DOLAR 7,8252
EURO 9,3601
ALTIN 447,87
BIST 1.284
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kocaeli 13°C
Yağışlı

HEPİMİZ KARDEŞİZ

HEPİMİZ KARDEŞİZ

Gölcük Niğdeliler Derneği’nden dostlarına kahvaltı jesti

Gölcük Niğdeliler Derneği Başkanı Cemil Çakmak, dün sabah dernek binasında kaynaşma toplantısı verdi. Kaynaşma Toplantısına dernek yönetimi, basın mensupları ve Gölcük Samsunlular Dernek Başkanı Kurtça Kaygısız katıldı.

Çakmak, “Hepinize bu güzel programımıza katıldığınız için teşekkür ediyorum”

Gölcük’te vatandaşların ve gazetecilerin çok sevdiği derneklerin başında gelen Gölcük Niğdeliler Derneği basın mensuplarına kahvaltı jesti verdi. Kahvaltı programı oldukça güzel ve renkli geçti. Gazeteciler ve dernek yönetimi Başkan Çakmak’a güzel jestinden ötürü teşekkür etti. Kahvaltı programında konuşma yapan Dernek Başkanı Cemil Çakmak şu sözleri dile getirdi: “Değerli basın mensuparımız ve derneğimizin saygıderper yöneticileri Gölcük Niğdeliler Drnei olarka her ay farklı konularda bir dizi etkinlik ve ziyaretler ile özel günleri kutlmaya devam ediyoruz. Mayıs ayı içerisinde 14 Mayıs Eczacılar Günü, 12-18 Mayıs Dünya Hemşireler haftasu, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, 15-21 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü ve Havacılık Haftası ve 18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıla ziyaretler gerçekleştireceğiz İfade etmiş olduğumu bu özel güblerden kısaca bahsetmek istiyorum.

14 Mayıs Eczacılar Günü;

“Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır. 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Eczacılık Kongresi sırasında, delegasyonun ‘FIP’in kuruluş tarihi olan 25 Eylül’ün tüm dünyada ortak olarak Dünya Eczacılık Günü adıyla kutlanması ‘önerisin,, Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) delegasyonu oy birliği ile kabuol edilmiştirdi. FIP Genel Kurul’da kabul ettiği öneriyi, daha sonra tüm dünya ülkelerine gönderdiği yazıyla bildirdi ve ’25 Eylül tarihinin Dünya Eczacılık Günü olarak kutlanacağını’ ilan edildi. Bu duygu ve düşüncelerle ilçemizde görev yapan tüm Eczacılarımızın bu müstesna günlerini kutluyorum.”

12-18 Mayıs Dünya Hemşireler Haftası;

“Tarihi çok seski olan hemşirelik mesleği, Eski Mısır, Hindistan, Yunanistan ve Roma’da ilk çağlarda bugünkü biçinde olmasa bile yapılmaktaydı. Dünyada moder hemşireliğin kurucusu Florence Nigtingale olup ilk hemşirelik okulunda 1962 yılında Londre’da açılmıştır. Ülkemizde ilk olarak ‘Hilal-i Ahmer Cemiyeti’ (Kızılay) 1911 ylında hemşirelik kursları açılmıştır. BU kursları bitiren hemşireler; 1912-1914 Balkan Savaşları ile 1914-1918 1. Dünya Savaşı’nda hasta ve yaralı askerlere bakmıştır. Cumnhuriyet sonrası ilk hemşirelik okulu İstanbul’da açıldı. Bunu 1939 yılında Ankara’da açılan askeri hemşirelik okulu izledi. Bu kurum ve kuruluşlarda olmak üzere görev yapan tüm hemşirelerimizin bu müstesna günleri kutlu olsun.”

