DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 18°C
Parçalı Bulutlu

TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ

TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ

Vergi rekortmenlerine takdirnameleri verildi

DSC_0243 DSC_0245 DSC_0215 DSC_0218 DSC_0219 DSC_0234 DSC_0239 (1) DSC_0239 DSC_0243 (1)

27 .Vergi Haftası kapsamında ilimizde  2015 yılında en fazla Gelir Vergisi  ve kurumlar vergisi tahakkuk ettiren mükelleflere yönelik düzenlenen  tören Wellborn  otelde gerçekleşti. Törene  Bilim Sanayi  ve Teknoloji  Bakanı Fikri Işık, Ekonomi  Bakanı Mustafa  Elitaş, Vali Hasan Basri  Güzeloğlu,Kocaeli Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,Cumhuriyet  Başsavcısı  Mustafa Küçük,Vergi Dairesi Başkanı  Erhan Çoşkun,Kocaeli  Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ,CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve çok sayıda sanayici katıldı.

Açılış konuşmasında Vergi Dairesi Başkanı Erhan Çoşkun  yaptı. Coşkun yapmış olduğu konuşmasında şunları dile getirdi.

COŞKUN “ TAHSİLATTA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”

“Vergi Haftası etkinliklerimizde maksadımız toplumda vergi bilincini ve vergi ahlakını oluşturmak, verginin öneminin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesini sağlamak ve vergi yükümlülüklerine gönüllü uyumu artırmaktır. Kocaeli’nin ödediği vergiler itibarıyla Türkiye bütçesine en fazla gelir temin eden iller arasında olması ve tahsilat ve  tahakkuk  oranıyla  da ilk sırada yer alması nedeniyle mutluluk duymaktayız.

2015 yılında en çok Gelir ve Kurumlar vergisi ödeyen mükelleflerimize ‘’teşekkür belgesi’’ takdim ederken kendilerini huzurlarınızda tebrik ediyorum. Çalışan , üreten ve istihdam oluşturan ,böylelikle hem kazanan  hem de kazandıran ,kazandığını bütün milletiyle paylaşan nihai olarak Kocaeli’ne  ve Türkiye’ye katkı sağlayan tüm mükelleflerimize  ve bu olumlu tablonun ortaya çıkmasında emeği geçen herkese Başkanlıgımız  adına huzurlarınızda şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum”dedi.

Ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise yapmış olduğu konuşmasında şunları dile getirdi

KARAOSMANOĞLU “ ÇALIŞINCA OLUYOR, ÜLKENİN DE ÇARKI BÖYLE DÖNÜYOR”

“Çalışmadan üretim olmuyor, üretim yapmadan kazanç olmuyor, kazanamazsan vergi nereden vereceksin. Ülkeninde çarkı böyle dönüyor, bugün ülkemizin geldiği bu onurlu durum sizlerinde çalışmasıyla alnınızın teriyle, helal kazancınızla, verdiğiniz vergilerle bu ülke gelişiyor. Okullar, hastaneler, yollar, hava alanları ve sosyal hizmetler yapılıyor. Sizler vergi veriyorsunuz bizde bizlere hizmet ediyoruz. Devletin yerelde sizlere en yakın teşkilatıyız, Büyükşehir Belediyesi olarak esnafımıza, tüccarımıza, iş adamlarımıza hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Allah kazancınıza bereket versin, vergi veren sizlere sağlık ve başarı versin. Derece alan bütün kardeşlerimi kutluyorum” diyerek sözlerini bitirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu düzenlenen gecede konuşma yaptı. Vali Güzeloğlu yapmış olduğu konuşmasında şunları dile getirdi.

