DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 25°C
Gök Gürültülü

1 MAYIS’I KUTLAYACAK

1 MAYIS’I KUTLAYACAK

TÜRK HARB-İŞ KOCAELİ ŞUBESİ

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi yaptığı basın açıklaması ile 1 Mayıs’ı kutladı ve programlarını açıkladı.

“Tüm emek şehitlerini bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz”

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Turhan Yıldız’ın basın açıklamasında, “Dünya Emekçilerinin uzun mücadelesinin sonucu ve sınıf dayanışmasının önemli bir günü olan 1 Mayıs Bayram günüdür.Birlik, Dayanışma ve Haksızlıklara karşı mücadele günü olan 1 MAYIS, ülkemizde ilk defa 1905 yılında İzmir’de kutlanmış, 1923 yılında da resmi olarak kutlanmaya başlanmıştır. 2009 yılında da resmi tatil olarak ilan edilmiştir.Tarihinde hak arama mücadelesinde idam edilen, işinden olan, hapislere atılan, provokasyonlara getirilip katledilen emekçiler, grev, eylemler ve yürüyüşler ile tarihin sayfalarında silinmez izler bırakmıştır. Tüm emek şehitlerini bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.”

“1977 kanlı 1 MAYIS’ta emekçilerin tarihinde, kara bir leke olarak yer almıştır”

“1977 kanlı 1 MAYIS’ta  emekçilerin tarihinde, kara bir leke olarak yer almıştır. 1980 darbesiyle daha önceki darbeler gibi özgürlükler ve haklar kısıtlanarak, kazanımlar bir bir geri alındı. Peşinden yasaklar dönemi başladı.Yöneticilerin ideolojik yaklaşımları ve sermayenin taleplerini harfiyen uygulamaları sonucu günden güne eriyen, zayıflayan ve sayıları iyice düşen sendikalı işçi sayısı emekçilerin örgütlenme sıkıntılarından dolayı farklı sorunlar yaşamaya başladı. Sermaye ve İktidarların yanlış uygulamalarına, sendikaların da ideolojik yaklaşımları, mücadele ve hak arama yöntemlerine siyasal yaklaşımları, sendikalara olan güveni azaltmıştır. Sendikacılığı sadece 1 Mayıs’ta hatırlayan zihniyetler ideolojik saplantılarından dolayı  Sendikalara; Türk Milletinin sevgisini ve sempatisini kaybettirdi. Sendika ve 1 MAYIS denilince akla, terör örgütlerinin ve bazı marjinal grupların bayrak ve flamaları akla gelir oldu. Bu yaşananlardan ders alıp,  bizler asıl işimizi yaparak, siyasetimizle değil hizmetlerimiz ile gündemde olmayı tercih ediyoruz. Türk Harb-İş Sendikasının kurumsal kimliğinin en önemli parçası olan her alanda Millilik, Ülke Savunmasına hizmet eden bizlerin sorumluluğunu bu hassas dönemde daha da arttırmıştır.”

“1 MAYIS gibi bayramlarımızı, özel günlerimizi, düğün ve cemiyetlerimizi huzurlu bir ortamda yapabilecek bir ülke en büyük hayalimizdir”

“Bizler diyoruz ki; fabrikaların ve yeni iş imkanlarının devamını sağlamak için önce özgür bir vatan, huzurlu bir toplum, terörün bittiği huzurun geldiği bir ülke ve tüm unsurları ile kardeşçe yaşayan bir millet topluluğu şarttır. 1 MAYIS gibi bayramlarımızı, özel günlerimizi, düğün ve cemiyetlerimizi huzurlu bir ortamda yapabilecek bir ülke en büyük hayalimizdir. 1 Mayıs resmi tatil ilan edildikten sonra aynı alanlarda değil, farklı alanlarda her konfederasyon ve emek grupları kendi ideolojisine göre kutlama programına başladılar. Bu ayrışımı yapanlar yaşadıkları bu vatan toprağının kıymetini bilmeyen sınıf bilincini kaybetmiş, küçük olsun benim olsun mantığıyla hareket edenlerdir. “

B İ Z L E R

Bölünmek değil tek çatı altında birleşmek …………………….…..            İSTİYORUZ

Vergi de adalet ………………………………………………………   İSTİYORUZ

Kıdem Tazminatına güvence ………………………………….……  İSTİYORUZ

Taşeron işçilere iş güvencesi …………………………………….… İSTİYORUZ

Terör mağduru çalışanlara Gazi statüsü…………………………… İSTİYORUZ

Savunma Sanayi işlerimizin ve iş yerlerimizin devamını …….……            İSTİYORUZ

Savunma Sektörü çalışanlarına ağır iş kolu statüsü getirilmesini….         İSTİYORUZ

“Bu anlamlı günde ve bu hassas dönemde farklı bir mesaj vermek istedik”

İşte bu duygularla emekçi sınıfının 1 MAYIS bayramını bizlere hayal ettiğimiz ortamları sağlamak, vatanın her karış toprağını bizlerin özgürce yaşaması, bayrağımızı ve mukadderatımızı korumak için kanlarını akıtan tüm gazi ve şehitlerimizi olan minnet borcunu ödemek, onlara teşekkür etmek amacı ile Türk Harb-İş Sendikası olarak Şubeleri bulunan İl ve İlçelerde 1 MAYIS günü Şehitlik ziyareti yapılarak, bu anlamlı günde ve bu hassas dönemde farklı bir mesaj vermek istedik. Vatan savunmasında Gazi olan ve yaralanan arkadaşlarımız ile birlikte Gölcük Şehitliğini ziyaret ediyoruz.

“Dünyalık talep ve hak arama mücadelesinden vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz”

“Tüm üyelerimize adına bu bayram günümüzü sevdiklerimiz ve şükran borçlu olduklarımız ile geçirmek istedik. 1 MAYIS gibi özel günlerimizi; milletimizin bir parçası olan işçilerimizin huzur ve refah içinde yaşaması için yaşamlarından vazgeçenleri unutmadık unutmayacağız. Dünyalık talep ve hak arama mücadelesinden vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz. Bayramımızı bayram yapan vatan evlatlarının yanındayız. Ruhunuz şad, makamının cennet olsun.”

Türk Harb İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin gerçekleştireceği programlar ise şu şekilde;

SAAT   : 10.00

YER     : Gölcük Şehitliği (Gözlementepe)

SAAT   : 11.00

YER     : Şehit Ailesi Ziyareti – İHSANİYE

harbis

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.