DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Parçalı Bulutlu

KOCAELİ HALKINA VE ÇALIŞANLARINA VERDİĞİ DEĞERLE BÜYÜYOR

KOCAELİ HALKINA VE ÇALIŞANLARINA VERDİĞİ DEĞERLE BÜYÜYOR

Otomotiv sanayinin öncü kuruluşu Ford Otosan,

Türkiye otomotiv sektörünün öncü kuruluşu ve 2015 yılının ihracat lideri Ford Otosan’ın üst düzey yöneticileri Kocaeli basını ile bir araya geldi. Kuruluşundan günümüze bölge ekonomisine yön veren ve çok yönlü sosyal katkıları ile Kocaeli halkına sunduğu katma değeri her geçen gün artıran Ford Otosan sürdürülebilir iş modeli ile büyümesini devam ettiriyor. Ford Otosan, 11.174 çalışanın yüzde 70’ini Kocaeli Gölcük’te istihdam ediyor.

Son dönemdeki gelişmeleri ve sosyal faaliyetleri değerlendirildi

Ford Otosan Kocaeli Fabrikalar ve Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, Gölcük Fabrika Müdürü Müjdat Tiryaki, Yeniköy Fabrika Müdürü Gültekin Hanlıoğlu  ve Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Nursel Ölmez Ateş Kocaeli ve Gölcük basını ile bir araya geldi ve fabrikada hizmete sunulan yeni sağlık merkezi gezisi ile birlikte son dönemdeki gelişmeleri ve sosyal faaliyetleri değerlendirdi.

Temel, “Kocaeli bizim evimiz”

Ford Otosan Kocaeli Fabrikalar Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, buluşmada yaptığı konuşmada; “Ford Otosan olarak çalışanlarımız ve Kocaeli kenti ile birlikte büyümeye devam ediyoruz. 2015 yılında elde edilen ticari araçlar liderliği ve ihracat liderliğinde Gölcük ve Yeniköy fabrikalarımızda üretilen ürünlerin katkısı en üst düzeyde oldu. Fabrikalarımızda, teknoloji ve inovasyondan güç alarak odağında insan (çalışan) olan faaliyetlerimiz ile büyüyor, yeni uygulamalar ve hizmetler ile huzurlu, iletişimi kuvvetli ve üretken bir çalışma ortamı sunmak için aralıksız çalışıyoruz. Kocaeli bizim evimiz. Ford Otosan, Kocaeli’nde gelişti, büyüdü ve bir dünya markası oldu. Ve yine bu topraklarda, Kocaelililerle ve çalışanları ile birlikte büyümeye devam ediyor.” dedi.

Ford Otosan yalnızca üretimi ile değil çalışanına verdiği değerle de büyüyor

2015 yılında Kocaeli fabrikalarında gerçekleştirilen rekor üretim ile Ford Otosan’ın hem Türkiye’de hem de Ford’un Avrupa’da elde ettiği ticari araç liderliğinde önemli bir payı bulunuyor. Ancak bu başarıların arkasında çalışanlara verilen değer yatıyor:

Eğitim ve gelişim faaliyetleri ile çalışanların bireysel yetkinlikleri geliştiriliyor

Ford Otosan, çalışanlara verdiği değer ve kişisel gelişime verdiği önem çerçevesinde, bir dizi eğitim ve gelişim programı uyguluyor. “Kişisel gelişim”, “Mesleki Gelişim”, “Teknik Gelişim” ve “Lider Gelişim Programı” başlıkları altında yürütülen programlar ile tüm çalışanlar ile birebir çalışma yüütülüyor.

