DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 22°C
Çok Bulutlu

SOKAKLARDA GEÇEN NİCE HAYATLAR VE BAYRAM ALİ BIÇKIN

28.03.2016
888
A+
A-

Hayat bazen ibretlik yaşam tarzlarına sahne olur, ne yazık ki biz onlardan hiç ders almayız. Kendini ulu çınar zannedip, sonunda uluyanları çok gördüm. Hayat böyle bir şey. Hiç bir zaman ne oldum demeyeceksin, çünkü ne olacağın hiç belli değil. Attığın her adımda üzerine sıçrayan çamurların bir gün seni boğacağını ve bumerang gibi atılan her ayıbın geri döneceğini düşüneceksin. Hayat gariban için de gariptir. Düşünün, en yakın akrabaları tarafından horlanan, babadan kalma malları bir şekilde satılmaya zorlanan bir adamdan bahsediyorum. Kırk yıldır tanırım, zamanında ne kadar da yağız delikanlıydı. Kömür küfelerini birinci kattan dördüncü kata çıkarır, sonunda nafakasını cebine koyup ya bir fırının sıcaklığına sığınır ya da kahve köşelerinde sandalye üzerinde uyurdu. Bu adamın adı Bayram Ali Bıçkın. 1963 yılında Gölcük’e ayak bastığı günden beri sıcak bir yatakta uyumamış bir garip. Belki bir derviş. Bilemem. Ama Allah’ın sevgili kulu ki o zor şartlar altında hiç isyan etmeden kaderine of demeden hayata küsmeden bugünlere geldi. Sevgili Bayram Ali Bıçkın sağ olsun her hafta gazetemize uğrar. Dün de öyle yaptı, geleneği bozmadı. Ben kedisine “Hadise Bayram” diye takılırım. Bu ad aslında ona hiç yakışmıyor. Nereden aklıma geldi de bilmem. Ömründe hiç bir hadiseye karışmamış ter temiz bir ihtiyar delikanlıdan bahsediyorum. Dün epey sohbet ettik. Eski günlere doğru yolculuk yaptık. Bir nevi nostalji rüzgarları estirdik, kimilerinin de kulaklarını çınlattık.

BAYRAM NE ZAMAN BAYRAM GÖRECEK?

Garip bir adam. Kimseyle işi olmaz. Dedikodu yapmaz. Kendisine yardım edenlere karşı her zaman duacıdır. Mesela Gölcük Kaymakamlığının Sosyal Yardımlaşma Vakfındaki Yöneticisi Zehra Hanımı pek sever. Ona çok iyi davranırmış, yardımlarını gününde yaparmış. Devletin karınca kararınca olsa da elini üzerinden çekmemesi Bayram için güzel bir güvence. İlaçlarını vakıf aracılığıyla temin ediyor. Dün birlikte çorba içtik. “Bayram Aga nerede yatıyorsun?” dedim. Adres olarak Değirmendere Sahilindeki Ramazan’ın kahvesini gösterdi. “Zor olmuyor mu?” dedim. “Yapacak bir şey yok” dedi. “Sandalyeleri birleştiriyorum, üzerine bir battaniye seriyorum öylece yatıyorum. Benim üzerimde de bir battaniye var.” “Bu hayat kaç yıldır Bayram?” dedim. “53 yıldır aynen devam ediyor” dedi. Şimdi Türkiye’yi karış karış gezin bizim Bayram Aga gibi ikinci bir isim bulamazsınız. 53 yıldır sandalye tepelerinde kimi zaman köpeklerin solumasını hissederek merdiven diplerinde yatan bir babayiğitten bahsediyorum.  Ne hırsızlığı var ne arsızlığı. Tertemiz bir adam. İşin garibi yaşam tarzı ve yarım asrı geçen mücadelesi nedeniyle kuralların olduğu kurallara bağlı yaşanılan huzurevi ve bakımevleri gibi mekanlarda kalamıyor.

BU SEMBOLE SAHİP ÇIKMAK LAZIM

Bayram Ali Bıçkın bu ilçenin sembolüdür. 53 yıllık Gölcük hayatında hiç kimsenin ondan şikayetçi olduğunu duymadım ve şahit olmadım. Devlet tabi ki onu bir huzurevine yerleştirebilir. Lakin sabah kalk, akşam şu saatten sonra girilmez gibi kuralların dışında bir adam; böyle olunca da sandalye tepelerini tercih ediyor. Onun yaşadığı hayattan çok fazla şikayeti yok. Belli ki Değirmendereli Ramazan Kardeşimiz Bayram Ağabeyine sahip çıkıyor, onu hoş tutuyor. Yine şöyle diyelim, her ne kadar kahve kuşu ve gece bekçisi olsa da 76 yaşındaki bu garibanın sıcak bir yuvaya ihtiyacı var. Değirmendere’de alışık olduğu yerde ona bir mekan bulunamaz mı? Kendini emin hissettiği bir yerde yaşantısını sürdürse, ömrünün son demlerini de huzur içinde geçirir diye düşünüyorum. Her şeyden önemlisi Bayram Ağanın sabah sıcak bir çorbaya veyahut güzel bir kahvaltıya bir öğle yemeğine bir de akşam yemeğine ihtiyacı var. Malum bizler insanoğlu olarak günde üç öğün yemek yeriz. Dün çorbasını içememiş, ilaçlarını aç karnına almış. Sonra o çorbayı gazetede birlikte içtik. Böyle olmamalı. Gölcük 53 yıldır burada yaşayan şerefi ve namusuyla yaşayan herkesin sevdiği Bayram Agaya sahip çıkmalı. Çünkü bir nevi şahsına münhasır bir insan, Türkiye’de bir ikinci örneği yok ve yaşı 76. Yorgunluğun her geçen gün biraz daha üzerine çöktüğü yüzündeki çizgilerin her geçen gün biraz daha kalınlaştığı sakallarının her geçen gün biraz daha aklaştığı bir güzel adamdan bahsediyorum. Gölcük zengini çok olan bir ilçe. Gölcük idarecileri açısından ve ilçe hüviyetiyle birinci sınıf bir ilçe. Bayram Ali Bıçkın’a sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği gerek. Yatacak yer sıkıntısı yok, oradan şikayeti de yok. O halde koskoca Gölcük şanlı şöhretli ismiyle ve ben Donanma Kentini yönetiyorum diyen idarecileriyle Bayram Aganın adam gibi karnını doyursun. Devletin verdiği biri Sosyal Yardımlaşma Vakfı diğeri de yaşlılık maaşı olmak üzere karınca kararınca paralarda bırakın artık bu yaştan sonra Bayram Aganın cebine cep harçlığı olarak kalsın ki sokakta yürürken, canı dondurma çekse iki topak alabilsin.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
27 Kasım 2017
30 Ekim 2018
15 Eylül 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.