DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Yağışlı

Osmanlı da Kocaelili 51 beylerbeyi 10 vezir görev yapmıştır

Osmanlı da Kocaelili 51 beylerbeyi 10 vezir görev yapmıştır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Uluslararası Gazi Süleyman Pasa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu “Osmanlıda Kocaeli Sancağı” koşunu ele alındı

Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Orhan Kılıç’ın yaptığı oturumda ilk konuşmacı olarak söz alan Kılıç “ Kocaeli sancağının kuruluşundan 16.  Yüzyılın son çeyreğine kadar Anadolu eyaletlerinden sayıldığını daha sonraki süreçte ise kaptan paşalığa bağlı sancak olarak varlığını devam ettirdiğini görüyoruz “dedi.  Kocaeli’nin idari yapısının Süleyman Paşa ile başladığını daha sonra sancak beyleri tarafından yönetildiğini belirten Kılıç 17.  Yüzyılın ortalarından sonra Kocaeli sancağı artık paşalara verilmeye başlamıştır. Kocaeli’nde toplam 51 tanesi beylerbeyi 10 tane de vezir yönetici bulunmuştur “dedi.

KOCAELİ DONANMAYA VERDİĞİ DESTEK ÖNEMLİYDİ

Oturumda daha sonra konuşan Doç. Dr. Emine Dingeç , “Kaptan pasa eyaletine bağlı  olarak Kocaeli Sancağı” konusunu ela aldı. Kocaeli sancağının zaman zaman değişikliğe uğrayarak farklı eyaletlere bağlandığını ifade eden Dingeç “Kocaeli zaman zaman Süveyş Kanalına zaman zaman da Mora’ya bağlanmıştır dedi. Kocaeli Sancağının Kaptan Paşa Sancağına bağlanmasının en önemli nedeninin Marmara havzasında önemli limanlara sahip olmasıdır. Kocaelisancağının donanmaya verdiği lojistik destekte önemliydi “dedi.

IMG_0745OSMANLIDA YUVACIK’TAN İSTANBUL’A KAR TAŞINIYORDU

Oturumun devamında konuşan Doç.Dr. Sebahattin Şimşek,  18.  Yüzyılın ikinci yarısında Kocaeli Sancağının tarihinden kesitler sundu.  Kocaeli sancağınınİstanbul’a odun kömür kereste ve tahılihtiyacınıkarşılamakiçin önemli noktalardan biri olduğunu hatta Yuvacık dağlarından İstanbul’a kar bile taşındığını belirtti. İstanbul’un taze peynir ve tulum peynirinin de Kocaeli ve Adapazarı gibi vilayetlerden karşılandığını ifade etti.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.