DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Kuvvetli Sağanak

KENTSEL DÖNÜŞÜM GERÇEĞİ

Yurdun bir çok bölgesinde uygulanıyor, sıra bize de geldi. Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş, üç bölgede Kentsel Dönüşüm kararı aldırdı. İlçemiz adına çok önemli bir adım olarak görüyorum. Her büyük projelerin zaman zaman farklı sancıları da olabiliyor. Bunlar doğaldır, işin kendi mecrası içerisinde yürüyüşünü engellemez. Bir süre önce Denizevler Bölgesinden Kentsel Dönüşümle alakalı olarak gazetemizi arayan vatandaşların talebi üzerine bölgeye gittik. Bizzat ben konuştum, işin özünde projeye karşı olumlu düşünceler var. O düşünceleri bölge sakinlerinden Metin Lama çok güzel ifade etti. “Bizim için büyük bir nimet ve lütuf” dedi. Son derece haklı. Bölge deprem sonrası Afete Maruz Alan ilan edilmişti. Sonra yapılan plan tadilatıyla Ticari Alana çevrildi. İşte o büyük şans ve lütuf burada yatıyor. Hem mahallenin hem de binaların değeri kat be kat arttı. O bölgede yaşayan insanların bu haber yüzlerinin de gülmesine neden olmuştu. Yine bölgede yaptığım incelemede, bir çok bina sahibinin yerlerini hiçte küçümsenmeyecek fiyatlarla sattığını öğrendim. Aslında kimse alınan bu karara karşı ters bir durum sergilememe konusunda sanki hem fikir. Doğal olarak bölgelerinden ayrılmak istemeyen insanlar da var. E kolay değil, bin bir zahmetle evlerini yapmışlar varını yoğunu sıcak bir yuva için yatırmışlar. Çocukları orada doğup büyümüş, tamamen doğal bir yaşama sahipler. Bahçelerinde çeşitli meyve ağaçları olduğu gibi sebzede yetiştirerek kendilerini mutlu hissediyorlar. Ayrılmak her zaman zordur, hele hele yerinden yurdundan olmak farklı bir ruh haline iter insanları. Ancak ortada bir gerçek te var, bir dönüşüm söz konusu. Ve bu dönüşüm esnasında kimsenin de mağdur olmayacağı herkesin hakkını alacağı ifade ediliyor. Bölge insanı doğal olarak yeni kurulacak olan yaşam merkezinde de birlikte yaşamak istiyor. Komşuluk ilişkilerini kardeşliğe ve bir aile yapısına dönüştüren o güzel insanlar yine birlikte yaşama arzusu içerisinde. İstekleri yeni yaşam alanında sahip olacakları evlerin geri ödemesiz ve borçlanmasız kendilerine verilmesi. Zaten ev ve arsaları da yapılan değerlendirmelere maddi olarak yansıyacağından geri borçlanmalarının söz konusu olmayacağını da düşünüyorum.

DENİZEVLERDEN GELEN TELEFONLAR

Şiddetli yağmurların yağdığı zamanlarda mahalle sakinleri gazetemizi arayarak kanalizasyon kanallarının taştığını ifade eder, bizler de konuyu haber yapardık. Bölgenin bu sıkıntıları Kentsel Dönüşüm çerçevesinde de ortadan kalkmış olacak. Mahalleye şöyle bir baktığınızda sağında ve solunda büyük tır garajlarını görüyorsunuz. Denizevler o alanların arasına sıkışıp kalmış vaziyette. Yaşam şartlarının bu anlamda biraz daha zorlaşacağını mahalle sakinleri de rahatlıkla görebiliyor. Şimdi bölgede ciddi bir proje söz konusu. O projeyi hayata geçirecek olanlar da mutlaka orada olup bitenlerin konuşulanların dilek ve temennilerin de farkındalar. Herkesin ortak noktada buluşabileceği bir değerlendirmeyle, sorunlar çözüldüğünde Gölcük’ün o bölgedeki kaderinin de değişeceğini düşünüyorum. Doğal olarak ticari alan demek, bir çok markanın o bölgeye yatırım yapması demek. Dünya devi Ford Otosan’ın yanı sıra ona yan sanayi üreten bir çok fabrika da bölgede yerini almak istiyor. Konuya bu açıdan baktığınızda mali açıdan önemli avantajlar söz konusu. İşte bölge insanı da o avantajlardan azami ölçüde yararlanma düşüncesinde. Bütün bunlar çözülemeyecek ve yoluna konmayacak şeyler değil. İşin temelinde ise iyi niyet yatıyor. Bunu da kimsenin esirgemeyeceği düşüncesiyle yola çıktığımızda Gölcük’ün üç bölgede uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm Projesinin Denizevler bölümünün adının anlaşma ve liyakatle sonuçlanacağını umuyorum. Bizim çocuklar bölgede sık sık konuşuyorlar, dilek ve temennileri dinliyorlar. Dün hadiseye gerçekçi bir yaklaşımla bakan Metin Lama’nın görüşlerini sizlere aktardık. Bugün yarın her ne zaman orada bulunan insanların Kentsel Dönüşümden beklentileriyle ilgili görüşlerini de aktarmaya devam edeceğiz.  Gölcük Belediyesinin en büyük yatırımlarından biri  belki de en büyüğü. İlçemizde üç ayrı bölgede uygulanacak. Denizevlerin haricinde Sanayi Çarşısı Bölgesi ve Merkezde bu önemli çalışmalar Donanma Kenti Gölcük’ün ileriki yıllarının da hem bir aynası hem de göstergesi olacağından büyük projelerin büyük sancılar yaratacak olsa da bu konuya aslında olması gerekir ama ben de biraz pürüz çıkarayım düşüncelerinin dışında sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması hepimizin yararına olacaktır diye düşünüyorum.

 

ESMA-ÜL HÜSNA

EL-BERR: İyilik ve ihsanda bulunandır. (Her kim rüzgarın şiddetinden korkarsa bu ismi şerifi zikrederse ona bir şey isabet etmez. Eğer onun çocuğu olsa şu ismi bir kaç kere zikretse, çocuğunu Allah , için emanet yaparsa şu ismin bereketi ile ona bir şey isabet etmez.)

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.