DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 16°C
Yağışlı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Şubat ayı Sanayi endeksini değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Şubat ayı Sanayi endeksini değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2016 yılı Şubat ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: “2016 yılı Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,5, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %5,8 artmıştır. Arındırılmamış endeksteki yıllık artış ise %8,5 oldu.

  • Sanayi üretiminde 2015’in son çeyreğinde başlayan güçlü ivme, Şubat ayında da devam etmiştir. Sanayi üretimindeki yıllık artış, Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştır.
  • Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, takvim etkisinden arındırılmış verilere göre, imalat sanayindeki artış yüzde 6,2 olmuştur. Özellikle imalat sanayinde yıllık bazda yaşanan bu yüksek artış, sanayi üretiminin ilk çeyrek büyümesine oldukça olumlu bir katkı vereceğini göstermektedir.
  • İhracatımız, Şubat ve Mart ayında artış gösterdi. Önümüzdeki dönemde, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pazarlarımızdaki toparlanma, İran’a ambargonun kalkması ve yeni pazarlara açılım çalışmalarımız da ihracatımıza ve dolayısıyla sanayi üretimine olumlu yansıyacaktır. Avrupa Birliği’nin parasal genişleme hamlesi de Türkiye ekonomisine olumlu etki yapacaktır. Hem dış hem de iç talebi canlandıracak olan bu gelişmeler, ülkemizdeki yatırım ve üretim iştahını da artıracaktır.
  • Türkiye, bölgesel ve küresel birçok zorluğa rağmen, 2015 yılında %4 oranında büyüdü. Özellikle 4’üncü çeyrekteki %5,7’lik büyüme, son 17 çeyrekte görünen en yüksek rakam oldu. Ocak ve Şubat ayında sanayi üretiminde yaşanan artış, Türkiye’de iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğini ortaya koymaktadır. Son dönemde ekonomide yaşanan gelişmeler, ülkemizde istikrarın sürdüğünü ve Türkiye’nin 2016’da da güçlü bir büyüme yakalayacağını göstermektedir.
  • Sanayi sektörü, Türkiye’de büyümenin lokomotifi olan bir sektördür. Bu nedenle, sanayi üretimini hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Ar-Ge Reform Paketi’yle ilgili ikincil mevzuat çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Bu mevzuatın tamamlanmasını müteakip ülkemizde çok sayıda yeni Ar-Ge ve tasarım merkezi kurulacağını, mevcut Ar-Ge merkezlerinin de büyüyeceğini, gelişeceğini düşünüyoruz. İş ve yatırım ortamını güçlendirmek için yapısal reform niteliğinde düzenlemeler içeren Sınai Mülkiyet Kanun tasarımızı TBMM’ye göndermiş durumdayız. Üretenin ve üretimin önündeki engelleri kaldıracak, özellikle yatırım yeri sıkıntılarına çözüm üretecek Üretim Reform Paketi’mizin hazırlıklarını da sürdürüyoruz. İnşallah, bu çalışmalarla, çok daha güçlü, dinamik, rekabetçi bir sanayi sektörünü inşa edeceğiz. 4’üncü Sanayi devriminde rol alan, teknoloji üreten ve ürettiği teknolojiyi dünyaya ihraç eden bir ülke olacağız.”Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Işık, kabulde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
  • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Işık, kabulde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. (Murat Kaynak - Anadolu Ajansı)

    sanayi-uretim-endeks-be78720b262544f542b8

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.