Davranışsal yetkinlikleri geliştirmeyi hedefleyen “Kişisel Gelişim” programı kapsamında yaklaşık 2500 kişiye ulaşılırken, çalışanları bir üst seviyeye hazırlayarak liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan “Lider Gelişim Programı” ile 600’ün üzerinde çalışana ulaşıldı. Liderlik gelişim programı kapsamında yer alan “Proses Koçu” eğitim modülü ise 11.000 saate yakın eğitim ile %96 memnuniyet seviyesine ulaşıldı. Üretim bölümlerinde yeni iş başı yapan çalışanların yanısıra 500’ü aşkın çalışana sunulan “Teknik Gelişim ” eğitim programı ise 100’ün üzerinde farklı eğitimle gerçekleşti. 2015 yılı içinde, “Mesleki gelişim” kapsamında sunulan eğitimlere, bir mavi yaka çalışan için ortalama 85.2 saat, bir beyaz yaka çalışanımız için ortalama 25.5 saat olmak üzere toplamda 800.000 saate yakın eğitim verildi. 2016 yılı içindeyse bir mavi yaka çalışan için ortalama 4.3 saat, bir beyaz yaka çalışan için 3.3 saat olmak üzere toplam 43.000 saat eğitim verildi.

Yeni Sağlık Merkezi hizmete girdi

Ford Otosan, çalışanlarının sağlığını her şeyin önünde tutan yaklaşımı ile Sağlık merkezini yeniledi. Yenilenen Sağlık Merkezi, 17 adet iş yeri hekimi ve hemşiresi ile beslenme ve diyetten acil servis hizmetlerine uzanan geniş bir kapsamda hizmet vermeye devam ediyor. Çalışanların sadecee çalışma hayatını değil, öncesinde ve sonrasındaki sağlığını da dikkate alarak detaylı bir hizmet sunan sağlık hizmet anlayışına sahip olan Ford Otosan, bütünsel bir sağlık anlayışı ile güvenilir ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunarak çalışanlarının yanında olmayı hedefliyor. Sağlık merkezinde, Genel amaçlı poliklinik, Ayak Sağlığı Polikliniği, Sigara bıraktırma Polikliniği, Başağrısı Polikliniği, 7/24 Saat Aktif ve ulaşılabilir bir sağlık merkezi, 24 Saat faal tam donanımlı ambulans sistemi, Tam donanımlı acil birim, Psikososyal birim, Beslenme ve Diyet Birimi, Kas iskelet sistemi birimi, Ergonomi ve Endüstriyel hijyen birimi, Sağlık politikaları geliştirme ve takibi sunuluyor. Dünya’da ve Türkiye’de ilk defa hizmete alınan ve tedavide %94,3 başarı sunan “Baş ağrısı polikliniği” ile de Ford Otosan öncü rolünü sağlık alanında devam ettiriyor. Merkezde yeni hizmete sunulan Beslenme ve Diyet Polikliniği’nde %82 başarı oranıyla çalışanlarına kilo kontrollerini de kolaylaştırma konusunda destek verilirken, Ayak Sağlığı Polikliniği’nde de koruyucu ve tedavi edici ayak sağlığı hizmeti ile farkındalığın geliştirilmesi hedefleniyor.Toplum sağlığının korunması için sağlık konusunda gerçekleştirilen sosyal sorumluluk çalışmalarından “Kan Bağışı Kampanyası”, “Grip Aşısı Kampanyası”, “Organ Bağışı Bilinçlendirme Kampanyası”, “Sigara Bırakma Kampanyası” dikkat çekiyor. Bunların yanısıra, bilgilendirme bültenleri, farklı konularda oluşturulan sağlık merkezi yayınları, sınıf eğitimleri  ile koruyucu sağlık faaliyetleri konusunda çalışanlar düzenli olarak bilinçlendiriliyor.

“Fabrikalarda çalışma ortamını iyileştiren yenilikler devam ediyor”

Ford Otosan, fabrikalarında çalışma ortamının iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Ford Otosan, çalışanlardan gelen talepler çerçevesinde çalışma alanında iyileştirmeler yapıyor. Ayrıca mavi ve beyaz yaka çalışanların katılımıyla oluşturulan kadın çalışma grubu ile toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyici adımlar atıyor. Genel havalandırma sisteminin iyileştirildiği Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları’nda ortak kullanım alanları da çalışanların isteklerine uygun olarak revize ediliyor. İş sağlığı ve güvenliğini öncelik olarak gören fabrika yönetimi, çalışanların güvenliğini sağlayacak önlemleri alırken güvenlik eğitimlerini de düzenli bir şekilde çalışanlarına ulaştırıyor. Ford Otosan çalışan ailelerini de yıl içerisinde çeşitli aralıklarla fabrikaya davet ederek, fabrika çalışma ortamını ailelere yakından tanıtıyor.