15-21 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü ve Havacılık Haftası;

“İlki, Muavenet-i Milliye adlı uçağı ile Kahire-İstanbul uçuşu yapan pilot yüzbaşı Fethi bey ve Gözetleyici si Kıd. Üsteğmen Sadık Bey’in uçağının 14 Şubat 1914’te Suriye’de Taberiye Gölü civarına düşerek şehit olması üzerine İstanbul Fatih Parkı’nda yapılan hava anıtı yanında anma günü 1916’da başladı ve devam etti. İkinci kez, Kahraman Havacılarımızdan Bnb. Fazıl Bey’in uçağının 27 Ocak 1923’te düşerek şehit olması anma günü olarak kabul edildi ve yıllarca devam etti. Ocak Ayı’nın soğukluğu ve katılım yetersizliği gözönünde bulunarak anma etkinliği 15 Mayıs’a alındı. ”

18-24 Mayıs Müzeler Haftası;

“18 Mayıs günü dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada (Müzeler Günü) olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise ilk olarak 1982 senesinde (Müzeler Haftası kutlama genelgesi) ile beraber tüm dünyada eş zamanlı olarak kutlanmaya başlandı. İlçemizde yıllarca deniz kuvvetleri komutanlığına bağlı Donanma Komutanlığımızda hizmet yapan TCG Yarhisar, Karada konuşulan ilk müze gemis olmak özelliğiyle ilçemizi gururlandırmakta ve her yıl sayıca oldukça yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. ”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası,

“Gerek ülkemizde gerekse de ilçemizde yaşayan bedensel ve zihinsel engelliler yaşamakta ve kendileri için açılan eğitimler ile sosyal hayata adapte edilmektedir. Engelliler toplumsal hayatımızda çok önemi olan değerlerimizdir. Günümüzde yapılan çalışmalarla engellilerin sıkıntıları ve sorunları çözülmeye çalışılmaktadır.bu münasebetle tüm engellilerimizin bu müstesna haftalarını tebrik eder, yüzlerinin sonsuza kadar gülmesini dilerim.”

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı,

“19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından birisidir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda ‘Gençlik ve Spor bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatrük milli mücadele sırasında Türk Milleitni ieri götürecek olanların ve köhnemiş fikrilere karşı gelecek olnaların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de ‘gençlik’ kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatrük gençlerden sık sık bahsederken yaş sınırı dışında fikir olarak gençliği fikir de yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: ‘Genç fikirli demek doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir’ Atatürk’ün  Gençliğe armağan ettiği ve ( Gençlik ve Spor Bayramını) olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemi daha iyi anlayabilmek için Atatütk’ün 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstan bul-Samsun yolculuğu bir kez daha hatırlamamız gerekir. Türkiye Cumhuriyueti’nin tarihindeki önemli olaylarından biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milliyeti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içerisinde kurtuluş çareleri ararken, büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak ‘Kurtuluş’ yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün büyük nutkunun 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır. Türk Milleti için bir dönem noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı. Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk Gençliği’nee armağan etti. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gençlik kavramı genel anlamda fikirlerindeki yeniiği anlatmaktadır. Atatürk ‘Gençler! Benim Gelecekteki emellerimi gerçekletiremyi üstenelen gençeler! Birghün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan ötürü çok memnun ve mesudum’ derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır. Yılardır coşkuyla kutlanılan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. ”

21 Mayıs-22 Mayıs Berat Kandili;

“Berat Kandili,    Ramazan’ın müjdecisi; Şaban Ayı’nın yarısı gecesi, Berat, borçtan birgün, hastalıktan bir gün, suç ve cezalardan beraat etme, kurtulma.. günahlardan arınma,temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma, Berat Gecesi de diper gecelerimiz gibi herbirimiz için birer tefekkür, tezekkür, ve yenilenme gecesidir.  Berat, kırılan kapleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkmai kin, nefret ve i,ntikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’on affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür. Berat bizlere her türlü şer, kötülük, haksızlık, zulüm ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Mevak agünaj yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı Şerif’e girmeyi nasip eylesin. Katılımlarınızdan ötürü herkese teşekkür ediyorum.”

DSC_4348DSC_4351DSC_4357DSC_4346

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.