DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Parçalı Bulutlu

MUHTEŞEM AÇILIŞ TÖRENİ İLE START VERİLDİ

MUHTEŞEM AÇILIŞ TÖRENİ İLE START VERİLDİ

‘Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu’ naDSC_0601 DSC_0605 _MG_1740 _MG_1757 _MG_1759 DSC_0556 DSC_0574 DSC_0578 DSC_0581 DSC_0591

Onursal Başkanları Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Sadettin Hülagü ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellieş olan ‘Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu’ Gölcük Vizyon 2023 kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO işbirliğinde dün Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen törenle açıldı.

Açılış törenine çok sayıda katılım sağlandı. Programa Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yrd. Prf. Dr. Bekir Çakır, KOÜ Rektörü Prf. Dr. Sadettin Hülagü’nün eşi Ümmühan Hülagü, Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr.Metin Şentürk, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Turnalı Özgören, ilçemizin STK Başkanları, dernek başkanları, daire müdürleri, çalıştay katılımcıları, sempozyum düzenleme kurulu, programın sponsoru Gölcük Kuyumcular Dernek Başkanı Naim Gürel ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Can, “Sempozyumumuz Gölcük’e önemli değer katacaktır”

Programda ilk olarak konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Mine Can, şu sözleri dile getirdi: “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz ‘Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu’ muzun Onursal Başkanlığını Kocaeli Üniversitemizin Değerli Rektörü olan Prf. Dr. Sadettin Hülagü ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’e teşekkürlerimi sunuyorum. Sempozyumumuz gerçekten çok önemli ve birbirinden önemli sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Bu sempozyumun Gölcük’e önemli değer katacağını düşünüyorum” dedi.

Şentürk, “Gölcük için önemli bir sempozyum”

Can’ın konuşmasının ardından Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, “Bugün Gölcük için gerçekten güzel ve önemli bir gün. Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumunda birbirinden önemli programlar icra edilecek ve halkın kuyumculuk takı tasarımı hakkında merak ettikleri her türlü sorunun cevabını programlarımızda bulacaklardır. Ben öncelikle sempozyumumuza destek olan ve Onursal başkanlığını yapan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü beyefendiye, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’e ve bu önemli sempozyuma sponsor olan Gölcük Kuyumcular Derneği Başkanımız Sayın Naim Gürel’e teşekkür ediyorum” dedi.

Ellibeş, “Bizler Kocaeli’de bir ilki gerçekleştirdik”

Başkan Şentürk’ün konuşmasının ardından Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Yerel Yönetimler çok geniş bir yelpaze ile halkın karşısındalar. Bizler ben demeden Gölcük’ümüze Gölcük’ün dinamikleri ile hizmet anlayışı sağlamalıyız. Bu anlayışla da bizler Kocaeli’de bir ilki gerçekleştirdik ve Kocaeli’mizin değeri Üniversitemizle ortak projeler yürütmeye devam ediyoruz. Bu projeler ile Gölcük’e önemli katkılar sağlıyoruz. Bugünde açılışını yaptığımız bu önemli sempozyumun Gölcük’e büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Böylesine önemli sempozyumda destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çakır, “Bu türlü önemli projelere değer veriyorum”

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prf. Dr. Bekir Çakır, “Bu önemli sempozyumda Üniversitemizle işbirliği yapıp ortak proje üreten Gölcük Belediyesi’nin değerli başkanı Mehmet Ellibeş’e teşekkür ediyorum. Burada çok güzel bir ortam var ve bu projenin Gölcük’e ve ilimize önemli katkılar sunacağını düşünüyorum” dedi.

Yazıcı, “Gölcük böylesine önemli projeler ile daha da gelişecektir”

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, “Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu’ nda emek veren herkese ve Kocaeli Üniversitemizin değerli Rektörü Prf. Dr. Sadettin Hülagü beyefendinin değerli eşi Ümmühan Hülagü hanımefendiye emeklerinden ve sempozyuma desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Bu türlü organizasyonları gerçekten önemsiyorum. Çünkü Gölcük böylesine önemli projeler ile daha da gelişecektir. Umarım bu türlü projeler devam eder” diye konuştu.

“Sempozyumun ana hedefi Gölcük ve çevresinde hizmet veren kuyumcu esnafı ve sanatlarını bir çatı altında toplamaktır”

Sempozyumun ana hedefi, kuyumculuk ve takı tasarımı alanında çalışan sanatçı ve akademisyenleri bir araya getirmek, deneyim ve üsluplarını paylaşmalarına olanak sağlamak, eğitim- öğretimin niteliğini geliştirmek ve bu sayede karşılıklı iletişim ve etkileşme fırsatı yaratmaktır. Diğer yandan ise dünya kuyumculuk sektörünün önemli merkezlerinden olan İstanbul’a yakınlığı itibariyle Gölcük ve çevresinde hizmet veren kuyumcu esnafı ve sanatlarını bir çatı altında toplamaktır.

