DOLAR 7,7873
EURO 9,4735
ALTIN 460,95
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 19°C
Az Bulutlu

ANNE VE BEBEKLERE LAF İLE DEĞİL İCRAAT İLE SAHİP ÇIKILIR”

ANNE VE BEBEKLERE LAF İLE DEĞİL İCRAAT İLE SAHİP ÇIKILIR”

Doğum yapmış annelerin günlük süt izinlerindeki sürelerin döner sermayelerinden kesilmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

Her Nikahta Üç Çocuk Tavsiyesi Siyasilerin Dillerinden Düşmemektedir

Şube Başkanı Çeker; Ülkemizin nüfusu hızlı bir şekilde yaşlanmaktadır. Türkiye, en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülkeler sıralamasında 167 ülke arasında 66. sıradadır. Yaşlıların toplam nüfus içindeki oranı da % 8,2’ye yükselmiş olduğunu söyleyen Çeker; Bu artış nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere hükümet yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı çocuk sayısının arttırılmasını ısrarla vurgulamakta olduklarını söyleyen Çeker; Her nikahta üç çocuk tavsiyesi siyasilerin dillerinden düşmemektedir. Fakat lafla peynir gemisi yürümez. Bu konuda lafa değil icraata baktığımızda ise tam tersi bir durum ortaya çıkmaktadır” dedi.

Süt İzinleri İstenilen Süreye Ne Yazık Ki ÇıkarılmamıştırBaşkan Çeker; İktidar ancak 13. Yılında annelerin izin hakları ile ilgili bazı düzenlemeleri yapabilmiştir. O düzenlemelerde süt izninden kesip, ücretsiz izne ekleme yapmak gibi yarı zamanlı çalışıp yarım maaş verilmesi gibi düzenleme çok kayda değer olmamıştır. Dedi. Başkan Çeker; Süt izinleri istenilen süreye ne yazık ki çıkarılmamıştır. Sağlık Bakanlığı bebekler 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmeli diyor ama ne hikmetse annelere doğum sonrası analık izninin bitimini izleyen 12 ay içinde, aylıksız izin kullanmadığı sürelerin ilk 6 ayında günde üç saat, ikinci 6 ayında ise günde bir buçuk saat süt izni kullanabilmelerine imkân veriliyor” dedi.

Sağlık Bakanlığının Söylemleri İle Eylemlerinin Çeliştiğini Görmekteyiz.

 Açıklamalarını sürdüren Çeker; Böylesine bir vahim tabloya birde süt izinlerindeki sürelerin döner sermayeden kesilmesi gibi bir garip durum da eklenmiştir. Diyen Çeker; Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 06.05.2016 tarih ve E5786 Sayılı yazısı ile söz konusu personele yapılan ek ödemelerin performans kısmı çalışılan gün hesabına göre yeniden yapılacaktır. Dedi. Çeker; Yayınlamış oldukları bu yazı ile Sağlık Bakanlığı samimi olmadığını, söylemleri ile eylemlerinin çeliştiğini görmekteyiz” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı Yayınlamış Olduğu Bu Yazı İle Hükümeti De Yok Saymaktadır

 

Başkan Çeker; Hükümete bağlı iki bakanlıkta iki farklı uygulama olmasını da anlamak mümkün değil, diyen Çeker; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 15 mayıs 2015 tarihinden itibaren doğum yapan bir anneye birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL ekonomik yardım yapmak suretiyle nüfusun artması için doğum teşvik edilmektedir. Dedi. Çeker; Sağlık Bakanlığı ise adeta çocuk yapmış anne günlük süt izni kullanır iken izinli olduğu saatlerde döner sermayesini kesmek suretiyle anneyi cezalandırmaktadır. Dedi. Çeker;  Sağlık Bankalığı bu uygulaması ile Bakanlığa bağlı birimlerde görev yapan annelere çocuk yapmayın demektedir. Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu bu yazı ile hükümeti de yok saymaktadır” dedi.

  Anne Bebeklere Laf Yerine İcraat İle Sahip Çıkmaya Çağırıyoruz

Açıklamalarını sürdüren Çeker; Süt izni kullanan personelin sabitin üstünde aldığı performansın bir kısmı kesilecektir. Diyen Çeker; Şimdi merak ediyoruz bun nasıl bir anlayıştır. Lafa gelince 3 çocuk deyip, çocuk yapan ve emziren anneyi ekonomik kayba uğratmak hangi mantıkla izah edilebilir. Dedi. Çeker;  Sağlık Bakanlığını anne ve bebeklere laf yerine icraat ile sahip çıkmaya çağırıyoruz. Süt izinlerinde annelerin döner sermayelerinden kesinti yapılmaması için yasal düzenlemenin yapılmasını ve Sağlık Bakanlığını samimiyete davet ediyoruz” dedi.

IMG_01

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.