DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 21°C
Gök Gürültülü

Dernek başkanları bu seminerle bilgilendirildi

Dernek başkanları bu seminerle bilgilendirildi

Dernek başkanları bu seminerle bilgilendirildi

Gölcük Kent Konseyi ve Gölcük Kültür Dernekleri Platformu Hukuki ve  mali yönden dernekler mevzuatı ile ilgili Dernek yöneticilerine Gölcük Belediyesi Sanat galerisinde seminer verdiler.

Semineri Avukat Ali Yıldırım Sezer ve  Serbest Mali Müşavir Hakan Bıçakçı verdi. Seminere Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Gölcük Dernekler Platformu Dönem Başkanı Bülent Demirkol, Gölcük Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve Dernek yöneticileri katıldı.

 Denlikol, “Amatör ruhla yaptığımız çalışmaları daha bilinçli ve biz standarda bağlı olarak yerine getirirsek kaliteyi arttırabiliriz”

Gölcük Dernekler Platformu Dönem Başkanı Bülent Denlikol, seminerde yaptığı konuşmada şu sözleri dile getirdi: ““Gölcük Kültür Dernekleri platformunun Gölcük Kent konseyi ve gölcük belediye başkanımızın destekleriyle ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz Hukuki ve mali yönden dernekler mevzuatı konulu seminerimize katılımınızdan dolayı teşekkür ederim. Gölcük Kültür Dernekleri Platformu olarak hazırladığımız 2016 yılı faaliyet planında yer alan çalışmalarımıza devam ediyoruz,Bugünkü seminerimiz de, geçen dönemden alt yapısını oluşturduğumuz ve bu dönem de hayata geçirilen bir çalışmadır.Değerli katılımcılar Gölcük’te şu anda faaliyet gösteren tüm dernekler için yararlı olduğunu düşündüğümüz bu seminer sadece platform’a üye olan ve üye olmayan derneklerin de faydalanması bizim için çok önemlidir. Hepimiz dernekler de farklı görevlerdeyiz. Dernek yöneticiliği gönüllülük esaslı olduğundan bizler profesyonel yönetici değiliz.Amatör ruhla yaptığımız çalışmaları daha bilinçli ve biz standarda bağlı olarak yerine getirirsek kaliteyi arttırabiliriz.Buradan başta bu seminerin yapılmasına vesile olan Gölcük kent konseyi başkanına ve yöneticilerine bizleri bilgilendirmek için buada bulunan konuşmacılara,Gölcük kültür dernekleri platformuna ve üye derneklerimizin, başkan ve yöneticilerine ve davetimize katılan platforma üye olmayan tüm dernek başkan ve yöneticilerine platformumuza üye olmalarını temenni ederek teşekkür eder saygılarımı sunalım “dedi.

Şentürk, “Ortak hedef kentlilik bilincini geliştirmek”

Seminerde Başkan Denlikol’den sonra konuşma yapan Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, “Derneklerimiz ne kadar güçlü olursa topluma daha fazla katkı verecektir. Hepimizin ortak hedefi kentlilik bilincini geliştirmek. Kent Konseyi çatısı altında sivil toplum kuruluşlarını önemsiyoruz. Derneklerin daha bilinçli yönetilmesi için böyle bir seminer düzenledik. Gölcük’ün bayrağını bir adım ileri götürmek için çaba sarf ediyoruz. Gölcük Belediyesi STK’larımız için bir yer hazırladı. Tüm derneklerimiz buradan faydalanabilecekler. Belediyemize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Değirmenci, “Derneklerimiz ilçemize kültürel katkıda bulunmaktadır”

Başkan Şentürk’ün konuşmasının ardından kürsüye gelen Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, “Bizler Gölcük Belediyesi olarak tüm Derneklerimizi önemsiyor ve derneklerimize destek veriyoruz. Çünkü dernekler ilçemize renk katan, kültürel gelişimine katkıda bulunan önemli bir kuruluşlardır. Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş, tüm Derneklerin kullanabileceği bir ofis yaptırıyor. Bu ofislerde Telefon ve interneti olacak.  İsteyen dernek bu ofisi rahatlıkla kullanabilecek. Derneklerimize çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

