DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 11°C
Az Bulutlu

Gölcük Haber ve 31 yıl

04.05.2016
993
A+
A-

 Gazetelerde insanlar gibidir. Yaşamayı severler. Ama sağlıklı yaşamak her insanda olduğu gibi gazetede de önemli bir kuraldır. Biz 30 yıl önce Büyük Önder Atatürk’ün ‘Basın kamu vicdanının sesidir’ prensipleriyle çıktığımız yolda epey mesafeler kat ettik.Tipo tekniğinde kurşunlarla, kavaletlerle, harflerle başladığımız dizgi makinelerinin kusup Abuzer ustayı gece yarısı sıcak yatağından kaldırdığımız dönemlerden bugünlere geldik. Gölcük Haber o zaman da pırıl pırıldı, şimdi de aynen öyle. 31 yıl Gölcük’te ayakta kalmanın sırrı sorumlu ve ilkeli gazetecilikten geçer. İşimizin dışında başka hiçbir iş yapmadık. Türkiye’nin en büyük yerel ilçe gazetesi olma vasfını kendimizi sürekli geliştirdiğimiz için kazandık. Sıfatlar kurumlara durup dururken verilmez. Eğer onları hak ederseniz alırsınız. Kurulduğumuz 5 Mayıs 1986’dan bu yana onlarca ödülün sahibi olan bir gazeteden bahsediyorum.

Gölcük’te ödül alan ilk yerel ilçe gazetesi biziz. Sevgili Güner Abi ile sporda araştırma inceleme dalında önemli bir ödül almıştık. Maceramız daha ilk günden böyle başladı. Sonra bir gazete sadece haber yapmaz, çevresine ve ülkesine de sorumluluk anlayışıyla hizmet eder, dedik. Türkiye’de ilk defa bir yerel gazete olarak paneller zinciri başlattık.

Kadın haklarında dönemin Kocaeli Milletvekili İsmail Kalkandelen vardı. Çarşı içinde şimdi giyim mağazası olarak kullanılan eski belediye düğün salonu hınca hınç dolmuştu. Ardından o dönem yine Kocaeli milletvekili olmasının yanı sıra meclis başkanlık divanı üyesi olan İbrahim Artvinli ile Türkiye’de siyasi hareketleri konuştuk. Aynı salonda, salon yine tıklım tıklım dolu. Ardından Türkiye’nin meseleleri konulu yine müthiş bir panel düzenledik. Bu önemli panele DYP Kırıkkale Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu, rahmetli ve ünlü Profesör Toktamış Ateş, yine dönemin Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı şimdiki Ankara Milletvekili İzzet Çetin katıldı. Yine bir panelinde Refah Partisi’nin Adalet Bakanı Şevket Kazan’ı ağırladı.

İşte peş peşe yapılan bu müthiş ve etkili paneller zinciri Türkiye çapında da büyük bir yankı uyandırmış, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından ”Sizi sorumlu gazeteciliğiniz ve başarılarınızdan dolayı kutluyor ve övüyorum” mektubu almıştık. İşte bütün bunlar durup dururken olmuyor. Arkasına önüne üç tane haber koyalım ile gazetecilik olmaz. Bu işi de sorumluluk anlayışıyla ve topluma da rehber olarak yapacaksınız ki, bir değer kazansın.

 HALK-DONANMA BÜTÜNLEŞMESİ

Dönemin Donanma Komutanı rahmetli Güven Erkaya. Malum Gölcük’te askeriyeyle bizi tel örgülerle fiziksel olarak ayırıyorlar. Bu ayrışmanın ruhsal hale dönmemesi adına bir gün makamında rahmetli Erkaya’ya ‘Ben onur geceleri düzenlemek istiyorum. Sivil ve askeri erkanı kaynaştıralım. Biz ayrı gayrı değiliz, ayrı gayrı lafını çıkartanlara da fırsat vermeyelim” dedim.

Rahmetli Güven Erkaya’nın “Şenemre seni tanıyor ve iyi niyetini biliyorum. Sen organize edersen olur” dedi. Ben ve eşim Canan depremde yıkılan Subay Orduevi Barbaros Salonunda böylece onur geceleri geleneğini başlattık. Müthiş bir heyecan oluştu. Herkes çok memnundu. Hatta bir gün rahmetli İbrahim Kurt amca bana gelerek “Seni tebrik ediyor ve alnından öpüyorum. Müthiş bir iş başardın, helal olsun” demişti.

