlarımızın. Kadınlar gününü kutluyorum.

Albayrak, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün anlamı çok büyük, çok değerli”

İlimizin ve ilçemizin düşünceleri ile herkes tarafından takdirle karşılanan ve Gölcük halkınca çok sevilen Vatan Partisi Eski Gölcük İlçe Başkanı Gürsel Albayrak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Albayrak, “Kadına şiddet bitmemişken, evinde oturup, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün anlamını bilmeyen, kocasından çiçek böcek ve pırlanta bekleyen kadınlar varken, böyle günlerin kutlanmasını doğru bulmuyorum. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün anlamı çok büyük, çok değerli. Bu güne damgasını vuran kadınlar sosyal haklarını elde edebilmek için mücadele edebilmişlerdir. Bugünün salon toplantılarıyla kutlanmaması gerektiğini, sokaklarda örgütlü mücadeleyle kutlanması gerektiğini düşünüyorum. Tüm kadınlarımızı, demokratik kitle örgütlerinde yer almaya ve bu konuda sonuna kadar mücadeleye davet ediyorum. Tekrar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Bekar, “Kimse unutmasın ki kadınlar olmasaydı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi Şengül Bekar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında, “Binlerce yıl kişi olarak sayılmayan hep geride, perde arkasında kalması için baskılanan ve göz önünde olduğu halde görmezden gelinen kadınlar. Kadının naif yapısı, güçsüz görünmesi, korumaya ihtiyaç duyulan bir obje imajıyla üstüne kilit vurulmasının nedeni erkek egemen toplumlardaki cinsiyet ayrımından kaynaklanmaktadır. Toplumların konuştuğu dilden tutun örf ve adetleri dahi iktidar sahibi olarak görülen, sürekli pohpohlanan erkeklerin tarafındadır. Kızını dövmeyen dizini döver veya karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etme, kadına biçilen rol ve meslekler dahi egemen olan erkekler tarafından belirlenir. Dünyada yılda bir kere sus payı olarak kutlanan kadınlar günü sadece bir gün kadın erkek eşit o gün akıllara geliyor. Cennetin ayakların altında olduğu koskoca 24 saat egemen sistem nezaketen geri planda ya diğer günler 364 gün tecavüze uğrayan, dövülen, ayıplanan, güvenilmeyen, baskı ve şiddete maruz kalan kadınlardan göstermelik kadınları seviyoruz, kadına şiddete karşıyız sloganıyla mı kadınlardan özür dilenecek. Peki bunu hangi yüzle yapacaklar. 2015 yılında ülkemizde 284 kadın öldürüldü. Medyaya 133 tecavüz haberi yansıdı. Tecavüze uğrayanların yüzde 42’si 18 yaşın altındaydı. Son altı yılda ise medyada 1418 cinayet ve 868 tecavüz vakası verildi. Bunlar bilinenler. Bir de basına ve ya adalet sistemine yansımayanlar yani bilinmeyen onlarca vaka var. Cinsiyet ayrımına sadece bir gün değil, her gün karşı çıkmak zorundayız. Unutmayın ki kadınlar olmazsa iktidar ve güç sahibi egemenlerde olmazdı. Herşeye rağmen bütün kadınlarımızın Emekçi ayrımı olmaksızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.