DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli °C

Kocaeli Büyükşehir, tarihe düştüğü notla hatırlanacak

Kocaeli Büyükşehir, tarihe düştüğü notla hatırlanacak

250 akademisyenin 210 tebliği sunduğu Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu III kapanış oturumuyla sona erdi

Türkiye’nin en büyük yerel tarih sempozyumu olan Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu gerçekleştirilen kapanış oturumuyla sona erdi. Üç gün boyunca Kocaeli tarihi ve Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın tüm yönleriyle ele alındığı Türkiye’nin en büyük yerel tarih sempozyumunda 250 akademisyen 6 ayrı salonda 210 tebliğ sundu. Kapanış oturumuna katılan akademisyenler sempozyumu tarihe düşülen not olarak değerlendirerek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Kapanış oturumuna katılan Cumhurbaşkanlığı eski Genel Sekreteri ve Sakarya Milletvekili tarihçi Prof.Dr. Mustafa İsen ise, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne böyle bir sempozyum için teşekkür ediyorum. Kocaeli Büyükşehir, gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye’deki pek çok belediye için prototiptir. Türkiye’nin bugün pek çok yerinde uygulanan Büyükşehir anlayışının da mayalandığı yerdir” şeklinde konuştu.

KAPANIŞ OTURUMUYLA SONA ERDİ

Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu III Pazar günü gerçekleştirilen kapanış oturumuyla sona erdi. The Ness Otel Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleştirilen kapanış oturumuna, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi ve aynı üniversiteden Prof. Dr. Yücel Öztürk ile Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cevdet Küçük katıldı. Kapanış oturumuna ayrıca konuşmacı olarak Cumhurbaşkanlığı eski Genel Sekreteri ve Sakarya Milletvekili tarihçi Prof. Dr. Mustafa İsen katıldı .Kapanış oturumunu çok sayıda akademisyen ve vatandaşın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş da izledi.

AKADEMİSYENLERDEN SEMPOZYUMA TAM NOT

Kapanış oturumunda akademisyenler sempozyumu  değerlendirerek, gelecek sempozyumlarla ilgili görüşlerini dile getirdi. Bu çerçevede konuşan tüm akademisyenler Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, sempozyumun Kocaeli tarihi açısından önemli faydaları olduğunu kaydetti.

KOCAELİ BİR KEZ DAHA ENTELEKTÜEL FAALİYETLERİN MERKEZİ OLDU

Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yücel Öztürk sempozyumda sunulan yeniçağ tarihi tebliğlerini değerlendirdi. Önceki dönemlerde olduğu gibi Kocaeli’nin bir kez daha bilgi ve entellektüel faaliyetlerinin merkezi olduğunu kaydeden Öztürk “Çok büyük bir sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyum ile tarihe not düşülmüştür. Bu etkinlik ile bizden sonraki nesil her yönü ile faydalanacaktır. Beyin fırtınası yapıldı. Kocaeli’nin büyük bir kazancıdır. Bu çalışmaların ne kadar önlem kazandığı bizden sonraki nesiller daha iyi anlayacaktır. Bunu gerçekleştirenlerin başarısı da o zaman daha net anlaşılacaktır” dedi.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NA ANLAMLI TEŞEKKÜR

Kapanış oturumu başkanı Prof. Dr. Haluk Selvi ise, “7 aylık serüvenin sonuna geliyoruz. 1. Sempozyumu tamamladığımız da acaba gerisi gelir mi demiştik. İlerleyen süreçte çok büyük aşama kaydettik. Her sempozyumda daha fazla başvuru aldık. 3. Sempozyumuz da 300’ten fazla başvuru yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bize bildirdiği gibi bu şehir, bu ülke için en ufak bir tarihi metinin bile çok değeri var mantığı ile ilerledik “ ifadelerini kullandı.

GENÇLERDEN BAŞARILI TEBLİĞLER GELDİ

Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cevdet Küçük de, Osmanlı tarihi içinde bir gezi yaptıklarını ifade ederek “Çok güzel bir iki gün geçirdik. Çok başarılı tebliğler takdim edildi. İnşallah milli kültürümüzü canlandıracak bu tarihi bilgiler ile hafızalarımız canlanacaktır. Çok orijinal tebliğler vardı. Bu tebliğlerin genç arkadaşların sunması da önemliydi. İzmit hem kuruluş hem de yıkılış döneminde çok önemli bir yerdir. Gençlerimize sempozyumdaki tebliğleri okumayı tavsiye ediyorum. Bütün bunların bilinmesi içinde bulunduğumuz durumda bize uygulanan oyunları teşhis etmekte yararlı olacaktır.” şeklinde konuştu.

KOCAELİ’NİN KURUCU BABALARI

Kapanış oturumuna Cumhurbaşkanlığı eski Genel Sekreteri ve Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen’in konuşması damga vurdu. Kocaeli bölgesinin Akça Koca, Kara Mürsel ve Konur Alp gibi üç büyük kurucu babası olduğunu kaydeden Prof. Dr. İsen, “Şehir kimliğini oluşturmak amacı ile bu sempozyum fikri doğdu. Bölgede yaşayan gençler ayağını bu kurucuların torunuyum diyerek sağlam bassın demesi lazım. Bu kapsamda yeni bir insan kimliği inşasında kurucu beylerin bilinmesinin önemi çok büyüktür. Bu sene Süleyman Paşa’nın sempozyumun ana konusu olması da manidar” şeklinde konuştu.

PROF. DR İSEN’DEN BÜYÜKŞEHİR ÖVGÜ VE TEŞEKKÜR

“İnsana yönelik hizmetlerin yapıldığı belediyeler her zaman başarılı olmuştur” diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. İsen, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de bu belediyelerin başında gelmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne böyle bir sempozyum için teşekkür ediyorum. Kocaeli Büyükşehir, Türkiye’deki pek çok belediye için prototiptir ve son derece başarılıdır. Burası Türkiye’nin pek çok yerinde uygulanan Büyükşehir anlayışının mayalandığı yerdir. Yol kenarlarına bir bakın. Böyle bir ağaçlandırma yok. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu işleri çok iyi yapıyor. Bu sempozyum da örneklerden biri” dedi.

GELECEK SEMPOZYUMLAR İÇİN ÖNERİLER

Prof. Dr. Mustafa İsen konuşmasında ayrıca gelecek yıllardaki sempozyumlarla ilgili düşüncelerini dile getirdi. Kocaeli’nin bundan sonraki tarih sempozyumlarında Orhan Gazi’yi ele alması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. İsen, ayrıca 19. Yüzyılda Balkanlar ve Kafkaslardan Kocaeli’ne yönelik göçler ile bölgenin ulaşım koridorları ile Karamürsel ve Kandıra’nın da tarihin ışığında değerlendirilebileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından üç gün boyunca sempozyuma katılarak tebliğlerini sunan tüm akademisyenler bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

2 3 4 1

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.