Depreme kadar bu önemli geleneği sürdürdük. Ondan sonra malum Gölcük’ün yeniden yapılanması konusunda bende hem Gölcük Haber hem de şahıs olarak elimi taşın altına koyup yerimi aldım. O dönemde GADER adlı Derneği kurmuştuk. 17 Ağustos İş Merkezi’nin üst katında açılışını yaptığımız derneğin faaliyetini halka bizzat anlatmıştım. Yine müthiş bir kalabalık vardı. Dernek yönetimindeki arkadaşlarım başta Ali Yılmaz olmak üzere herkes üzerine düşen görevi yaptı.

Gölcük Haber’in İzmit’te basılıp Gölcük’te dağıtılması serüveni bir hayli dramatiktir. 18 ay boyunca Kırmızı Kocaeli Tesislerinde basılıp Gölcük’te dağıtıldık. 20-22 saat çalıştığım günleri biliyorum. Ama değdi. Gölcüklü’nün moral kaynağı olduk.

Depremin o en acı ve şiddetli günlerinde göz ameliyatı olmazsa hayatını kaybedebilecek olan minik bir yavrumuzu açtığımız yardım kampanyasıyla ameliyat ettirdik. Dün gibi hatırlıyorum, Gölcüklü esnaflar müthiş bir destek göstermişti.

Yine ilçemizin tanınmış simalarından Ali Şen bana şöyle söylemişti “Nurettin abi eğer sen bize her gün moral vermeseydin, bizi her gün zinde tutmasaydın; biz mahvolmuştuk” demişti. Ali Şen hala yaşıyor, daha fazlasını da söyledi diğerlerini de gidip ona sorabilirsiniz.

 ÇANAKKALE GEZİSİ VE DONANMAYA GENÇLİK SEVGİSİ

Bir gün ben dönemin Tersane Komutanı Ersin Paşa ile birlikte yine o dönemde Deniz Kuvvetleri’ni Çanakkale Bölge Komutanı olan Mustafa Ültanur Paşa’yı ailece ziyarete gitmiştim. İkinci defa bu ziyaret nedeniyle duyduğum heyecanı Gölcüklü gençlere de yansıtmak istedim.

Gölcük’ten bir otobüs dolusu öğrenciyi gazete olarak Çanakkale’ye gönderdik. Orada Çanakkale Şehitliği rehberler vasıtasıyla gezildi. Ben ilk gittiğimde de, ikinci gittiğimde de büyük bir gurur ve heyecan duydum. Bunu gençlerin yaşamasını istedim. Ondan sonra bu olay bir gelenek haline geldi. Milli Eğitim hala Çanakkale öğrenci gezilerini başarı ile düzenliyor. Ama diğer kurumların da önemli katkı verdiğini hatırlatayım.

Bizler bir Donanma Kentinde yaşadığımız için bu kentte büyüyen gençlerimizin bahriyeli olması için Donanma Komutanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğünün katılımları ile gazetemiz öncülüğünde resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenledik. Yüzlerce, binlerce öğrencimiz bu yarışmalara katıldı. Derece alanlara ödüllerini Garnizon’un içindeki Harp Oyunları Merkezinde verdik. En az 15-20 kez düzenlediğimiz bu yarışmalarda bende ayrıca Donanma sevgisi ile ilgili konuşmalar yapıp Gölcüklü gençlerin bahriye ile bütünleşmesine, birer bahriyeli olup yarın Donanmayı yönetmelerine ışık tutmak istedim.

Yine okullar arası Donanma Kupası Kros Yarışmaları düzenledik. Bu yarışlara da binlerce öğrenci katıldı. Hatta o dönemde bir tanesinin startını bir dönem Hasdal’da bulunan değerli kardeşim Ümit Metin ile birlikte vermiştik. O dönemde kendisi Ana Üs Komutanlığı Kurmay Başkanıydı.

 İKİ ÖNEMLİ TİYATRO VE ÇANAKKALE KONFERANSLARI

Gölcük’te sorumlu ve ilkeli gazetecilik prensipleri çerçevesinde Garnizon Sinemasında iki önemli tiyatro oyununa ev sahipliği yaptık. Gazetemizin organizasyonunda gerçekleşen bu oyunların ilkinde dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ragıp Savaş ve ekibinin katkısı var.