GÜZELOĞLU “SİZLER ÜLKEMİZİN KAHRAMANISINIZ”

“Bugün böylesine bir törene ev sahipliği yapmaktan ötürü büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum. Ödül alan ülkenin gelişmesine katkı sunan, tüm vergi mükelleflerimize içtenlikle teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sizler Türkiye’nin istikrarlı kalkınmasının sağlayıcısı, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan temel hazırlayıcısı, iş adamlarımız, kahramanlarımızsınız. İki yüzü aşkın gümrük bölgesinde Türkiye’yi temsil eden Türk bayrağını ve Türk ürünlerini taşıyan uluslar arası rekabette büyük bir başarı sergileyen sizlere yardımcı olmak, önünüzü açmak, her açıdan yardımcı ve yapıcı olmak temel ödevimiz ve önceliğimizdir. Daha büyük hedeflere ulaşmanız ve bunu sağlamanızın yardımcısı olmaya hazırız. Tüm vergi mükelleflerimizi içtenlikle kutluyor ve teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığının 2015 yılında gelir ve kurumlar vergisinde ilk on’a giren ve isimlerini açıklayan Vergi rekortmenlerine Teşekkür ve Takdim Belgesi töreninde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık konuştu. Bakan Işık yapmış olduğu konuşmasında şunları dile getirdi.

IŞIK “2002 YILINDAN BU YANA İSTİKRARLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Bu gece aranızda bulunmaktan son derece mutluyum. Bugün ödül alan tüm girişimcilerimizi tüm vergi mükelleflerimizi kutluyorum. İş insanlarımızın önünü açmak böylesine değerli insanların önün açmak için ne yapsak azdır. 2002 yılına göre neredeyse 5 katına çıkan 2016 bütçemizin büyüklüğü 570 milyar Türk lirası. Bu bütçede de ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyen bütçemiz var. 14 yıl boyunca bütçe dengelerini bozabilecek en ufak bir adım atmadık. 2015 ve 2016 yılında iki seçim yaşamamıza rağmen bütçede sıkıntı yaşatmadık. Bankalar artık devleti değil özel sektörü fonlamaya başladı. Körfez köprüsünü Mayıs ayında trafiğe açacağız. Kocaeli ye değerli yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Kocaeli kişi başına düşen vergi tahsilatında ilk sırada yer alıyor. Kentimizden alınan verginin kentte harcanması için yoğun çaba harcıyoruz. Türkiye mali disipline uymaya devam edecektir. Dünya ekonomisi henüz küresel krizden çıkıp toparlanmış değil. Türkiye’nin sınırlarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Buna rağmen büyümeye devam ediyoruz. İleri teknoloji alanında Kocaeli’ye güveniyoruz. Kocaeli üretim merkezi olduğu gibi teknolojinin de merkezi olacaktır. Vergi konusunda hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum. Verdikleri vergi ve oluşturdukları istihdam için iş dünyamıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın konuşmasının ardından son olarak söz alan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise şunları dile getirdi.

ELİTAŞ “ DÜNYADA DARALMA OLURKEN TÜRKİYE İHRACAT ORANINI %8 BÜYÜTTÜ, KOCAELİ VERGİ KONUSUNDA MEDARI İFTİHARIMIZ”

“ Bu sene ki hedefimiz, sizin katkılarınız ve bizim de desteğimiz ile ithalatımızı her geçen gün yükseltmeye devam edeceğiz. 2008 yılında dünya da yaşanılan krizin ardından başka ülkelerin hala etkilerini yitirmediği şu dönemde Türkiye 24 çeyrektir emin adımlar büyümesini sürdürüyor. Kocaeli Türkiye’nin medarı iftiharımız. Türkiye ortalamasının beş misli fazla vergi veriyor, sizlere bu hassasiyetiniz ve vergi kutsaliyetinin en yüksek şekilde bildiğiniz ve buna göre davrandığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Böyle bir ilin Vekili ve Bakan’ı olmak gurur vericidir” diyerek sözlerini bitirdi.

ÖDÜL ALANLAR AÇIKLANDI

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın konuşmasının ardından Kocaeli 2014 Vergilendirme Dönemi Yıllık Kurumlar Vergisi Rekortmenleri açıklandı. Yıldız Entegre, Nuh Çimento, Alstom, Yılport, Tezcan Galvaniz, Nam et Gıda, Teklas Kauçuk, Roma Plastik ve Eko Sinerjiye, Ardından 2014 Vergilendirme Dönemi Yıllık Gelir Vergisi Rekortmenleri açıklandı. Vefa İbrahim Aracı, Ural Ataman, Mehmet Ali Gündoğan,  Alparslan Seymen,  Süleyman Ataç,  Melek Şahin oldu. Tören yapılan teşekkür belgesi takdiminin ardından hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.