Birbirinden değerli sanatçılar Sempozyuma katılım sağladılar

Dün gerçekleştirilen açılış programının ardından aynı salonda Değerli taş uzmanı-Gemolog Martin Metin ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Mücevher Sanatkarı Viktor Öcal’ın seminerleri ile devam edecektir. Sempozyumun uygulama kısımları 29-30 Mart tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO’da devam edecek.

Programlar 3 gün sürecek

Programa bugün Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO’da saat 10.00 Viktor Öcal ‘Negatif Heykel Tekniği’ üzerine yapacağı çalıştay gerçekleştirilecektir. Saat 13.00’de Yrd. Doç. Dr. Nilgün Şeker’in ‘Tablolar üzerinden Rönesans ve Osmanlı Takıları’ adlı sunumu, saat 14.00’de sempozyum davetli sanatçılarından Yrd. Doç. Dr. Haldun Şekerci’nin ‘Türk Kuyumculuğu’nda Geleneksel Savat Tekniği’ üzerine yapacağı çalıştay ile devam edecektir.

Sempozyum 30 Mart’ta sona erecek

30 Mart 2016 Çarşamba günü Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO’da saat 10.00 sempozyum davetli sanatçılarından Yrd. Doç. Dr. Gülten Kurt ‘Candan Cama Boncuk Çalıştay’ı saat 11.00’de Öğr. Gör. Abdil Saraçoğlu ‘Bilgisayar Destekli Takı Tasarımı ve Üretimi’ adlı sunumu saat 13.00 Yrd. Doç. Dr. Mine Can’ın ‘Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Örme Tekniği Hazırlanan Düğmeler’ adlı sunumu ile devam edecektir. Sempozyum uygulama bölümünün programı aynı gün saat 14.00’de sempozyum davetli sanatçılarından Viktor Öcal’ın söyleşisinin ardından ve sempozyum düzenleme kurulu ve sempozyum davetli sanatçılarının değerlendirmeleri ile sona erecektir. Sempozyum kapanış töreni ise 30 Mart 2016 Çarşamba günü saat 18.00’de Değirmendere Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek olan kapanış sergisi tamamlanacaktır.

Sempozyuma sponsorluğu Gölcük Kuyumcular Derneği Başkanı Naim Gürel yaptı

Gölcük-Değirmendere Kuyumcular Derneği Başkanı Naim Gürel’in destekleriyle gerçekleştirilen sempozyumun gelişen ve yenilenen bir düşüncesiyle her yıl devam etmesine yönelik planlamalar başlatılmıştır.

Çalıştay Katılımcıları

Victor Öcal (Sadekar-Kültür Bakanlığı Sanatçısı) İstanbul, Yrd. Doç. Dr. Gülten Kurt (Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Bolu, Öğr. Gör. Dr. Haldun Şekerci (Dumlupınar Ün. Kütahya Teknik Bil. MYO) Kütahya, Öğr. Gör. Abdil Saraçoğlu (KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO)

Sempozyum Düzenleme Kurulu

Yrd. Doç. Dr. Mine Can (Sempozyum Yürütücüsü ve KOÜ: Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü), Dr. metin Şentürk (Gölcük Kent Konseyi Başkanı), Levent Değirmenci (Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı), Fatih Bayram (Gölcük Kent Konseyi Genel Sekreteri-Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Yöneticisi), Yrd. Doç. Dr. Nilgün Şener (KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO), Öğr. Gör. Abdil Saraçoğlu (KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO), Öğr. Gör. Selda Özturan (KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO); Öğr. Gör. Sevtap Örgel (KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO)

Gemolog Martin Metin’in teşekkür plaketini vekaleten Yrd. Doç. Dr. Mine Can aldı

Programın sonunda Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Değerli Taş Uzmanı – Gemolog Martin Metin’e ödülünü vermek için kürsüye geldi. Fakat Martin Metin’in teşekkür plaketini Metin’in programa katılamamasından ötürü vekâleten KOÜ Değirmendere Ali Özbay MYO Müdür Yrd. Doç. Dr. Mine Can aldı.

Ümmühan Hülagü’ye teşekkür hediyesi

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, sempozyumda emeklerinden ötürü için KOÜ Rektörü Prf. Dr. Sadettin Hülagü’nün eşi Ümmühan Hülagü’ye teşekkür hediyesi verdi.

Viktor Öcal unutulmadı

KOÜ Rektör Yardımcısı Prf. Dr. Bekir Çakır ise sempozyuma katkılarından ötürü Kültür Bakanlığı Sanatçısı Mücevher Sanatkârı Viktor Öcal’a teşekkür plaketi takdim etti.

Arif ÖZTOK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.