Lösemili çocuklar yararına düzenlediğimiz tiyatronun gelirini vakfa bağışladık. Vakfın Başkanı Prof. Dr. Gündüz Gedikoğlu ve eşi de Garnizon Sinemasındaki bu önemli projede yerini aldı. Yine Mehmetçik Vakfı yararına bir tiyatro düzenledik. Yine Garnizon Sinemasında icra edildi, o dönemde Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmen Nejat Birecik’ti.

İşte biz gazeteciliği böyle yaptık. Laf üretmedik sürekli iş ürettik, sürekli doğru bildiğimiz ne varsa onun peşinde koştuk. Bu milletin özünden kopmaması, maneviyatından uzaklaşmaması, bayrak dalgalandıkça içinin titremesi, ezan sesi duydukça da huşu içinde dinlemesi için ben başta köylerimiz olmak üzere birçok okulumuzda Çanakkale Ruhu konulu konferanslar verdim.

Yine adalet mekanizmasının özellikle Gölcüklü gençler tarafından tanınması ve Gölcüklü gençlerin de birer adalet mensubu olması adına dönemin Cumhuriyet Başsavcısının katıldığı üç yıl peş peşe süren konferanslar zinciri düzenledik. Yine yerel yönetimlerin gençlere iyi anlatılması, tanınması adına belediye başkanının katıldığı konferansın yanı sıra kamu yönetiminin gençler tarafından tanınması adına yine Belediye Kongre Sarayında Kaymakamın katıldığı önemli konferanslara imza attık.

Yani Gölcük’te bir yerel gazete olarak sürekli olarak Türkiye’de ilkleri gerçekleştirdik ve adımızı Türk Yerel Basın tarihine ilkleri gerçekleştiren gazete olarak altın harflerle yazdırdık.

Kıbrıs Fatihi, Kıbrıs kahramanı rahmetli Rauf Denktaş ile sıcak ve samimi bir dostluk kurduk. Gölcük’te bir konferansta buluştuk. Resmi, odamda en güzel yerdedir akşam da birlikte yemek yedik. Bütün bunlar bizim çevremize olan duyarlılığımız ve ülkemize olan bağlılığımız ve sevdamızdan kaynaklanmaktadır. Yani lafla peynir gemisi hiç yürütmedik.

 ÖNEMLİ KONULAR VE ÇALIŞMALARIMIZ

Gölcük Haber Gazetesi 31. Yılına girerken biz onu hiç boşa çıkarmadık, hep dolu dolu olduk. Çünkü insanlarımız dolu doluydu, bize destek verenler dolu doluydu.

Her türlü hainliğe saldırıya ve ahlaksızlıklara uğramamıza rağmen yolumuzdan hiçbir zaman dönmedik ve devam ettik. Çok zor şartlar altında ama inancımızla sürdürdüğümüz mesleğimizin devamı için her türlü fedakarlığa katlandık ve katlanmaya devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, hakkın vaat ettiği şu sözler bizi haklı çıkaracaktır “Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın, Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın”

Evet yine bir sorumluluk projemizden bahsedelim. Bir kaç yıl önce hepinizin hatırlayacağı gibi lösemi tedavisi gören minik bir yavrumuz için tüm okullarda, sivil toplum örgütlerinde ve Donanma’da başlattığımız yardım kampanyası sonucu 25 milyar gibi önemli bir parayı toplayıp bu yavrumuzun ailesine tedavi maksadıyla sunduk.

Dönemin Tersane Komutanı Nejat Gültiken’in katkılarıyla elli okulumuza Atatürk büstleri gönderdik. Okullarımızın tamamına Gölcük Haber’in armağanı olarak otuz ciltten oluşan Atatürk setleri takdim ettik. Gölcük Tersanesinde, Gölcüklülerin çalışmaları için kampanyalar başlattık, imzalar topladık.