Av. Sezer sunum gerçekleştirdi

Avukat Yıldırım Sezer 117 maddelik Türk medeni kanunu dernekler ve vakıflarla ilgili hükmü ve 40 Maddelik  Dernekler Kanununu slayt eşliğinde katılım sağlayan dernek başkanlarına anlattı.  Av. Sezer, sunumunda şunları dile getirdi: “4721 sayılı Türk Medeni Kanunu Dernekler ve Vakıflarla İlgili Hükümler.  Dernekler, gerçek veya tüzel en az yedi kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır.(Hukuka veya ahlâka aykırı amaçlarla dernek kurulamaz. Dernek tüzüğünde derneğin adı, amacı, (…)(2) gelir kaynakları, üyelik koşulları, organları ve örgütü ile geçici yönetim kurulunun gösterilmesi zorunludur. Dernekler, kuruluş bildirimini, dernek tüzüğünü ve gerekli belgeleri yerleşim yerinin bulunduğu yerin en büyük mülkî amirine verdikleri anda tüzel kişilik kazanırlar. Kuruluş bildiriminde, tüzükte ve kurucuların hukukî durumlarında kanuna aykırılık veya noksanlık tespit edildiği takdirde bunların giderilmesi veya tamamlanması derhâl kuruculardan istenir. Bu istemin tebliğinden başlayarak otuz gün içinde belirtilen noksanlık tamamlanmaz ve kanuna aykırılık giderilmezse; en büyük mülkî amir, yetkili asliye hukuk mahkemesinde derneğin feshi konusunda dava açması için durumu Cumhuriyet savcılığına bildirir. Cumhuriyet savcısı mahkemeden derneğin faaliyetinin durdurulmasına karar verilmesini de isteyebilir.Kuruluş bildiriminde, tüzükte ve belgelerde kanuna aykırılık veya noksanlık bulunmaz ya da bu aykırılık veya noksanlık belirli sürede giderilmiş bulunursa; keyfiyet derhâl derneğe yazıyla bildirilir ve dernek, dernekler kütüğüne kaydedilir.

Bıçakçı, “Kanunun amacı yardımın toplanmasına, kullanılmasına ve denetlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir”

Av. Yıldırım Sezer’in sunumunun ardından kürsüye gelen Muhasebeci Hakan Bıçakçı ise, “Bu Yönetmeliğin amacı; dernekler ile kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve bu Yönetmelik kapsamına giren vakıfların tabi olacakları usul ve esasları düzenlemektir. Kapsam  Bu Yönetmelik; vakıfların bazı işlemleri ile dernekler ve dernek şube veya temsilciliklerin, federasyonlar ve konfederasyonların, merkezleri yurt dışında bulunan dernekler ile dernek ve vakıf dışındaki kâr amacı gütmeyen kuruluşların Türkiye’deki şube veya temsilciliklerinin kuruluşu, genel kurul toplantıları, uluslararası faaliyetleri, yükümlülükleri, izne tabi faaliyetleri, lokal açmaları, sandık kurmaları ve diğer hususlar ile ilgili iş ve işlemlerini kapsamaktadır.  Bu Kanunun amacı; yardım toplamaya yetkili kişi ve kuruluşları ve bunların hangi amaçla yardım toplayabileceklerini belirlemek, yardımın toplanmasına, kullanılmasına ve denetlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.  Kapsam: Bu Kanun; yardım toplamaya yetkili kişi ve kuruluşların, amaçlarına ve kamu yararına uygun olarak, yardım toplama faaliyetlerine ait esasları kapsar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendi bünyesi içerisindeki yardım toplama faaliyetleri ile dernekler, sendikalar ve bunların üst kuruluşlarına, spor kulüplerine, mesleki kuruluşlara ve bağış kabulüne yetkili vakıflara kendi statülerine göre üyeleri ve diğer kişiler tarafından yapılacak bağış ve yardımlarla bunların öz kaynaklarından sağlayacakları gelirler, bu Kanunun kapsamı dışındadır. Kamu yararına uygun olarak, amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek veya destek olmak üzere gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergiler yardım toplayabilirler. Yardımın isteğe bağlı olması:   Yardım isteğe bağlıdır. Kişi ve kuruluşlar yardımda bulunmaya zorlanamaz. Bu Kanuna göre; makbuzla, belirli yerlere kutu koyarak, bankalarda hesap açtırarak, yardım pulu çıkararak, eşya piyangosu düzenleyerek, kültürel gösteriler ve sergiler yoluyla, spor gösterileri, gezi ve eğlenceler düzenlemek veya bilgileri otomatik ya da elektronik olarak işleme tâbi tutmuş sistemler kullanmak suretiyle yardım toplanabilir.

 

_DSC0020 (1) _DSC0018 _DSC0010

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.