DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,83
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 17°C
Parçalı Bulutlu

BORDROLARINI YAKTI

BORDROLARINI YAKTI

İki sendika omuz omuza verdi, emekçiler

 SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanlığı ve SİME-SEN Kocaeli Şubesi dün omuz omuza ertelenen haklarını ve görmezden gelen sorunlarını çözüme kavuşturmak adına Gölcük Tersane Komutanlığı B Kapısında bir araya gelerek Anıtpark’ta tepki göstermek adına bordrolarını yaktı.

Yüzlerce sendika üyeleri eyleme destek verdi

Gerçekleştirilen eyleme SAVDES-SEN Genel Başkanı Tuncay Cengiz, CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve Yönetimi, SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Murat Mısır, SİME-SEN Kocaeli Şubesi Başkanı Hasan Hüseyin Hoyur, Sendika Üyeleri ve çok sayıda çalışan memurlar katıldı.

Hak kayıplarını kamuoyu’na duyurdu

Gölcük Tersane Komutanlığı B Kapısı’ndan Anıtpark’a kadar yürüyen Sendika üyeleri, SAVDES-SEN-SİME-Sen Sendika üyeleri kol kola girerek hak kayıplarını kamuoyu’na duyurdu.

Haklarımızın peşindeyiz mesajı verdiler

Anıtpark’ı sendika üyeleriyle dolduran ve burada yoğun yağan yağmura rağmen eylemlerini gerçekleştiren SAVDES-SEN ve SİME-SEN Başkanları, hakkımızı alana kadar, haklarımızın peşindeyiz mesajı verdiler.

Mısır, “Sivil Memurların görmezden gelinmesini şiddetle kınıyoruz”

Anıtpark’ta gerçekleştirilen eylemde basın açıklaması yapan SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Murat Mısır, şu sözleri dile getirdi: “Bugüne kadar verilmeyen, ertelenen haklarımız ile görmezden gelinen sorunlarımızın çözümüne ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde faaliyet gösteren kurum sendikalarınca ortaklaşa gerçekleştirilen bordro yakma eylemine hoş geldiniz. Değerli basın mensupları ve değerli dava arkadaşlarımız; TSK’nın her kademesinde askeri personel ile birlikte aynı işyeri ve aynı koşularda çalışan, yıllardır birçok sıkıntıya birlikte göğüs geren, fedakâr ve cefakâr çalışanlarıyız. TSK bünyesinde görev yapan askeri personele yönelik olarak yayınlanan 2016 TSK yan ödeme kararnamesinde yine sivil memurların görmezden gelinmesini, yok sayılmasını, personel arasındaki çalışma barışının baltalanmasını şiddetle kınıyoruz.”

“İnsanca, onurluca yaşayabileceğimiz iyileştirme beklentilerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz”

“Bu zam kararnamesi ile tüm personel olarak tanımlanan kişiler arasında bizlerin sayılmamış olması, çalışma barışımızı temelden zedelemiştir.17 Şubat’ta merasim sokak’ta yan yana şehit düşen askeri ve memuru ölüm ayıramadı ama zam kararnamesi ile ayırmayı başardılar. Son dönemlerde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara yönelik sürekli iyileştirmeler yapılırken kurumumuz ve hükümetçe sürekli ve sistematik olarak görmezden gelinmekteyiz. İnsanca, onurluca yaşayabileceğimiz iyileştirme beklentilerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Hayal kırıklıklarımızın son bulmasını bekliyoruz.

“Artık biz devlet memurlarının sabrı taşmıştır”

“TSK’da görevli memurlar adına güç birliği yapan kurum sendikaları olarak, kurumumuza, MSB’ye, maliye bakanlığına başvurular yapılmış, ancak bizler adına sonuç odaklı ve tatmin edici hiç bir adım atılmamıştır.

Mevzuattan ve özlük haklarımızdan kaynaklanan pek çok sorun,ilgili bakanlık masalarında çözüm beklemektedir. Artık biz devlet memurlarının sabrı taşmıştır. Herkesçe bilinmelidir ki; Bizi 2001 yılında sendikalar kanununda kapsam dışı bıraksanız da, Anayasaya ve uluslar arası sözleşmelere aykırı davransanız da, Konfederasyon sendikaları bizler hiç yokmuş gibi sendikacılık yaptığını zannetse de 2013 yılında anayasa mahkemesinin kararı ile sendika hakkımızı elde ettik.”

Adalet istiyoruz”

Bizler artık örgütlüyüz. Bizler artık birlikten güç doğacağının farkındayız.Bizler birbirimizden haberdarız. Olup bitenlerin, yapılan iyileştirmelerin ve bunların sığındığı gerekçelerin farkındayız. Artık sizde bizim farkımıza varın. Mücadelemiz, haklarımızı alıncaya kadar devam edecektir. Hükümetimize ve kurumumuza sesleniyor ve sizlere soruyoruz. Bizleri ilgilendiren kanun değişiklik tekliflerini sözünüzde durarak yerine getirilmesini istiyor muzunuz? Adalet istiyoruz. Hiç bir kategoriye tabi tutulmadan haklarımızın teslim edilmesini istiyor muzunuz? Ötekileştirilmek ve değersizleştirilmek istiyor muzunuz? Bize üvey evlat ya da taşeron işçi muamelesi yapılmasını istiyor muzunuz? Hakkımız olan TSK özel hizmet tazminatını istiyor muzunuz? Asayiş tazminatının hak eden arkadaşlarımıza verilmesini istiyor muzunuz? Terörle mücadele bölgesinde çalışan arkadaşlarımıza tıpkı askeri personel gibi ek özel hizmet tazminatı verilmesini istiyor muzunuz?

“Devlet memuru kanununa savunma ve güvenlik hizmet sınıfının eklenmesini istiyor muzunuz?”

Hak ettiğimizin bize verilmesi anlamına gelen, tıpkı beraber çalıştığımız askeri personel gibi fiili hizmet süresi zammını istiyor muzunuz? Sendikalar kanununda değişiklik yapılarak, savunma ve güvenlik hizmet kolunun verilmesini istiyor muzunuz? Devlet memuru kanununa savunma ve güvenlik hizmet sınıfının eklenmesini istiyor muzunuz? Ek göstergemizin 3600’e çıkarılmasını istiyor muzunuz? Hukuki statümüzün netleştirilmesini istiyor muzunuz? Değerli memur arkadaşlarım, çok şey istiyor bunlar, her şeyi de istiyorlar diye düşünebilirler. Bizler sadece yıllarca bizden kaçırdıklarınızı, yıllarca bizi yok sayarak vermediklerinizi istiyoruz. Şimdi sizleri yaşadığımız sıkıntıların belgelenmiş hali olan, bordrolarımızı yakmaya davet ediyoruz.”

Bordrolarını yaktılar

Konuşmanın ardından Sendika Üyeleri yanlarında getirdikleri bordrolarını yakarak tepkilerini ortaya koydu. Birçok sendikalı Anıtpark’ta halay çekerken, yaşadıkları hak kayıplarına farkındalık yarattılar.

DSC_0443 DSC_0445 DSC_0447 DSC_0452 DSC_0469 DSC_0470 DSC_0473 DSC_0503 DSC_0505 DSC_0508 DSC_0523 DSC_0526 DSC_0531 DSC_0441

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.