Sesimizi en yüksek makamlara duyurmak adına defalarca yayın yaptık. Çünkü biz Gölcüklüyüz ve diyoruz ki; eğer Gölcük’te bir ekmek varsa o ekmek Gölcüklülerin olmalı. Çünkü biliyoruz ki depremde harap olan Gölcük Tersanesini Gölcüklüler ayağa kaldırdı. Deprem deyince şunu hemen vurgulayalım. Bir aydan fazla süren ‘Deprem Gerçekleri’ adlı yazı dizimde o gece ile alakalı iftira atanlara karşı sadece Gölcük değil ülke kamuoyunu da aydınlattığım ve bilgilendirdiğim için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından şükran ve teşekkür belgesi sunuldu. Çünkü o gece ben ve eşimde o devir teslim törenindeydik. Deprem şehitlerimizi bu vesile ile bir kez daha rahmetle anıyoruz.

 GÖLCÜK BARBAROS HAYRETTİN LİSESİ’NİN EK BİNASI

Evet Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi ilçemizin nüfusunun artmasıyla birlikte yetersiz hale geldiğinde bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünüyordum. O dönemde Naci Tüfekçi okul müdürüydü, bende koruma derneğinde. Zamanın Belediye Başkanı Zekeriya Savaş’tı.

Vali rahmetli İhsan Dede. Yine rahmetli İhsaniye Belediye Başkanı Ahmet Özler arsayı Gölcük Belediyesine devretti. Projeler belediyenin mimar ve mühendisleri tarafından çizildi. Yine o dönem Anavatan Partisi’nin İlçe Başkanı olan İbrahim Uzuner girişimleri ile amcası İbrahim amcadan 60 milyon okula bağış aldı. Rahmetli vali diğer ihtiyaçları karşıladı ve bugün Barbaros Hayrettin Lisesi’nin ek binası öğrencilerimize hizmet sunuyor.

Gölcük Haber Gazetesi olarak eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve kavrıyoruz. Bu amaçla çalışmalarımız ve çabalarımız devam ediyor. Bildiğiniz gibi Gölcük’te özellikle okullarda açtığımız kapak toplama kampanyaları sayesinde birçok özürlü kardeşimize sandalye temini gerçekleştirildi. Bu kampanyaların devamı için üzerimize düşen tüm görevleri bundan sonra da yerine getirmek adına da gayretkâr olacağımızın altını çizmek isterim.

 GÖLCÜKSPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞIM VE CEMAL SAFİ

Ben Gölcükspor Kulübü Başkanı olduğum dönemlerde kamuoyunda şöyle bir tartışma başlatılmıştı ‘Gazeteciden kulüp başkanı olur mu?’ ‘Bal gibi olur’ dedim ve oldu. Ben ilk defa yöneticilik yapmıyorum, birçok kulübün ve derneğin kurucusuyum. Mesela dönemin bölgedeki en seçkin okulu olan Özel Kocaeli Koleji’nde tam 7 yıl okul aile birliği başkanlığı yaptım. O okulda Gölcüklü olarak başkanlık yapan ilk ve tek yönetici de ben oldum.

Gölcükspor Kulübü yönetiminde yaptığım başkanlık görevini herkes biliyor. İki yıl benim başkanlığımda neler olduğunu da tüm Kocaeli hatta Türkiye biliyor. Eğer başarılı olmasaydım, Kocaeli basını tarafından yılın spor adamı seçilmezdim. Bu da gazeteciden nasıl Gölcükspor Kulübü Başkanı olduğunun da önemli bir göstergesidir.

Yeri gelmişken bir şey daha ekleyeyim. Gölcükspor Kulübünü İddia’ya sokan başkan da ben oldum. O dönemin İddia kurumunun başındaki Yaşar Göçer kardeşim bunun en önemli şahididir. Gölcükspor benim dönemimde aldığı 66 milyarlık rekor İddia ücretiyle bir ilke imza atmıştır. Sadece spora değil sanatı da seven bir gazete olarak size Cemal Safi’den bahsetmek istiyorum.

Türk Şiirinin yaşayan efsanesi başta ‘Vurgun’ olmak üzere yılın şarkısı seçilen, birçok eserin söz yazarı Cemal Safi’yi Gölcük Kaymakamlığı ve Ford Otosan’ın katkılarıyla ilçemize getirmeyi başardık. Vakfın kültür merkezinde icra edilen gecenin tadı hala salonu hınca hınç dolduran sanatseverlerin damağında olmaya devam ediyor.

