DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 25°C
Gök Gürültülü

GÖZÜM ARKADA KALMAYACAK

20.04.2016
1.361
A+
A-

Gözüm arkada kalmayacak

Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı,

Cumhuriyetimizin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün  en güzel armağanı,

23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ankara’da açılmış ve  meclis, milletvekilleriyle ilk toplantısını yapmıştır.

23 Nisan  bizim, milli bayramımızdır. Türk halkının yönetme yetkisini, eline aldığı  ilk gün.

23 Nisan, babadan oğla geçen, padişahlık sistemini bırakıp halkın kendi kendini yönettiği, demokratik ve milli egemenliğe dayalı bir sisteme geçişin başlangıcıdır.

Bu bizim tarihimizde, önemli bir başlangıç ve önemli bir gündür. Bu tarih, Mustafa Kemal Atatürk’ü dünya liderleri arasında emsalsiz kılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk cumhurbaşkanı ve ilk meclis başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, ve silah arkadaşları, yurdumuzun en zor zamanlarında, yüreği iman gücüyle dolu kahraman Türk evlatlarının güvenini kazanarak milli birlik ve beraberlik içinde bir bütün olmayı başarmışlar ve yurdumuzu kurtarmışlardır.

Geleceğimizi gençlere ve yarınlarımızı çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güven duyan Ulu Önder Atatürk, önce anne babalara sonra çocuklara bakın nasıl seslenmiş. Gözün arkada kalmasın..

“Gelecek için hazırlanan vazifen evladına hiçbir güçlük karşısında baş eğmeyecek tam sabır ve dayanma ile çalışmaları ve öğrenmeleri çocuklarımızın anne ve babalarına yavrularının tahsillerinin tamamlamaları için her fedakârlığı göze almalarını tavsiye ederim.”

 

“İlk ve usta öğretim; mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve tekniği verir, fakat o kadar pratik bir tarzda vermelidir ki; çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun.”

 

“Küçük hanımlar, küçük beyler; Sizin hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” Atatürk

 

Onlarda çocuk oldular, onlarda genç oldular. Onlarda analarının kuzularıydı. Dört bir tarafı düşmanla sarılmış ülkenin içinde, kimileri çocuk kaldılar genç olamadılar.

 

“Aman, düşmesin!” diyenleri yoktu, çünkü düşe kalka büyüyeceğini biliyorlardı ve aslanlar gibi yürüdüler hem de düşmana karşı. İstemezlerse, kimsenin vereceği yoktu, ağlasalar da dedikleri olmazdı, “Aman, üşümesin!” diyenleri de olmazdı, çünkü üşüdüklerinde kendileri giyinirlerdi. Yorulsalar da kendileri yaparlardı, okulları yoktu, olsa da uzaktaydı.

 

Yüreklerindeki insan sevgisi, vatan sevgisi Allah sevgisi ve iman gücüydü. Her biri aslanlar gibi savaşmaya hazır, analarının kınalı kuzusu olmayı bekliyorlardı. Memleketin bağrında nice Mehmetler yetişiyor, nice Ahmetler arkadan geliyordu.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi sevgi ve saygıyla anıyor; bugüne anlam katan çocuklarımızın bayramını kutluyor; insan haklarına saygı, sevgi, barış hoşgörü ve kardeşlik tomurcuklarının yeşermesini diliyorum. Bayramınız kutlu olsun sevgili okurlarım.

 

 

Mustafa Kemal’in ilk Cumhur reisliğine seçildiği sıraydı. Bir sabah Çankaya sırtlarında arkadaşlarıyla gezmeye çıkmıştı. Gazi yanına sokulan bir çocuğu yakaladı. Çelik bakışlarıyla alemi büyüleyen gözlerini onun yüzüne dikip gülümseyerek sordu; -Adın ne senin bakayım? – Cemil – Çankaya’da mı oturuyorsun? – Yok. Ayrancı’da -Mektebe gidiyor musun? Çocuk başını öne doğru hızla eğdi -E… Ne okuyorsun mektepte? -Her bir şey okuyoruz. -Peki ben kimim Cemil? Çocuk zeki bakışlarını Ata’nın üzerinde gezdirdi: -Sen Gazi Paşasın. Ata gülümsedi. – Olmadı . Cemil ben senin Gazi Paşa değilim. Beni benzettin sen. – Yok benzetmedim iyi biliyorum, sen Gazi Paşasın. -Nereden biliyorsun? Çocuk kendinden emin bir tavırla. -Çünkü, dedi sana hiç kimse benzemez… Çelik gözler bulutlandı. O eşsiz kafanın içinden kim bilir ne düşünceler geçti o anda: Büyüdüğü zaman ne olacağını konuştular sonrasında. Sonra O’nu oyuna iade edip yoluna devam ederken yanındakilere döndü: – Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak dedi.  (Avni Altıner’in Her Yönüyle Atatürk)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.