DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 28°C
Parçalı Bulutlu

Malezya’da iş ve yatırım yapmanın yolları KOTO’da anlatıldı

Malezya’da iş ve yatırım yapmanın yolları KOTO’da anlatıldı

Güneydoğu Asya’nın en önemli ülkelerinden birisi konumundaki Malezya’ya iş ve yatırım yapmak isteyen KOTO üyeleri, Malezya toplantısında buluştu

Üyelerini dış pazarlara açmak için düzenlediği ülke tanıtım toplantılarına, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasıyla Türk işadamları için daha avantajlı bir pazar haline dönüşen Malezya’yla devam eden Kocaeli Ticaret Odası, ülkede ticaret ve yatırım yapmak isteyen üyelerinin iletişim kurması gereken tüm isimleri odada buluşturdu.

MALEZYA’DA İŞ YAPMANIN YOLLARI

Ekonomi Bakanlığı, DEİK ve Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu Türkiye Ofisi’nin (MATRADE) işbirlikleriyle düzenlenen Malezya Ülke Yatırım ve İş Fırsatları Bilgilendirme Toplantısı’nda, siyasi istikrar, çok kültürlü yapısı, yatırımcı dostu ekonomi politikalarıyla Güneydoğu Asya’nın en önemli ülkelerinden birisi konumundaki 30 milyon nüfuslu ülkede iş ve yatırım yapmanın yolları anlatıldı.

 ÖZDAĞ: SADECE İTHALAT- İHRACAT DEĞİL

YATIRIMLAR YAPMAK İSTİYORUZ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, “Kocaeli Ticaret Odası olarak üyelerimizi uluslararası pazarlara açmayı temel sorumluluklardan birisi olarak görüyoruz. Bu bağlamda Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz 2,5 yıldan bu güne Japonya’dan Kırıma, Sudan’dan, Vietnam’a, Nijerya’dan, Hollanda’ya ve Almanya’dan Endonezya’ya 23 farklı ülkeden 31 farklı heyetle yaklaşık 320 yabancı iş insanını odamızda üyelerimizle buluşturduk. Bugünkü programımızda ise Kocaeli olarak 2016 yılının ilk 3 ayında 739 bin 574 dolar ihracat, 3 milyon 711 bin 610 dolar ithalat gerçekleştirdiğimiz Malezya ile daha fazla iş yapabilmenin bağlantılarını geliştireceğiz. İş birliklerimizi sadece ihracat-ithalat boyutuyla sınırla tutmak istemiyor, yatırım konusunda da Kocaelili iş adamları olarak Malezya’ya yatırımlar yapmak istiyoruz” dedi.

 SÜHEYLA ÇEBİ KARAHAN: İŞ VE YATIRIM YAPMAYI

DÜŞÜNENLER İÇİN NEDEN MALEZYA?

Akabinde, halen ülkede yatırımları bulunan Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı Süheyla Çebi Karahan sunum yaptı. “Türk işadamları neden Malezya’yı tercih etmeli?’ sorusu ekseninde önemli bilgiler paylaşan Süheyla Çevi Karahan, “Kültürel yakınlığımız ve “Güneydoğu Asya Uluslar Birliği” şemsiyesi altındaki 10 ülke için giriş kapısı olmasının yanı sıra; kişi başı geliri 10 bin doların üzerinde olan yaklaşık 30 milyonluk toplam nüfusuyla, ekonomisini 2014 yılında %6, 2015 yılında yüzde 5 büyüten Malezya, dünyanın en büyük 35. ekonomisi, 234 milyar dolarlık ihracatla dünyanın en büyük 22. ihracatçısı ve 208 milyar dolarlık ithalatla dünyanın en büyük 26. İthalatçısı konumundadır. Malezya tarafının ülkemiz ihracatı açısından önem arz pek çok ürün (kabuklu yemişler, buğday unu, zeytinyağı ve ay çiçek yağı, konserveler, kuru üzüm, taze veya kurutulmuş domates ve domates salçası, taze meyveler (tropik meyveler hariç) hali hazırda 0 vergi oranına sahiptir. Serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasının ardından geçen 8 yıllık geçiş dönemi süresince ve sonunda da birçok sanayi kaleminde vergiler sıfırlanacaktır. Malezya’ya ihracatımızda potansiyel arz eden sanayi ürünleri; mermer ve traverten, ekosin, su mermeri, kireçli taşlar, dokunmuş halılar ve yer kaplamaları, diğer halılar ve yer kaplamaları, mücevherci eşyası ve aksamı, demir veya alaşımsız çelikten çubuklar, demir veya alaşımsız çelikten profiller, buzdolapları ve dondurucular, metalleri işlemeye mahsus takım tezgahları, ağaç işlemeye mahsus makinalar, elektrik transformatörleri, statik konvertörler ve endüktörler, traktörler, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlardır. Malezya’ya ihracatımızda potansiyel arz eden tarım ürünleri ise; kuru baklagiller, diğer kabuklu meyveler, turunçgiller, kuru meyveler, buğday unu, diğer yağlı tohumlar ve meyveler, zeytinyağı, makarnalar, domates, meyve- sebze suları, yaprak tütün ve tütün döküntüleridir. Tüm bunların en basit anlamı Malezya pazarına özellikle çalışmalıyız ve Malezya pazarına bugün girerseniz size sağlanan imtiyazlar yıldan yıla genişleyerek devam edecektir” dedi.

 UZMANLARDAN SUNUMLAR

 Malezya’da iş yapma yolları, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Malezya Ülke Masası Uzmanı Tuğrul Somuncuoğlu ve AB Genel Müdürlüğü STA Uzmanı Büşra Koç, gümrük vergisi muafiyeti başta olmak üzere çeşitli avantajlar sunan Türkiye- Malezya Serbest Ticaret Anlaşması’nın içeriği, ihracatta potansiyel arz eden tarım ve sanayi ürünleri, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu Türkiye Ofisi Direktörü Idzham Abdulhamid ise ülkesindeki ticaret fırsatları üzerine kapsamlı bilgiler verdi.

GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİLER

Toplantının ‘başarı hikayeleri’ bölümünde de Türkiye-Malezya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Evyap Sabun, Yağ, Gliserin Sanayi ve Ticaret A.Ş Gurup Başkanı Mehmet Çayırezmez, Fnss Savunma Sistemleri A.Ş. Malezya Program Direktörü Ceyhun Süer firmalarının Malezya’da gerçekleştirdikleri başarılı çalışmaları anlattı. Toplantı, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması ve görüşme bağlantılarının gerçekleşmesiyle sona erdi.

GENEL (2) GENEL (3) GôRöûMELER (1) GENEL (1)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.