DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Sisli

Yüzyıl da Kocaeli idari yapısı çok sık değişen şehirlerdendir

Yüzyıl da Kocaeli idari yapısı çok sık değişen şehirlerdendir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumunda uzmanlar 19. Yüzyıl da Kocaeli’ni anlattı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumunun ikinci gününde Prof. Dr. Ahmet Aksın 19 yüzyıl da Kocaeli’ni anlattı. Aksın,  19.  Yüzyılda Osmanlı da idari yapının bozuk olduğunu ifade ederek Kocaeli’nin 1857 ye kadar Kastamonu’ya bağlı sancak olduğunu ifade etti. Kocaeli’nin yapısının sık sık değişikliğe uğradığını ifade eden Aksın 1864 yılında Kocaeli’nin sancak olduğunu belirtti. Aksın “Osmanlı şehirleri arasında idari yapısı çok sık değişen şehirlerin başında gelmektedir. Bunun nedeni de İstanbul’a yakın olması ve tersane fazlalığına bağlayabiliriz” dedi.

 GÖLCÜK VARSA BUNU YAVUZ GEMİSİNE BORÇLUDUR

Oturumun ikinci bölümünde Yrd. Doç. Dr. Yasemin Nemlioğlu Koca, TCG Yavuz” Kocaeli’nde bir sancak gemisi” konusunu işledi. Koca “Bugün bir Gölcük varsa bu Yavuz gemisinin sayesindedir” dedi. Yavuz gemisi konusunda teknik bilgiler veren Koca, Yavuz Gemisinin tarihteki önemine değinerek “Yavuz Gemisi yüksek caydırıcılığı sayesinde Karadeniz de Osmanlı’nın Rusya’yı engellenmesinin en büyük sebebi olmuştur. Bu nedenle Yavuz Gemisinin tarihte ki önemi çok büyüktür. Yavuz gemisi müze olmayı çok hak ediyordu ama ne yazık ki dönemin yönetimi tarafından hurdaya ayırarak satılmış ve jilet olmuştur ”dedi.

 

KAĞITSPOR ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTI

Oturumun devamında Yrd. Doç. Dr. Levent Atalı 1937 den günümüze Kocaeli tarihinde Kagıtsporu anlattı.  Dönemin fabrikada çalışanları tarafından kurulduğunu ifade eden Atalı kulübün ilk 10 yılında Mehmet Ali Kâğıtçı’nın yaptığını daha sonra ise fabrikanın kapanmasına kadar üst yönetimden kişilerin yöneticilik yaptığını belirtti. 2005 yılından sonra İzmit Belediyesi ve daha sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kagıtspor’u devraldığını ve isminin yaşatıldığını ifade etti. Kagıtspor’un spor alanında birçok başarıya imza attığını ifade eden Atalı, Kagıtspor’un birçok branşta ilkleri başardığını belirtti.
SOKAK İSİMLERI KENTİN KİMLİGİDİR  Sokak isimleri üzerinden geçmişten günümüze izler konusunda konuşan Yüksek Mimar Filiz Ertürk”  sokaklara verilen isimler geçmişten günümüze önemli veriler aktarmaktadır. Bu da o bölge hakkında coğrafi sosyoloji ve yapısal anlamda önemli bilgi verir “dedi.  Akçakoca Mahallesi’nde mahalle meydan ve sokak isimlerini incelediklerini ifade eden Ertürk, Sokak isimlerinin yıllara ekonomik ve sosyo kültürel değişimlere göre değişiklik geçirdiğini ifade ederek bazı sokakların dönemsel olarak isimlerini koruduğunu belirtti. Kapanca sokağın 90 yıldır ismini koruduğunu belirten Ertürk “Burası kapan işi yapan kişilerin konakladığı yerdir bir diğer ismi değişmeyen sokak ise Orhan camii den ismini alan “Orhan mahallesidir” dedi.

 

GEBZE DE HAYVAN VEBASINDA 585 SIĞUIR TELEF OLDU

Oturumda bir diğer konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Kurtulmuş Demirkol 1897-1898 yıllarında Gebze kazasında yaşanan hayvan vebasını anlattı.  Demirkol “ 1897 başında İzmit kazasında sığır vebasının daha sonra Gebze’ye sıçrayarak 585 sığırın telef olmasına neden olmuştur.  O dönemde ciddi tedbirler uygulayan Osmanlı devleti hayvanları yakarak Gebze ve İzmit kazalarını karantina altına alınmıştır. Halk için büyük bir sıkıntı oluşturmuştur dönemde Avrupa’dan uzmanlar getirilerek incelemeler yapıldı. Daha sonra ise mayıs ayında hastalık kendiliğinden gitti” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.