DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Yağışlı

Seka Kâğıt Fabrikası sayesinde İzmit’e su ve elektrik geldi

Seka Kâğıt Fabrikası sayesinde İzmit’e su ve elektrik geldi
????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

 Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda İzmit’e su ve elektriğin Seka Kağıt Fabrikası sayesinde geldiği anlatıldı.Tarihi sempozyum katılanlarca büyük beğeni topladı.

Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III’nun ikinci gününde gazi Süleyman Paşa Salonu’ndaki 5. ve son oturumda ‘’İzmit Kağıt Fabrikası Ve Faaliyetleri’’ konulu sunum Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu(Marmara Üniversitesi) tarafından yapıldı. Kağıdın Kocaeli’nin tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu aktaran Beyoğlu, yerli kağıt üretiminde önemli bir yeri olan İzmit Kağıt Fabrikasının kurulmasının İş Bankasının başında bulunan Celal Bayar’ın girişimleriyle gerçekleştirildiğini anlattı. Beyoğlu, ‘’Fabrikanın projeleri Mehmet Ali Kağıtçı tarafından hazırlandı. Celal Bayar’ın İktisat Vekilliği sırasında kağıt üretimi acısından çok uygun bir coğrafya olan İzmit şehrine fabrikanın kurulmasına karar verildi. Fabrika şehrin ekonomik hayatına ve

kağıt sanayisine önemli katkılar yaptı. İzmit’i sanayi merkezi haline getirdi. Kağıt konusundaki dışa bağımlılığı ortadan kaldırdı. Şehire elektrik ve su verilmesini sağladı. Elde ettiği elektriğin fazlasını şehre verdi. TRT kurulana kadar İzmit’ten radyo yayını yapılmasını sağladı’’ bilgisini verdi.

 

MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN İZMİT TOPLANTISI

‘’Atatürk’ün İzmit Basın Toplantısı (16-17 Ocak 1923) Ve Bu Toplantıda Verilen Önemli Mesajlar’’ konulu sunumda Prof. Dr. Osman Akandere(Necmettin Erbakan Üniversitesi), Mustafa Kemal Paşanın çıktığı Batı Anadolu gezisinin en önemli bölümünün İzmit’te dönemin bazı İstanbul gazetelerinin başyazar ve yazar konumundaki gazetecilerle yaptığı “basın toplantısı”nın oluşturduğunu anlattı. Prof. Dr. Akandere, bu toplantının aynı zamanda Mustafa Kemal Paşanın uzun vadede gerçekleştirmeyi düşündüklerini açıkladığı bir geleceği belirleme toplantısı olduğunu vurguladı.

 

TÜRK JAN DARK’I KARA FATMA, İZMİT’TE SAVAŞTI

‘’İzmit’te Türk Jan Dark’ı Fatma Seher Hanım’’ konulu sunumuyla Doç. Dr. Esma Torun Çelik(Kocaeli Üniversitesi); vatanı uğruna savaşmaya Balkan savaşlarında eşinin yanında başlayan Fatma Seher Hanım, namı diğer adıyla Kara Fatma ile ilgili bilgiler verdi. Kara Fatma’nın Mustafa Kemal Paşa’dan aldığı emirle İzmit’e geldiğni ve milli mücadeleye burda destek verdiğini anlatan Çelik, ‘’Küçük kızının da yer aldığı çetesiyle birlikte İzmit’te işgal güçlerine ağır kayıplar verdirmiştir. Bu korkusuz kadın İzmit’in düşman işgalinden kurtarılması sürecine kadar, -kızının parmağının kopmasına rağmen- çetesiyle birlikte savaşmaya ve halka güvenkaynağı olmaya devam etmiştir’’ dedi. Bu küçük dev kadının yerli ve yabancı yazarların ve diplomatların da ilgi odağı olduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. Çelik, ‘’Ankara’ya giderek bir süre kalmış, hatta Rus elçisinin desteğiyle Kırım’a gidip gelmiştir. Türklerin Jan Dark’ı ve milli mücadelenin en önemli kadın kahramanlarından sayılan Kara Fatma, İzmit’in kurtuluşundan sonra da mücadeleye Sakarya Savaşı’na katılarak devam etmiştir. Büyük Taarruz’a da katılarak, Bursa’nın kurtuluşuna da önemli katkılar sağlamıştır’’ dedi. Oturumda ayrıca ‘’Kocaeli Tarihine Gönül Verenler Bir Portre Denemesi: Rıfat Yüce’’ Doç. Dr. Funda Selçuk Şirin(Kocaeli Üniversitesi) ve ‘’Milli Mücadele Yıllarında İzmit’te Bir Amerikalı Doktor’’ Doç. Dr. Bestami S. Bilgiç(İpek Üniversitesi) sunumları da yapıldı.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.