Evet değerli dostlar 31 yıl işte böyle devam etti ve devam edecek. Böyle sürdürüyoruz işimizi. Çünkü biz gazeteciyiz. Ben 2001 yılında Sürekli Basın Kartıyla onurlandırıldım. 42 yaşında Türkiye’de Sürekli Basın Kartı almaya hak kazanmış bir başka gazeteci var mıdır, bilemiyorum. İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin 29 yıllık üyesiyim. Şimdi adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti. Hepiniz çok iyi hatırlarsınız şimdi bulunduğumuz yerin açılışına o dönemin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı rahmetli Nezih Demirkent’i getirmiştik. Kamuoyu bütün bunları çok iyi bilir ve hatırlar.

 O halde ne yaparsanız yapın işinizi yapın diyoruz. Çünkü biz işimizi yapıyoruz. Çünkü biz gazeteciyiz. 31 yılı başka türlü anlatmak mümkün değildir. Bakın bu halk bizi nasıl onurlandırdı, Gölcük bizi nasıl taçlandırdı.

Hatırlarsınız Gölcük’te bir büyük bayrak yürüyüşü yapılmıştı. Bunun toplantıları Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesinde yapıldı. O dönemde Şube Başkanı şimdi sendikanın genel merkezinde genel sekreter olarak görev yapan Yücel Yücel kardeşimdi. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, halk oradaydı. Müthiş bir heyecan vardı. İttifakla beni platformun divan başkanı seçtiler.

ORDUYA KUMPAS

Gölcük ve Türkiye en talihsiz ve en haksız davaların biriyle karşılaştığı dönemde çoğunluğunu Deniz Kuvvetleri mensuplarını oluşturduğu komutanlarımız ve diğer mensuplar balyoz adı altında kurulan kumpasla haksızlığa uğramış ve cezaevlerine atılmıştı. Ben beş yıl Silivri Duruşmaları Hasdal, Hadımköy, Maltepe Cezaevi ziyaretleri, Ankara’da Anayasa mahkemesi önündeki Sessiz Çığlık eylemlerine eşimle birlikte katıldım. Vardiya Bizde Platformunun Gölcük’te düzenlediği ;Sessiz Çığlık Eylemlerinde sözcülük yaptım. Çınarlık Meydanından tüm ülkeye bu “Komutanlar şerefli insanlardır, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kahraman askerleridir” diyerek mikrofonda konuştum. Sadece benim değil, ailemin de tehdit edildiği o günlerde dimdik ayakta durmasını bildik. Sonunda devletin en yetkili ağızları milli orduya da kumpas kurdular açıklamalarını yaptı. Ben ailem ve gazetem her zaman haklının yanındaydık sonunda haklı olanlara hakkı teslim edildi. Biz sokaklarda başımızı eğmeden dimdik yürürken, birileri büyük bir mahcubiyet yaşıyor. İşte hayat böyle bir şey.

Bakın bütün bunlar parayla pulla alınan şeyler değil. İnsanın manevi gıdalarıdır bu güzellikler ve biz onların peşinden koşmaya devam edeceğiz. 2015 yılında Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında Ford Otosan Vehbi Koç Vakfı Kültür Merkezinde “Çanakkale Ruhu” konulu konferans düzenledik, öğrencilere Çanakkale’yi anlattım. O güne Muavent-i Milliye Gemisinin Torpido Yüzbaşısı Ali Haydar Öztalay’ın eşi ve kızını da davet ettim. Biz Gazeteciliği hep böyle yaptık. Atatürk’ün “Basın kamu vicdanının sesidir” prensibiyle yürümeye devam edeceğiz.

Ayrıca Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin son genel kurulunda Onur Kurulu Üyeliğine seçildim. Yine Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk ve tek basın toplantısını yaptığı İzmit’te canlandırılan 16 Ocak 1923’ün 92. Yılında İleri Gazetesi’nin Baş Yazarı Nuri İleri’yi canlandırdım.

Gölcük Haber Gazetesi’nin 31. Yaşını bugün yine birlikte kutlayacağız. Bugün gazetemizde dostlarımızla birlikte olmaktan sevinç duyarız, mutluluk duyarız, onur duyarız. Nice yıllarda birlikte olmak dileğiyle Gölcük Haber Ailesi adına en derin sevgi ve saygılarımla.

 

 

 

 

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.