DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Yağışlı

KANDIRA NAMAZGAH BARAJI ÖZEL HÜKÜM BELİRLEME TOPLANTISI YAPILDI

KANDIRA NAMAZGAH BARAJI ÖZEL HÜKÜM BELİRLEME TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye’de içmesuyu barajı yapan ikinci kurum olan İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra Namazgah Baraj gölü ve  havzası özel hüküm belirleme çalışmasını Kandıra’da yaptı.

Kandıra Yelken Sinema Salonu’nda düzenlenen toplantıya Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak, Ak Parti İlçe Başkanı  Yunus Özder, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nusret Karakaya, KBB Hukuk Müşaviri Necmi Özen, İSU Genel Müdürlüğü yöneticileri, havzada yer alan mahallelerin muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

GENEL MÜDÜR BAYRAM,”BAKANLIK İLE KOORDİNELİ OLARAK ÇALIŞIYORUZ”

Yapılan saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşması yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, 2013 yılı sonunda işletmeye aldıkları Namazgah Barajı’nın Kandıra başta olmak üzere Derince, İzmit ve Körfez ilçelerinin kırsal ve sahil bölgelerinin içmesuyu ihtiyacını karşıladığını söyledi. İçme ve kullanma suyu, taşkın koruma, sulama ve enerji üretimi amaçlı olarak yapılan Namazgah Barajı’nda 21 milyon m3 su bulunduğunu belirten Genel Müdür Bayram,  yağışların olmasından dolayı baraj kapaklarını açtıklarını dile getirdi. Barajda HES çalışmalarının sürdüğünü ve Mayıs ayında enerji elde etmeye başlayacaklarını anlatan Genel Müdür, “Namazgah Barajı sadece Kandıra’ya su vermiyor. Kandıra merkez ve köyleri ile beraber İzmit, Derince ve Körfez köylerine kadar hizmet veriyor. Bu kadar geniş bir bölgeye hizmet veren bu barajın su alanın, su havzasının denetlenmesi korunması lazım ileriye dönük olarak. Bu amaçla Sapanca gölünün özel hüküm çalışmaları yapılırken bakanlık ile beraber, İzmit’teki Başiskele’ deki Yuvacık barajının özel hüküm çalışmaları yapılırken, biz dedik ki Kandıra Namazgahını da beraber yapalım. Bakanlığımız ile yapılan görüşmelerde, Namazgah barajını kendiniz yapın diğerlerini beraber yapalım dediler. Tabi kendimiz yaparken, bu özel ihtisas işidir. Üniversitelerden destek alıyoruz. Teknik ekiplerimiz gelip çalışmaları yapıyor ve Orman ve Su Bakanlığı ile her aşamasını koordineli olarak yapıyoruz. Aslında su havzalarının Türkiye’de standart bir yönetmeliği var. Fakat, bu yönetmelikte diyor ki , özel hüküm çalışmaları yapılana kadar bu geçerlidir. Her havzada özel hüküm çalışması yapılması gerekir. Buradaki amaç havzada daha hassas korunması gereken yerler var,düdenler var. Başka türlü suyun daha fazla,daha kısa yoldan baraj gölüne geldiği yerler var.İşte 300,500,1000 metre koruma bantları var. Bazı yerlerde de var ki jeolojik, zemin bakımından o kadar hassasiyet var. Onları da biz bilimsel olarak ortaya koyalım. Ne ile karşılaşacağız, neye göre nasıl tedbirler almamız gerekir. Yine de bu havzayı korumaktır, bizden sonraki nesillere sürdürülebilir bir Su Yönetimi sağlayabilmek için bu çalışmaları yaptık.”dedi. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, özel hüküm belirleme çalışmalarına katkıda bulunanlara da teşekkür etti.

ULUIRMAK,”İSU BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYOR”

Bir belediyenin kendisi için belirlediği su kaynağı için özel hüküm belirlemesinin ilk  olduğunu ifade den Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak da, “Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde genel hükümler sıralanmış ancak Türkiye’nin her tarafında her iklim şartları, coğrafi durumu, oradaki nüfus durumu, ekonomik, sanayi, tarımsal, zirai faaliyetler diğer faaliyet hepsi farklılıklar göstermekte. Bu bakımdan eğer bir yerde içmesuyu kaynağı tespit edilmişse o su kaynağını oranın durumuna has hususi  özel bazı tedbirler alınması gerekir. Bu maksatla yapılması gereken çalışmalar. Atatürk, Kartalkaya var, Sapanca gölü ile ilgili çalışmalar var. Bunun tabi sahada çok ciddi çalışmalar var. İSU Genel Müdürlüğü ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğü arasında imzalanmış bir işbirliği protokol var. Bu tabi Namazgah Barajı ilk bir belediyenin kendisi için belirlemiş olduğu içmesuyu kaynağına yönelik yapmış olduğu çalışma. Daha önce biz yapıyorduk. Bunu baştan sona kadar İSU Genel Müdürlüğü kendi imkanları ile yaptı. Yalnız biz her aşamasında destek verdik.Hem Ankara’daki toplantıda hem burada yapılan toplantılarda hem saha ziyaretlerinde, noktaların tespitinde, numune alma zamanlarında, hangi parametrelerin izlendiği noktalarda ,teknik şartnamelerde her konuda biz işbirliği halinde olduk.”dedi.

KÖKEN,”VATANDAŞIN LEHİNE OLAN ÇALIŞMAYI DESTEKLİYORUM”

Özel hüküm belirleme çalışmaları ile havza alanında yaşayanlara önemli katkı sağlayacağını ifade eden Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken de, ”Ben özel hüküm belirleme çalışmalarını bir esneklik olarak düşünüyorum, vatandaşlarımızın lehine olduğu için de tüm baraj çevresindeki mahalle muhtarlarımızı ve vatandaşlarımızın bu çalışmayı desteklenmesini önemsiyorum ve arzuluyorum. Genel Müdürlüğümüz çalışmasını yerinde buluyor ve sonuna kadar destekleyeceğimizi belirtiyorum.”diye konuştu.

SUNUMLAR YAPILDI

Barajlar ve Ana İsale Hatları Daire Başkanı Mustafa Emin Topaloğlu yapılan özel hüküm belirleme çalışmaları ile düzenlemeler, AİB Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nusret Karakaya, Namazgah baraj gölü havzasına yönetim pratiklerinin geliştirilmesi için modelleme  çalışması ve sonuçları açıkladı. Toplantı, katılan muhtarlar ile vatandaşların yapılan çalışmalar hakkında dilek ve temennilerin ardından tamamlandı.

YORUMLAR
  1. Avatar Tarik dedi ki:

    Sonuc ne olmus haberi olan varmi benim arsada havza icinde tsk.