DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Yağışlı

Milli Mücadele döneminde İzmit önemli bir irtibat merkezidir

Milli Mücadele döneminde İzmit önemli bir irtibat merkezidir
28.03.2016
1.438
A+
A-

_MG_7512 IMG_7451 IMG_7467 IMG_7473 _MG_7492Prof. Dr. Metin Ayışığı; “İstiklâl Savaşı’ndaki başarının başlıca sebeplerinden biriside silah ve cephane temini”dir.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Ayışığı “Milli Mücadele’de İstihbarat, Mühimmat Sevkiyatı ve Kocaeli” başlıklı bildirisinde İstanbul’dan Anadolu’ya silah sevkiyatı sırasında yaşananları anlattı. Teşkilatı Mahsusa üyelerinin İstanbul’dan ele geçirdikleri silah ve mühimmatı İzmit üzerinden Ankara’ya aktardıkları aktaran Prof. Dr. Metin Ayışığı; “Yavuz Zırhlısının topları sökülerek kaçırıldı ve o toplar Büyük Taarruz Savaşında kullanıldı” dedi.

İZMİT ÖNEMLİ BİR İRTİBAT MERKEZİYDİ

Anadolu’ya silah, cephane, mühimmat ve subay kaçırıldığını ifade eden Prof. Dr. Metin Ayışığı konuşmasını şöyle sürdürdü; 6 Mayıs 1920’de Ankara Hükümeti’nin, İstanbul Hükümeti ile resmî muhaberatı yasaklayan kararına rağmen, gizli teşkilatlar ve Osmanlı Hükümeti ile yapılan muhaberatın İzmit üzerinden devam etmiştir. Bu bakımdan hem istihbarat, hem de mühimmat ve subay sevkiyatında İzmit önemli bir irtibat merkeziydi. Nitekim 18 Aralık 1921 tarihinde Muavenet-i Bahriye Heyeti tarafından bir deniz tayyaresi ile Turgut Reis Zırhlısı’nın 7,5’luk toplarına mahsus 256 atım mermi İzmit’e gönderilmiştir. 12 Kasım 1921’de Muavenet-i Bahriye Heyeti tarafından hazırlanan iki tayyare, yedek aksamı ile birlikte İzmit Menzil kumandanlığına sevk edilmiş, Felah Grubu ise 20 Şubat 1922’de piyade mermisi, uçak mermisi, çeşitli askerî malzeme ve silah, 30 Ekim 1922’de de yedek aksamı ile birlikte iki deniz uçağını İzmit’e göndermiştir.

 DÖRT BİLDİRİ SUNULDU

Pertev Paşa Salonunda yapılan beşinci oturumda Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu Mondros Mütarekesi Sonrasında ve Yunan İşgali Döneminde Kocaeli, Prof. Dr. Serpil Sürmeli İzmit Körfezi Depresyonunda Büyük Yunan Yıkımı ve Samanlıdağ Muhacereti, Prof. Dr. Metin Ayışığı Milli Mücadele’de İstihbarat, Mühimmat Sevkiyatı ve Kocaeli, Yrd. Doç. Dr. Selçuk SEÇKİN Kocaeli Vilayetine Yerleştirilen Dağıstan’lı Muhacirlerin Sultan Reşat Himayesinde Kurulan Yalova-Reşadiye(Güneyköy)e İskânı ile Gerçekleşen İnşa Süreci başlıklı bildiri sundular.Pertev Paşa Salonunda yapılan bir diğer oturumda Prof. Dr. Ergün Laflı Gazi Süleyman Paşa Devri Öncesinde Bizans Döneminde Kocaeli İli Arkeolojisi ve Tarihi, Doç. Dr. Hülya Boyana, Bithynia Bölgesinin Tarihi ve Kullandıkları Takvim, Yrd. Doç. Dr. Kamil Doğancı Geç Antikçağda Hacı Yolu Üzerinde Bir Merkez Nikomedia, Araş. Gör. Muhittin Çeken ve Yrd. Doç. Dr. Şükran Bizans-Arap Mücadelelerinde Kocaeli Nıkomedıa) ve Çevresi, Dr. Kurtuluş Kıymet Hititçe Metinlerde Sakarya Irmağı başlıklı bildiri sundu

İZMİT ÖNEMLİ BİR HAC YOLU

Yrd. Doç. Dr. Kamil Doğancı Geç Antikçağda Hacı Yolu Üzerinde Bir Merkez Nikomedia başlıklı bildirisinde İzmit’in Hristiyanlık için önemine değindi. 4.yüzyılda Hristiyanlığın serbest hale gelmesiyle Hristiyanların hac için Kudüs’e gitmeye başladığını bu amaçla İzmit (Nikomedia) güzergâhını kullandığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Kamil Doğan; “Hacı Yolu hakkındaki bilgilerimiz başta arkeolojik verilere dayanmaktadır. Bu yol üzerinde bulunan çok sayıdaki miltaşı, köprü ve yol kalıntıları yolun güzergâhı hakkında önemli bilgiler verir” dedi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.