Cem Temel: “Sosyal faaliyetlerimiz ile hem çalışanlarımıza hem bölge halkına katkıda bulunuyoruz”

Fabrika içerisinde gerçekleştirilen çalışmalarımızın yanı sıra Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen sosyal ve sanatsal faaliyetler ile hem çalışanlarımıza hem de bölge halkına katkıda bulunuyoruz. Vakıfta, bölge halkına ve çalışanlarımıza özel sergiler ve tiyatro etkinliklerine ek olarak Çocuk Bale ve Tenis Kursu, Gemi Maket Yapım Kursu gibi kurs ve sanat atölyeleri açarak eğitimler de gerçekleştiriyoruz.

 

Ford Otosan, fabrika çalışanlarının aileleri ile her fırsatta bir araya gelebilmek için organizasyonlar düzenliyor. Ford Otosan 13 yıldır aralıksız olarak çocuklar için toplu sünnet düğünleri ve konserler organize ederek çalışan ailelerinin, çoluk çocuk birlikte eğlenmesine olanak sağlıyor. 2003 yılında başlatılan Sünnet Şölenleri’nde bugüne kadar Kocaeli fabrikalarından toplam 1.746 çalışanın 2.065 çocuğu sünnet oldu.

 

Engelli bireylerin “çalışabileceği” tesisler

 

Ford Otosan insan odaklı yaklaşımları ve faaliyetleri benimsiyor. Yeniköy Fabrikası, engelli bireylerin sadece ziyaret edebileceği değil, “çalışabileceği” bir tesis olarak öne çıkıyor ve sanayi kuruluşlarına örnek oluyor. Görme engelliler için Braille alfabesinden, rampalara, bariyerlere ve özel yaya yollarına kadar pek çok detay Yeniköy Fabrikası’nda engellilere “engel oluşturmamak” için tasarlanırken atölyelerde de özel bölümler oluşturuldu.

 

Yeniköy Fabrikası’nın Gövde Üretim Atölyesi’nde ergonomik sehpalar sayesinde işitme engelli, ortopedik engelli, kalp rahatsızlığı, endokrin veya ampute engellilere uygun istasyonlar mevcuttur. Montaj atölyesinde ise tekerlekli sandalyeli çalışanlar için tasarlanmış “Montaj Kapı Hattı”, down sendromlu çalışanlar için dizayn edilmiş proses hatları mevcut. Fabrikada engelli bireylerin oryantasyon sürecini kolaylaştırması için “kanka” sistemi devreye alınırken, ortopedik engellilere özel güvenlik ayakkabıları sunuluyor ve tekerlekli sandalyeli çalışanların transferi için tasarlanmış Transit Custom araç ile ulaşım sağlanıyor.

 

“Çalışanların başarıları ödülsüz bırakılmıyor”

 

“Ford Otosan Yıldızları” adıyla 2011’den günümüze uygulanan ödüllendirme sisteminde bugüne kadar 5 yılda yüksek performans gösteren toplam 585 mavi yakalı çalışan, aileleri ile birlikte ödüllendirildi.

 

“Öneri ve iyileştirme sistemi kapsamında 2015 yılında 538 çalışana 514 bin TL ödül verildi”

 

Ford Otosan içerisinde, 2003’ten günümüze, bir diğer ödül uygulaması olan “Çalışan Öneri Sistemi” kapsamında, çalışanların önerileri ile hayata geçirilen projeler kapsamında elde edilen getirinin belirli bir bölümü çalışanlar ile paylaşılıyor. Öneri ve iyileştirme sistemi kapsamında 2015 yılında 538 çalışana 514 bin TL. ödül verildi.

ISM_7039

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.