DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu

‘’Küreselleşmenin en önemli unsuru ekonomidir’’

‘’Küreselleşmenin en önemli unsuru ekonomidir’’

 

Uluslararası Diplomasi Okulu’nda bu hafta Prof. Dr. Samir Salha, Yeni Dünya Düzeni ve Küreselleşme konularına değindi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Akademik Okullar faaliyetlerine devam ediyor. Uluslararası Diplomasi Okulu’nda bu hafta Prof. Dr. Samir Salha ile Yeni Dünya Düzeni ve Küreselleşme konuları işlendi. Uluslararası toplumun ayakta durabilmesi için uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk sisteminin güçlü olması gerektiğini söyleyen Salha, “Uluslararası hukuka ihtiyaç duyulması için, uluslararası ilişkilerin olması gerekir. Yani uluslararası ilişkiler, uluslararası hukuktan daha önce gelir. Çünkü bir toplumda hukuka ihtiyaç olması için önce kriz, tartışma ve bir takım sorunların yaşanması gerekir. Bunların ardından bir kural koyma ihtiyacı duyulur” şeklinde konuştu.

“GÜÇ VE ÇIKAR İLİŞKİLERİ”

Uluslararası ilişkilerin ilerlemesinde iki temel unsur olduğunu belirten Salha, “Güç ve çıkar ilişkileri, göz önünde bulundurulması gereken temel unsurlardandır. Günümüzde yaşanan sıcak ve soğuk savaşların sebebinin çıkar ilişkilerine bağlandığını söyleyebiliriz. Bugünkü uluslararası ilişkiler mantığına hâkim olan anlayış, güç ve çıkarlardır” dedi.

“YENİDÜNYA DÜZENİ”

Yeni dünya düzenini kurmak isteyen ülkelerin, çıkar merkezli mi yoksa hukuk merkezli bir dünya düzeni kuracakları konusuna açıklık getiren Salha, “Yeni dünya düzenini kurmak isteyen ülke her zaman bir önceki düzenden daha farklı bir düzen kuracağını iddia eder. Ancak genellikle kurulan düzen hukuk eksenli değil de güç ve çıkar eksenli olur” ifadelerini kulandı.

FARKLILIKLAR, BİREY VE TOPLUM İÇİN AYRICALIKTIR

Küreselleştirmenin amacının, farklılıkları ortadan kaldırıp tek tip bir düzen sağlayıp kolayca yönetebilmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Samir Salha, “Biz bunu kabul edemeyiz. Çünkü farklılıklar birey ve toplum için ayrıcalıktır. Milletlerin kültürel, dini, ekonomik, siyasal ve ideolojik anlamda tercihleri farklıdır. Onları değiştirmezsiniz. İkna etme yöntemi kullanılabilir fakat şiddet kullanarak olmaz” dedi. Küreselleşmenin temel unsurlarına da değinen Salha, “En önemli unsur ekonomidir. Dünyadaki güç dengelerinin sağlanmasında paranın önemi bir hayli fazladır. Bir ülke para-pazar alanında güçlü olursa söz sahibi o olur. Para-pazar etkeninin yanında, dil ve teknoloji de küreselleşmenin önemli unsurlarındandır. Fakat para-pazar en belirleyici etmendir” ifadelerini kullandı.

2 3 4 1

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.